Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Doresc sa cumpar ceva de pe acest site dar nu stiu cum se procedeaza, pana acum am cumparat online doar de pe siteuri din Ro vorbind la telefon, ma poate sfatui cineva cum se procedeaza cu acest site?

http://www.aliexpress.com/

Sper sa nu fie inteles ca o reclama (daca da, sa fie sters)

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se plateste cu cardul si vanzatorul trimite in Romania. Inainte era destul de sigur insa in ultima vreme am luat cateva tepe. Culmea de la vanzatori si la produse care aveau rating foarte bun. Eu m-am lecuit cu site-ul ala.
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc!
La preturi sunt mai mult decat ok (na, China!), dar, pe langa durata mare (peste 30 zile), am inteles ca ai toate sansele sa iei teapa.........


Are cineva drum in China? Laughing
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Orienteaza-te spre eBay + PayPal, este mult mai sigur decat orice site administrat de chinezoi, mai ales cei ce cer plati prin seria cardului sau transfer minune miroase cam de departe a risc maxim..

Spune ce vrei sa cumperi, poate gasim o solutie.

O mica interventie, am cumparat de la chinezoi prin eBay o mica husa de S4, jenant de ieftina. Nu a sosit de 4 saptamani. Am cumparat tot de la chinezoi fata in fata direct din Niro/Dragonul rosu acelasi model de husa, tot jenant de ieftina si am putut sa o probez Very Happy
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am comandat de pe dealextreme o chestie acum 2 saptamani.
Nu a ajuns inca (cineva mi-a zis cadureaza cam 3-4 saptamani).
In afara de faptul ca am primit o replica "cat platesti aia primesti" mi s-a spus ca rareori sunt probleme sa nu ajunga coletul si daca nu ajunge ti se trimite altul fara sa platesti numic sau banii inapoi.
Persoana respectiva fusese tepuita de mai multe ori pe ebay insa pe dx nu a avut probleme.
Ba chiar, odata nu a primit coletul si se facusera 2 luni, a trimis mail la chinezoi, chinezoii au trimis inca un produs, identic fara costuri suplimentare la un moment dat, primeste 1 hartie de la posta cu coletul... l-a luatdd la posta, dupa vreo saptamana mai primeste o hartie, ajunsese si cel de-al doilea colet.. 2 la pret de 1...
Am citit pe net si am obelservat ca chinezoii prefera sa mai trimita incaun colet decat sa ia review negativ...
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
e am comandat in noiembrie anul trecut de la dealextreme si mi-a venit un telefon in 25 de zile calendaristice totul ca la carte fara nicio problema
plata am facut-o cu cardul
produsul functioneaza impecabil este vorba despre un telefon nebranduit o clona al unui huawei A 199 care la deal ex costa 100 de dolari iar pe net (pentru ca la noi in magazine nu a aparut inca huawei A199) costa 300 si ceva de dolari
telefonul NU ESTE replica de genul cu alt soft ,ecran care se matuieste,lag la utilizare ci este o copie cu performante putin mai slabe decat telefonul branduit si aici ma refer in loc de 2 RAM-i originalul are 1 RAM,memoria interna mai mica decat cel original insa nerelevant deoarece are slot de card,si nu scrie pe el huawei
per total sunt multumit 10/10 tocmai de aceasta am mai facut comanda de inca unul
am mai gasit inca un site de genul deoarece sunt multe se numeste everbuying.com pe care la un pret tot asa de convenabil am mai gasit un telefon cu ecran de 6 inch si ca suntem soferii camera de inregistrat traficul la un pret imbatabil de 20 de dolari ...
avantajele acestor siteuri sunt ca au preturi enorm imbatabile fata de piata romaneasca insa micul inconvenient nu dezavantaj este faptul ca trebuie sa astepti o luna chiar doua coletul ... acum fiecare isi face calculele Wink daca iti convine comanzi daca nu nu
cu privire la deal extreme au un sistem de live chat unde sunt foarte cooperanti chiar al doilea colet mi-a intarziat aproximativ 2 saptamani deoarece nu aveau in stoc si mi-au spus din start problema si m-au intrebat daca ramane comanda sau se anuleaza si primesc banii inapoi
de pe everbuying am sa imi comand canera DVD pentru trafic dupa care revin cu un feedback
Wink
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor!
Cred ca o sa incerc de pe ebay.uk, , am facut niste calcule si cam tot acolo ajung (din China trebuie platite taxe, tva etc la care se mai adauga timpul mare de asteptare si riscul)
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aseara un prieten bun si-a luat o teapa din neatentie pe aliexpress cu un Huawei P6. 350 USD aruncati la gunoi.
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da mai multe detalii Daniel ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Omul a comandat un Huawei P6 cu mai multe accesorii: card microSD mare, husa, etc. cu transport prin DHL.
A primit o clona. Fiind om in varsta si nejucandu-se cu un P6 suficient de mult a dat Confirm Order Received. Iar ca sa fie ghinionul maxim mi-a dat mie cardul care a crapat imediat pierzand 16GB de poze din vacanta din Austria. Ma doare sufletul ca pentru unele poze am stat si 4 ore in frig la -10 grade.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai omu s-a uitat ca telefoanele sunt clone nu branduite? a stiut ce cumpara? sau ca orice roman se asteapta la 1 leu sa primeasca OZN ?
o s afac review cand imi vine si o s avedeti c anu sunt replici ordinare Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Anunțul era de Genuine Huawei P6 și prețul era în media pieței. Cum am spus, culmea e ca magazinul avea un rating pozitiv de aproape 98 la suta din peste 300 de clienți. Apoi la câteva zile a dispãrut de tot.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DX nu-i tot CN? Daca da, se explica.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mi-a ajuns coletul de la deal extreme
2014-01-18 10:10, In prelucrare - BSI Bucuresti
2014-01-17 21:59, Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
2014-01-17 15:48, Sosit in Romania - BSI Bucuresti
credca saptamana aceasta il am in posesie
revin ...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
saptamana ce a trecut am primit coletul.
Foarte bine impachetat, valoarea declarata pe cutie era 4.2 usd (produsul costa 36 usd).
La vama am ajuns cu poezia ca mi l-a comparat var-miu din austria cadou, si ca nu stiu cat costa... M-a intrebat ce e si am zis ca e altceva (cucoana de la vama era cam sictirita).
Nu am platit deloc vama (da, am tras statul roman in teapa cu 10 usd).

Calitatea produsulii e... cat am platit pe el...
Produs identic dar in romania in magazin am gasit la 170 usd. Probabil era putin mai calitativ decat ce am luat eu dar si de vreo 5 ori mai scump...


Urmeaza sa mai cumpar si alte chestii insa cu valori mici... Gen cabluri, mufe, etc...
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ti-au dat factura pentru produs?
la valoarea aceea mica ti-a cerut factura,vamesul era de fata sau doar tanti de la posta?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Factura e un pdf...
In colet nu era nici o factura, era doar pe pachet scris.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare comanda trebuie sa fie vazuta de vames. Iar factura vine intotdeauna lipita de pachet.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
probabil depinde si de galbejitul care a pus comanda la posta lor (sau ce o fi)... insa cand am dat comanda am pus expres sa fie sub 10 coco ca sa nu platesc taxe... deci mesajul a fost citit, avand in vedere ca valoarea pe pachet a fost 4.2 coco...

eu nu am avut factura decat online...
si factura ma lasa rece atat timp cat pot sa trag in teapa pe cineva care m-a tras in teapa ani de zile la rand...
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai da dar vezi tu ca posta Ro nu iti da coletu pana nu le arati factura Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR