Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,am un prieten care are un Vectra b1 cu motor 1.7 td,si are ceva probleme cu alternatorul.I-a schimbat rulmenti,spalat,curatat etc,dar nu gaseste ce tip de releu ii trebuie pentru el.Nu a gasit nici un cod nici pe alternator nici pe releul vechi.La magazinele de piese auto nu au gasit tipul de releu dupa seria sasiu,asa ca el nu stie ce tip de releu sa ia.Vreau un cod ceva sau o specificatie ceva,sa stie ce sa cumpere.Este dispus sa cumpre si alt alternator.Stima!
Skip ads

  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este un tip de releu care nu se gaseste, singura solutie este un alt alternator, de preferat sh. Eu am avut aceeasi problema nu gaseam releu si diode, ce am gasit nu se potriveau(nu incapeau), am cumparat un alternator nou care incarca prea mult, mai exact nelimitat in functie de turatie,a trebuit sa astept 3 luni sa primesc banii inapoi si pana la urma mi-am cumparat un alternator sh cu 200 lei care functioneaza si acum. Din cate stiu eu este alternatoru de 75 amperi care e mai rar si cel de 100, eu am avut de 75 la care nu am gasit piese, cel de 100 se pune pe masinile cu AC.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
multumesc frumos de raspuns.ieri a schimbat al 4 releu care din nou,nu s-a potrivit.Astazi asteapta altul.Am gasit eu cateva pe net,dar au preturi cam piperate.I-a facut un electrician o improvizatie cu un releu de Dacie,dar este o tiganeala.Stima!
  • mirel2788

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut eu am gasit acu 3luni mam dus cu certificatul la magazin si am dat comanda si a venit sa potrivit la fix sal caut pe cel vechi poate e vreun cod sati spun dar est sigur ca e releu ?ai ac
Skip ads

  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cate fire din bobinaj se conecteaza cu puntea de diode? daca e cu 3 atunci ai outine sanse sa gasesti
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
A gasit.are 2 diode si vin 2 si 2 fire.pretul a fost de 120 ron.va multumesc tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR