Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mai exact unghiul de cadere sau convergenta. Daca e convergenta le uzeaza pe ambele asa.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
a cumparat cineva de pe ebay.de sau de pe amazon.de? deocamdata au ramas 2 variante; noi 'no name' sau noi premium (deocamdata). Variantele ae fi; Dunlop sportmaxx, Gooodyear, Hankook ventus S1 sau 'no name-urile' de la Goodride, am auzit ca Nokian face cauciucuri foarte foarte bune.


Ultima modificare facuta de borsy la Dum 12 Jan, 2014 12:59 am, modificat de 3 ori in total
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Eu iti pot recomanda sportmaxx rt daca te tine buzunarul. http://anvelopejantepromotii.ro/ au preturi bune, stocuri actualizate si livrare rapida. Eu de acolo le-am luat. Poti intreba de DOT inainte sa la cumperi. Rezistenta la uzura are importanta doar daca faci multi km, altfel oricum le arunci de batranete.

pe site-ul respectiv nu au dimensiunile pe care le caut 225/55/17 la dunlop sportmaxx si nici hankook nu au, poate mai baga ca o sa vina sezonul imediat
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Stau cate o data si ma minunez. Nene, daca tu nu ai 1400 lei sa cumperi doua cauciucuri noi, de ce mama naibii ai mai luat masina asta? Cum poti sa te gandesti sa pui cauciucuri SH pe o masina care are 1,7 tone? Chiar nu te gandesti la siguranta ta?
Lasa naibii toate prostiile cu no-name, SH, e-buy, amazon, etc, strange din b...uze si i-ati cauciucuri bune.
Inainte de sarbatori o ruda de-a mea cauta cauciucuri de iarna pentru un Astra Caravan. A cautat SH-uri, nu a fost multumit de ce a gasit. A cumparat pana la urma 4 bucati noi no-name, cu toate ca am insistat sa il imprumut o suma de bani sa isi cumpere unele bune. Nu a ascultat.
Inainte de Craciun, intr-o curba cu ceva umezeala pe jos, in treapta a treia fiind, i-a fugit frumos de fund si...dusa a fost. Stalp, gard, pom, dauna totala... Noroc ca nu a patit absolut nimic in afara de sperietura de rigoare.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ideea e in felul urmator forbidden27; cauciucurile astea Goodride v380 facute in China, daca erau facute in Europa sau in America probabil pretul era dublu, daca sunt ieftine si 'no name' asta nu inseamna ca sunt si proaste, aseara am stat vreo 4 ore pe net si am cautat despre ele, am citit rewiuri si teste despre ele si sunt destul de bune si posesorii multumiti de ele. Alte marci mai consacrate din gama medie ca Barum, Falken, Kumho etc...., nu stau mai bine ca Goodride. Asta nu inseamna ca le si cumpar. Daca iau cauciucuri premium si fac in 2 veri 25 000km si dupa aia apar semnele de imbatrinire cu ce ma incanta ca mi-am luat premim? si de cate ori mergi cu 180 km la ora pe ploaie ca sa se simta diferenta la franare? si daca imi iau un set premium anul asta si la anul viitor vreau sa le vand (nu conteaza motivul) asta inseamna ca daca sunt sh automat sunt si proaste? ce te face sa crezi ca nu mi-as putea gasi un set sh in stare exceptionala? multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat si o sa mai revin sa va zic ce decizie am luat. iau in calcul si sa imi iau 2 noi pe fata si pe alea Michelin da le trec pe spate, asta daca nu imi vand setul de vara..........


Ultima modificare facuta de borsy la Dum 12 Jan, 2014 5:42 pm
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Stau cate o data si ma minunez. Nene, daca tu nu ai 1400 lei sa cumperi doua cauciucuri noi, de ce mama naibii ai mai luat masina asta? Cum poti sa te gandesti sa pui cauciucuri SH pe o masina care are 1,7 tone? Chiar nu te gandesti la siguranta ta?
Lasa naibii toate prostiile cu no-name, SH, e-buy, amazon, etc, strange din b...uze si i-ati cauciucuri bune.
Inainte de sarbatori o ruda de-a mea cauta cauciucuri de iarna pentru un Astra Caravan. A cautat SH-uri, nu a fost multumit de ce a gasit. A cumparat pana la urma 4 bucati noi no-name, cu toate ca am insistat sa il imprumut o suma de bani sa isi cumpere unele bune. Nu a ascultat.
Inainte de Craciun, intr-o curba cu ceva umezeala pe jos, in treapta a treia fiind, i-a fugit frumos de fund si...dusa a fost. Stalp, gard, pom, dauna totala... Noroc ca nu a patit absolut nimic in afara de sperietura de rigoare.

eu am de iarna semperit speed grip2, in testele ADAC 2013 sunt pe locul 5 cu referinte foarte bune, dar pe vremea asta si cu umezeala de pe asfalt nu se comporta deloc bine. Asta inseamna ca nu sunt bune? Vremea de afara nu e pentru cauciucuri de iarna. Probabil ruda ta a vrut sa faca drift-uri de a intrat in gard Wink
Cauciucurile sunt sh dupa cateva mii de km, asta nu inseamna ca le schimbi in fiecare an ca sa ai cauciucuri noi, sau poate tu.......... Surprised
poate ai vrut sa zici; ebay in loc de e-buy, si m-i le cumparam noi premium de acolo.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
sau mai e varianta sa merg asa Very Happy
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Stau cate o data si ma minunez. Nene, daca tu nu ai 1400 lei sa cumperi doua cauciucuri noi, de ce mama naibii ai mai luat masina asta? Cum poti sa te gandesti sa pui cauciucuri SH pe o masina care are 1,7 tone? Chiar nu te gandesti la siguranta ta?
Lasa naibii toate prostiile cu no-name, SH, e-buy, amazon, etc, strange din b...uze si i-ati cauciucuri bune.
Inainte de sarbatori o ruda de-a mea cauta cauciucuri de iarna pentru un Astra Caravan. A cautat SH-uri, nu a fost multumit de ce a gasit. A cumparat pana la urma 4 bucati noi no-name, cu toate ca am insistat sa il imprumut o suma de bani sa isi cumpere unele bune. Nu a ascultat.
Inainte de Craciun, intr-o curba cu ceva umezeala pe jos, in treapta a treia fiind, i-a fugit frumos de fund si...dusa a fost. Stalp, gard, pom, dauna totala... Noroc ca nu a patit absolut nimic in afara de sperietura de rigoare.


trei lucruri vreau sa zic si eu:

1. Vorbeam cu fratele meu , despre aderenta masinii in anumite conditii. Per exemplu , cu esp , abs si cauciucuri noi , in zona unde el , la Targu Mures, toti se plang de derapaje si alunecari din cauza asfaltului neaderent si a mazgai ce se formeaza. Nu are legatura cu cauciucurile ci cu modul in care adaptezi mersul la conditii.
2. Acum 23 de ani cand aveam dacia 1300 , nici nu stiam de caucicuri de iarna , abs , esp sau alte sisteme , si ne descurcam de minune. Nu cumva ne bazam prea mult pe aceste sisteme , pe aderenta cauciucurilor si uitam sa fim soferi?
3. daca nu mergi tare , daca nu faci km multi , nu are nici un rost sa investesti 2500 Ron in niste cauciucuri care vor imbatrani. Eu am SH pe iarna echilibrate la vreo 6mm carne si se comporta foarte bine si in regim de 180km/h si in regim de oras.
Duminica placuta!
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Domnilor, acum 23 de ani Dacia avea 900 de kg si de la 100km/h in sus sarea tabla de pe ea. Acum vorbim de masini care cantaresc de 3 ori cat vechea dacie si prind 100km/h lejer in treapta a treia.
Un cauciuc bun niciodata nu o sa imbatraneasca in 3-4 ani, spun din experienta. Cand am luat Mondeo in 2008 a venit cu opinci Bridgestone Turanza ER300. Le-am folosit 4 ani si le-am schimbat pentru ca s-au tocit. Niciunul nu avea crapaturi sau alte semne de batranete. Asa de multumit am fost de ele ca am cumparat un alt set de 4 bucati exact acelasi tip. Asa ca n-am ce sa comentez referitor la calitate. 4 ani si aproape 70.000 km cu un set cred ca spun multe.
In chinezisme nu am incredere orice ati spune voi. Daca as fi nevoit sa pun asa ceva pe masina cred ca n-as avea curaj sa merg mai tare de 100km/h, poate sa aiba ele ratingul lui peste.
SH-urile sunt la fel ca si masinile, loterie. Nu as cumpara asa ceva decat cu DOT nu mai vechi de max 2 ani si le-as plati numai dupa ce le montez si le echilibrez. Un var are vulcanizare si am vazut destule cauciucuri SH care aratau perfect dar cand le umflai si le echilibrai apareau galme, vedeai ca e stramb sau baga sute de grame de plumb ca sa le echilibreze.
@99sit: sistemele ABS, ESP si multe altele fac diferenta dintre viata si moarte. La fel si un cauciuc. Si pt mine asta e cel mai important, sa stiu ca familia mea e in siguranta cand calatorim. Ca daca nu ma gandeam la asta, imi luam Logan de 8000 de euro nu Mondeo de 24.000, mergeam cu 100km/h maxim si dadeam 300 de lei pe un cauciuc bun. Cum ai fi reactionat daca atunci cand cumparai o Insignia noua ar fi venit cu cauciucuri Goodride si dealerul ti-ar vi zis: sunt bune domnule ca le lauda destui pe forumuri.
@borsy: ca tot m-ai corectat cu ebay-ul, ce sunt alea rewiuri ?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Turanza ER300 nu-i cauciuc sport. Eu vorbeam de max performance, UHP, gama de top, asa cum sunt conti sportcontact, dunlop RT, Goodyear F1.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
borsy a scris:ideea e in felul urmator forbidden27; cauciucurile astea Goodride v380 facute in China, daca erau facute in Europa sau in America probabil pretul era dublu, daca sunt ieftine si 'no name' asta nu inseamna ca sunt si proaste, aseara am stat vreo 4 ore pe net si am cautat despre ele, am citit rewiuri si teste despre ele si sunt destul de bune si posesorii multumiti de ele. Alte marci mai consacrate din gama medie ca Barum, Falken, Kumho etc...., nu stau mai bine ca Goodride. Asta nu inseamna ca le si cumpar.[...]

Sa nu-ti iei cauciucuri Goodride, ca am eu 4buc de vara cumparate de noi pentru un Renault vechi cu care merge sotia exclusiv pana la servici si la scoala dupa copil si vreau sa-ti spun ca aceste cauciucuri sunt absolut ORIBILE. Stai deoparte de firma asta Goodride.

Poll-ul atasat la topic ar trebui sa aiba si o a 3-a optiune cu 'niciuna de mai sus' pentru care as vota eu, nu e... deci nu pot vota pentru ca nu sunt de acord cu niciuna din optiunile curente.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara,
va rog sa ma scuzati dar sunt pe deplin deacord cu ce a spus mai sus forbidden2, mai bine "te strangi" putin si iti pui cauciucuri ok pe masina, lasati pe alti sa testeze SH sau no-name, pana la urma respecti siguranta ta......., parerea mea

PS (nici eu nu pot vota pt niciuna din variante)
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@ forbidden , perfect de acord cu tine ca aceste sisteme fac diferenta , mai ales un cauciuc. Tocmai de asta nu trebuie sa ne bazam numai pe ele. Normal ca nu compar Dacia cu Insignia si nici greutatile sau vitezele dar pana la urma nici tu nu mergi cu 200 la ora pe drumurile noastre. De asta am si constatat caci calitatea caii de rulare din Romania este net inferioara celor de afara , ceea ce anuleaza mult dinn calitatile cauciucurilor.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sunt intrutotul de acord cu forbidden27. E mult de discutat pe tema anvelopelor, dar nu va spun decat atat: anvelopa e singurul obiect care face legatura intre masina si drum. Daca presurile din masina pot fi dintr-un cauciuc mai prost, la anvelope nu mai e asa. Degeaba ai sute de CP si frane performante daca nu ai cum sa le pui pe asfalt, iar diferentele dintre anvelopele bune si cele proaste sunt multe si mari si pot face diferenta in situatii neprevazute.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
borsy a scris:ideea e in felul urmator forbidden27; cauciucurile astea Goodride v380 facute in China, daca erau facute in Europa sau in America probabil pretul era dublu, daca sunt ieftine si 'no name' asta nu inseamna ca sunt si proaste, aseara am stat vreo 4 ore pe net si am cautat despre ele, am citit rewiuri si teste despre ele si sunt destul de bune si posesorii multumiti de ele. Alte marci mai consacrate din gama medie ca Barum, Falken, Kumho etc...., nu stau mai bine ca Goodride. Asta nu inseamna ca le si cumpar.[...]

Sa nu-ti iei cauciucuri Goodride, ca am eu 4buc de vara cumparate de noi pentru un Renault vechi cu care merge sotia exclusiv pana la servici si la scoala dupa copil si vreau sa-ti spun ca aceste cauciucuri sunt absolut ORIBILE. Stai deoparte de firma asta Goodride.

Poll-ul atasat la topic ar trebui sa aiba si o a 3-a optiune cu 'niciuna de mai sus' pentru care as vota eu, nu e... deci nu pot vota pentru ca nu sunt de acord cu niciuna din optiunile curente.

merci de informatie ahappyuser, desi ma tenta nu cred ca imi cumparam Goodride ca nu prea am incredere in chinezisme (desi o gramada de lucruri se fac acolo) dar ma refer la marcile proprii, oricum acum sigur nu imi iau Goodride, Nankang, etc.
eu am scris rewiu si corect e review
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
A se vedea varianta a 2-a pe care am expus-o; 4 cauciucuri sh premium cu dot 2012-2013 in stare foarte buna. Ideea era nu ca nu imi gasesc, ci daca merita? as putea face cumva sa gasesc, o cunostinta si-a luat un pirelli pe 18inch anul trecut cu 6mm carne, DOT 2012, 300lei daca tin bine minte. Dupa cum spuneam varianta asta ma bate gandul cel mai tare.
Nu e vorba ca nu imi pot lua 4 cauciucuri premium noi, ci daca merita? Daca pot sa gasesc un set bun la 1200lei, de ce sa dau 3000 lei pe un set nou, care dupa o vara (cam 10000-13000km fac pe vara) o sa fie sh-uri?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am ales sa-mi iau cauciucuri de iarna ceva low-cost si fabricate de o firma afiliata ori divizie a Bridgestone. Au fost ieftine, nu sunt prea bune dar nici rele si le-am luat noi, fabricate in acelasi an (am prins o reducere la Carrefour in Septembrie 2010). Nu merg tare, nu smucesc directia, merg cu atentie si perfect constient ca nu sunt cauciucuri performante ci doar ceva mai bune decat unele all-season.

Daca tragi de masina (te grabesti, mergi tare de obicei sau nu esti 100% cu gandul la sosea) atunci cel mai indicat e sa-ti iei cauciucuri noi de iarna de la o marca premium.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
borsy a scris:A se vedea varianta a 2-a pe care am expus-o; 4 cauciucuri sh premium cu dot 2012-2013 in stare foarte buna. Ideea era nu ca nu imi gasesc, ci daca merita? as putea face cumva sa gasesc, o cunostinta si-a luat un pirelli pe 18inch anul trecut cu 6mm carne, DOT 2012, 300lei daca tin bine minte. Dupa cum spuneam varianta asta ma bate gandul cel mai tare.
Nu e vorba ca nu imi pot lua 4 cauciucuri premium noi, ci daca merita? Daca pot sa gasesc un set bun la 1200lei, de ce sa dau 3000 lei pe un set nou, care dupa o vara (cam 10000-13000km fac pe vara) o sa fie sh-uri?


Cum poti crede ca o anvelopa care costa aproape 1000lei noua,o vei gasi la 300 lei ,dupa numai un an si jumatate la 30% din valoare si sa fie si in perfecta stare.
Felicitari, ai optat pentru cea mai "rea"varianta(parerea mea),dar fiecare face ce vrea cu banii lui.
Bafta si sa ne tii la curent...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am gasit pe net un set de gume noi Goodyear Excelence cu Dot 44/2009 made in germany. Sa le cumpar sau sunt prea batrane? Desi daca sunt noi........
Am intrat pe net sa vad ce recomanda producatorii si Web Page Name
Ce ziceti? pretul e foarte bun
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
borsy a scris:A se vedea varianta a 2-a pe care am expus-o; 4 cauciucuri sh premium cu dot 2012-2013 in stare foarte buna.

Citeste inca o data ce am scris mai sus. Nu zic ca nu sunt o variant buna, daca asta va vi alegerea finala, fa cum am spus mai inainte: le platesti dupa ce le pui pe roti, le umfli si le echilibrezi.
Am mai spus ca un var de al meu are vulcanizare. Acum 2-3 ani am adus un camion de anvelope SH importate din DE. Crede-ma, cca 80% din ele aveau defecte, mai mari sau mai mici. Ne-a luat aproape 6 luni sa le vindem si sa ne recuperam banii cat de cat. Erau cauciucuri care aratau foarte bine dar cand le umflai - dezastru. Norocul nostru a fost ca omul in general vrea ieftin nu calitate, doar asa am scapat de ele.
Alea cu DOT 2009 le cumperi doar daca pretul e foarte atractiv si n-ai de gand sa le tii mai mult de 2 ani. Sunt deja batrane si nu stii in ce conditii au fost depozitate.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

sh de firma sau noi 'no name'
noi 'no name' 52%
sh de firma 47%
38 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR