Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
2009,sunt putin cam vechi,mai mult de un an nu cred te vor tine.
Daca vrei iti dau eu setul meu de anvelope Michelin Primacy HP,225/55/17,DOT 4408,mai au carne de 5,5-6mm,macar de ele sunt sigur ca nu bat,nu au galme,nu am avut pana cu ele,mai merg sigur un sezon,insa daca presezi usor cu degetul pe partea laterala se formeaza mici fisuri,care...
Cred ca te costa mai mult transportul lor.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tot ce trebuie sã ºtiþi despre anvelope.
astia zic ca anvelopele duc pana la zece ani.
Eu am la astra anvelopele de iarna de 6 ani si arata ca noi, le-am pus anul asta sa le port si vara/iarna 2014 sa nu le arunc bune in 2015.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cauciucurile sunt de la un magazin online, nu de la persoana fizica, la pret de 'no name-uri' 400lei buc.........deci un pret mai mult decat bun.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:2009,sunt putin cam vechi,mai mult de un an nu cred te vor tine.
Daca vrei iti dau eu setul meu de anvelope Michelin Primacy HP,225/55/17,DOT 4408,mai au carne de 5,5-6mm,macar de ele sunt sigur ca nu bat,nu au galme,nu am avut pana cu ele,mai merg sigur un sezon,insa daca presezi usor cu degetul pe partea laterala se formeaza mici fisuri,care...
Cred ca te costa mai mult transportul lor.

merci gyzmo dar deocamdata zic pas Laughing
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cum vrei,eu nu iti ceream bani pe ele.
Eu am patit-o cu anvelope sh,marci bune,Bridgestone RFT si Nokian,aspect nota 9 spre 9,5,insa dupa montaj am avut neplacuta surpriza ca RFT-urile sa "rontaie" de zici ca sunt dusi toti rulmentii,iar Nokian-urile au devenit rigide si au numai doi ani vechime.
Raman la parerea mea,ca anvelopele noi din gama buget sunt cele mai viabile, atat ca siguranta(garantie 2 ani) cat si ca pret.
La munca toate masinile sunt echipate cu astfel de anvelope si pana in acest moment nu am avut evenimente,in conditiile in care acestea efectueaza destui km.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Adica Goodride, Nankang, Riken etc.... sau Fulda, Barum, Kumho etc...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Marca premium - Michelin - care are in gama medie - Kleber,BF Goodrich - si buget Kormoran, Tigar
Marca premium - Goodyear / Dunlop - care are marca medie - Fulda - si buget Debica, Sava, Kelly
Marca premium - Bridgestone - care are mediu - Firestone - buget Dayton, First1
Marca premium - Continetal - mediu - Semperit, Uniroyal, GeneralTyre - Buget Barum, Viking, America, Sportiva


Si mai sunt si alti producatori, pe langa cei 4 giganti, care sunt importanti, si sunt incadrati in gama premium, sau hi-medium, sau medium, sau buget, dupa caz, cum ar fi: Yokohama, Nokian, Toyo, Vredestein, Pirelli, Avon, Cooper, Federal, Nankang, GTRadial, Kumho, Hankook, Trayal etc.
Bineinteles ca si marci mai sunt multe, si alti producatori, insa nu foarte activi pe piata din Roamnia, si implicit nu foarte cunoscuti, sau cu produse de nisa.
Respect!
Acum intrebarea este de care sa-mi cumpar? Oare?
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Tofan ,daca gasesti Very Happy
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dayton (marca budget de la Bridgestone) am eu 4buc pe Opel de 3 ani, ca tot le-a amintit colegul @gyzmo mai sus si mai spun inca odata aici : nu sunt prea bune dar nu sunt nici rele. Deci cumpara-ti anvelope de iarna noi din gama buget, personal sustin 100% punctul lui de vedere. Daca ar fi sa aleg, Debica sau Barum mi-as lua.

Si inca un aspect : ia-ti 4 jate de tabla pentru iarna la diametrul minim admis in talon si pentru ele ia-ti si cauciucurile, pe aceiasi dimensiune. La mine masina a venit echipata de fabrica cu 175/70R14 92T, astea le-am luat pe iarna si au fost mai ieftine (fiind pe 14"). Pe vara am luat GoodYear GT3 195/60R15 cu rezistenta redusa la rulare fabricate in Franta si pentru astea am pus banul, nu m-am uitat foarte mult la pret ca vara fiecare baga piciorul in acceleratie, mai mergi si pe ploaie si uneori te trezesti in situatia de a frana in spatele unui sofer care se considera de unul singur pe toata soseaua iar spre binele tau trebuie sa poti sa te opresti la timp in spatele lui.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Jantele de tabla ruginesc si cat sunt pe masina si cand stau depozitate. In 2-3 ani ajung sa arate oribil. Si cele originale si cele aftermarket au aceeasi problema. Eu personal n-o sa mai folosesc asa ceva niciodata.
Multa lume merge pe ideea de roti mai inguste si jante cu diametrul mic pentru iarna. Nu e bine! Eu am avut 195/65/15 pe astra H si nu au fost ok. Stabilitatea si aderenta e mai buna cu 205/55/16 chiar si pe zapada unde zice lumea ca alea inguste au avantaj.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru mine este perfect in regula cu jante mai mici in diametru si talon mai inalt. Masina mea e grea (1.385kg) si deci priza la sol este buna, in plus daca ne raportam la cat de des plec din zapada, la faptul ca in general aderenta trebuie sa o am pe inainte si coroborat cu faptul ca eu nu merg tare deci nu am nevoie de cauciucuri late pentru extra-aderenta in curbe, repet pe mine ma avantajeaza cauciucurile la dimensiunea cea mai mica din talon. La fel, si pretul e mai bun daca diametrul e mai mic si cauciucurile sunt mai inguste.

In legatura cu jantele de tabla, ideal e sa ai capace care imbraca bine janta. Dar si daca nu ai capace, odata la 4-5ani se pot sabla la Vulcanizare si apoi se pot revopsi usor in culoarea neagra, nu costa mult si ar trebui sa poata fiecare. Pe timp de iarna, jantele de aliaj au dezavantajul ca duc la pierderea lenta a aerului din roti, nu si la cele din tabla.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De unde ai scos-o pe asta cu pierderea aerului? N-am auzit pana acum si nici n-am constatat asa ceva.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Jantele de aluminiu au coeficient de contractie mare, nu la fel se intampla cu jantele din tabla. Chestia asta s-a invatat la liceu.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La politehnica nu!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Din curiozitate m-am uitat azi in oras sa vad ce cauciucuri au majoritatea pe masini, cele mai multe sunt din gama buget si medie (m-am uitat si la marci premium). Majoritatea cauciucurilor nu erau in stare foarte buna, aici se vede ca multa lume nu isi permite cauciucuri premium noi (chiar daca si-ar dori) si opteaza atunci spre cauciucuri de buget sau sh premium-mediu, sau si mai rau sh de buget.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Deoarece dupa trei ,maxim patru ani le schimba oricum daca tine la siguranta lui.
Doar atat iti mai spun,nu crede in povesti ca vezi doamne sunt anvelope premium si te tin garantat 5 ani.
Am testat pe masinile de la serviciu absolut toate tipurile:premium,mediu,buget.
Cele premium a trebuit sa le inlocuiesc dupa doi ani deoarece au ajuns la limita(semn uzura maxim),s-au uzat foarte repede,iar celelalte au trebuit inlocuite dupa doi ani de utilizare ,destul de dura,datorita faptului ca au devenit rigide,asa ca...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
gyzmo atunci spre ce marci din gama buget sa ma orientez ca si idee? tinand cont ca ai testat mai multe modele
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Masinile de la servici au toate Barum,am mai avut BF Goodrich si au fost ok.
Acum vezi si la preturi le gasesti.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ok, merci de informatie!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cu placere.
Sper sa nu se considere reclama.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

sh de firma sau noi 'no name'
noi 'no name' 52%
sh de firma 47%
38 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR