Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am o dilema si nu stiu ce sa fac. M-i s-au dus cauciucurile de vara (doua dintre ele) celelalte doua sunt la jumate dar batrane 2010 si nu stiu ce sa fac;
1. sa imi cumpar inca doua sh de firma ( varianta cea mai ieftina dar care nu ma incanta deloc);
2. sa iau un set de 4 cauciucuri sh de firma 2012-2013 (ar fi varianta care ma bate cel mai tare gandul);
3. sa iau 4 cauciucuri noi 'no name' Goodride, Nankang, High Performer....etc (nu stiu cat de bune sunt aceste gume, asa ca.......);
4.off topic; 4 buc noi de firma (dar ma ustura de numa numa la buzunar)
Voi ce spuneti?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
1.Nu este o varianta buna(daca au defecte ascunse nu ai cum sa le testezi decat dupa montaj);
2.SH-uri din 2012-2013, cred ca le gasesti la 80-90% din valoarea lor,crezi ca merita?
3.BF Goodrich,Nankang,High Performance sunt din gama Buget,care in ziua de astazi sunt cele mai cautate...
4.Cea mai buna varianta,dar depinde de bugetul alocat si de km ce urmeaza sa-i parcurgi cu aceste anvelope.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa iti cumperi 2 cauciucuri noi de firma pe care le montezi pe fata iar cele care sunt la 50% vor fi pe spate si asa poti merge tot anul fara nici o emotie. Recomand noi pe fata pentru ca sunt cele mai importante pentru franare, directie, acvaplanare.
La anul pe vremea asta te gandesti sa cumperi alte doua noi (chiar si aceasi marca) pentru a le pui tot pe fata sa se uzeze uniform.
Si eu am fost in situatia ta acum o sapt, si dupa ce am testat piata am gasit cel mai bun raport cailtate pret si performanta, G Y eficient grip.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Depinde de buget . sincer cele "de firma" nu sunt pe bugetul nostru al romanilor, dar daca cele " no name" au garantie , eu as merge pe ele( am mai facut-o si pe mondeo si a fost OK). In cazul in care au defecte , le schimbi , la SH , nici ricurile sunt mai mari si nici ele nu sunt asa ieftine.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@borsy, varianta a 4-a ar fi cea mai buna, dar daca te ustura la buzunar poti lua 2 buc noi de firma, urmand ca atunci cand cele din 2010 (nu sunt chiar batrane, depinde ce uzura au) se vor uza sa iti mai iei inca 2.
@costicimpy, contrar folclorului, in cazul in care pe masina ai anvelope cu grad de uzura diferit, recomandabil e ca anvelopele mai bune sa fie montate pe spate din simplu motiv ca in cazul parcurgerii unor curbe mai in viteza forta centrifuga actioneaza pe spate favorizand derapajul (supravirarea) sau acvaplanarea pe ploaie, deci spatele necesita o aderenta buna. In general, supravirarea e mai greu de controlat ca subvirarea.
http://www.youtube.com/watch?v=LPUKL7LLz7c
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Depinde ce masina ai, unde mergi si cum mergi, mai ales cat de tare. Daca mergi tare ia-ti cauciucuri premium. Nu se dezechilibreaza asa repede, au aderenta mai buna. Chiar si mici dezechilibre se simt la viteze mari, 160-180-200.
Sunt ok si marcile de mijloc. Depinde de pret daca merita sau nu. La anumite dimensiuni preturile sunt aproape ca la cele premium.
Marci chinezesti n-am folosit, nici SH.
Cauciucurile auto merg 5 ani daca n-au taieturi sau galme si nu sunt uzate.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Anvelopele dupa trei ani isi modifica comportamentul in situatii mai "deosebite" destul de serios,devin rigide,scade foarte mult aderenta si vei simti acest lucru din plin in momentul cand le "fortezi",vei vedea cum intra in actiune ABS-ul si ESP-ul,deci chestia cu 5 ani este dupa parerea mea "utopie".
Daca nu crezi,ne intalnim si iti dovedesc ca cele afirmate mai sus sunt adevaruri, nu povesti.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Depinde. Eu am vazut ca la cele moi, perfomante, imbatranesc mai repede, apar crapaturile alea mici, cele mai economice duc mai mult, dar degeaba, ca alea sunt tari din fabrica.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
3. noi de firma, macar din esalonul 2
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asa este,am 4 anvelope Goodyear Eagle F1 din 2011,au niste crapaturi intre striuri pe toata lungimea caii de rulare,le pot arunca la gunoi,nu mai prezinta garantie si sunt considerate Premium. Crying or Very sad
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
paci au alea trebuia sa umbli numai pe pistele omologate pentru F1, doar nu degeaba au pus in nume indicativul. Aici trebuia sa iei cu M4, M de la macadam sau maidan.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca mai degraba cu S de la "stifturi"( a se intelege termenul de argou). Mr. Green
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu prefer sa dau un ban in plus pe astea mai bune. Pe actuala masina am avut continental sportcontact2 acum am dunlop sportmaxx rt. De iarna am avut dunlop m3 si acum sava eskimo s3+. Am trecut la sava pentru ca mi-a placut modelul asta dupa ce l-am testat.
La moto e si mai grava situatia, dupa 2 ani deja nu mai prezinta garantie.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu am anvelopele originale de vara Michelin Primacy HP din 2010, cam 55-60.000km si sunt inca in stare buna, fara crapaturi, galme etc.
Si eu sunt adeptul unor anvelope de calitate, dar nu intotdeauna renumele firmei isi are corespondenta si in calitatea anvelopei.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am observat ca Insignia vine echipata din fabrica cu Michelin Primacy HP,eu am anvelopele originale inca! Shocked
DOT 4408,inclusiv roata de rezerva,mai au carne 5,5-6mm,insa au inceput sa apara fisuri pe partile laterale,dar la vechimea lor eu zic ca si-au facut treaba,deci in opinia mea aceasta marca este de preferat,bineinteles acum depinde de buget.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, sunt foarte bune in opinia mea cu toate ca sunt scumpe, dar sunt foarte rezistente la uzura, fara sa afecteze celelalte performante. Daca faci un calcul lei/km merita.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
chiar nu stiu ce o sa fac, cele vechi sunt michelin primacy hp, foarte rezistente la uzura, dar din ce am vazut pe testele ADAC nici macar nu sunt pomenite test ADAC 2013
am vazut referinte destul de nune la goodride 101w cu protectie janta, de la 1 la 6 (unu fiind cel mai bun iar 6 super nasol), a primit nota 2.6, ceea ce zic eu ca e super ok la ce pret au cauciucuri direct
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti pot recomanda sportmaxx rt daca te tine buzunarul. http://anvelopejantepromotii.ro/ au preturi bune, stocuri actualizate si livrare rapida. Eu de acolo le-am luat. Poti intreba de DOT inainte sa la cumperi. Rezistenta la uzura are importanta doar daca faci multi km, altfel oricum le arunci de batranete.
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna ! Am si eu o intrebare: care ar fi cauza uzuri anvelopei doar pe partea exterioara ..adic de la jumatate spre exterior nu mai am deloc raze si cea din interior e nou nouta ....vreau sa imi iau alte cauciucuri dar vreau sa remediez prima data problema asta ..dar vreau sa stiu de la ce este si daca pot face acasa cv sa remediez problema .....Multumesc
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Verifica geometria
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

sh de firma sau noi 'no name'
noi 'no name' 52%
sh de firma 47%
38 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR