Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am o mica problema am un opel vectra 1.6 16 valve 2001 recent i-am scimbat arcurile pe fata ,rulmenti arcuri fata,flanse amortozor,pivot stg, si un burduf stanga.Dupa care a urmat sai fac geometria(unhiurile) problema e ca dupa a inceput sa traga dreapta cand accelerez si plec de pe loc in rest daca franez nu trage din dreapta nici stanga masina merge drept.Mi s-au verificat planetarerele bucsele sunt bune mi s-a spus ca s-ar putea sa fie o suspensie mai moale mai uzata ..Ma poate ajuta cineva cu un sfat in legatura cu treaba asta?
Skip ads

  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Roata motrica este in partea,deci la o accelerare puternica masina trage dreapta cu conditia in care nu se tin maine pe volan.Verifica presiunea in pneuri.
  • romeo3

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Schimba rotile intre ele si verifica rulmentul de la roata ,bieleta de directie si capul de bara.
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
s-au scimbat si rotile intre ele am facut si echilibrare rulmentu si bieleta de directie au fost verificate nu s-a gasit nici o cauza o sa ma mai duc luni la alt service sa vad poate dau de capat
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Verifica etrierul pe partea dreapta...poti verifica toate rotile sa nu aiba etrieri/saboti blocati, palpand jantele dupa un parcurs de 20/30 km, cautand diferente de temperatura intre ele. Normal rotile de pe aceeasi punte ar trebui sa aiba cam aceeasi temperatura.
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Acesta problema am avuto si eu, si dupa ce am schimbat cauciucurile si le-am echilibrat si-a revenit
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai la mine trage dreapta fara sa accelerez tare doar cand am bagat in 1 si accelerez sa plec de pe loc volanul singur se duce spre dreapta si in a 2 la fel dupa cand accelerez nu mai trage.Doar cand ma pun in miscare de pe loc atuncea trage
se duce volanul singur in dreapta da nu mult
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
amortizoru
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
rusu84 a scris:Am o mica problema am un opel vectra 1.6 16 valve 2001 recent i-am scimbat arcurile pe fata ,rulmenti arcuri fata,flanse amortozor,pivot stg, si un burduf stanga.Dupa care a urmat sai fac geometria(unhiurile) problema e ca dupa a inceput sa traga dreapta cand accelerez si plec de pe loc in rest daca franez nu trage din dreapta nici stanga masina merge drept.Mi s-au verificat planetarerele bucsele sunt bune mi s-a spus ca s-ar putea sa fie o suspensie mai moale mai uzata ..Ma poate ajuta cineva cu un sfat in legatura cu treaba asta?


Salutare.
Din cate inteleg ai facut geometria rotilor fata si DUPA a inceput sa "traga dreapta"?
Inseamna ca nu ti-a facut bine geometria. Pune doua roti pe fata care au acelasi tip de anvelope, fara uzuri, cu presiunea prescrisa de constructor si fa iar geometria.
In alta ordine de idei, daca am inteles eu gresit textul tau, este bine sa verifici si coloana cardanica dintre ax volan si pinion caseta directie, sa fie bine cuplate ambele capete, dar si bine stranse.
De regula, responsabil cu "trasul" ar fi roata(presiune neconforma), amortizor defect.
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Treaba a inceput dupa ce i-am scimbat arcurile ,am schimbat recent arcurile pivotul fata stanga fara sa schimb amortizoarele si sar putea sa fie asta cauza Creca trb schimbata si suspensia fata?
  • danutz40

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu cu trasul dreapta ....am efectuat toate combinatiile posibile cu rotile intre ele ...am facut geometria spate fata ....verificat jocuri si tot asa..... toate belele le am de cand am schimbat un arc pe fata , deci numai unul luat sh ....credeti ca asta este problema ?
am masurat garda la sol si pe partea dreapta este cu un centimetru mai jos...
am sa incerc sa schimb din nou arcurile si de data asta am sa le iau pereche ....
mentionez ca am un vectra c 2004 1,9 cdti
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Asa cred si eu ca asta este cauza schimbarea arcurilor si faptul ca nu s-a schimbat suspensia.
Skip ads

  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da poate fi si de la faptul ca nu mai facut unghiurile si geometria buna?
Ca dupa ce am schimbat arcurile pivotu rulmentii am facut geometria si unghiurile si de atunci a inceput sa traga si volanul parca merge mai usor cand trag spre dreapta decat cand trag spre stanga
  • undernet

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu ti a facut bine geometria dupa cum ti a zis colegul ksper
  • florinurz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2001 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
1.Flansele de la amortizoare au cate un rulment,daca este uzat poate sa se blocheze suspensia
2.bucsile de la bara de stabillizare sau chiar bara in sine daca este stramba
3.Revin ce au spus si ceilalti:inversarea rotilor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR