Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • rfv

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

De curand sunt posesorul unui opel vectra b, 1.8 benzina, 125 cp, motor z18xe din 2001.

Probabil sunt chestiuni care s-au mai discutat - m-ar interesa turatia optima pentru a schimba viteza. In mod normal schimb pe la 2500, dar weekendul trecut am fost la un drum mai lung cu un peugeot 407 1.6 hdi si tipul care o conducea schimba cel mai devreme pe la 3000, diesel fiind masina. Din cate am inteles, daca mergi cu ea subturata, pot aparea diverse probleme.

Multumesc.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Spor la citit:
https://www.clubopel.com/rez...amp;sa=Cauta#1038


Inainte de a deschide o discutie,verifica daca informatie nu exista(folosind functia CAUTA).
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
benzina merge sa schimbi pana i 2500
la diezel se merge mai turat datorita faptului ca ai turbina care merge sub presiune
la benzina poti sa schimbi pana in 2500 dar din cand in cand e bine sa o turezi mai mult ca sa sufli praful si mizeria dupa clapeta de acceleratie si din toba
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@cangri.le-ai cam incurcat. Wink
Ia un manual de autoturisme(nu neaparat Opel) si vezi la ce turatii se obtine cuplul maxim.....astfel vei trage concluzia ca regimul de schimbare al treptelor este mai mic la diesel decat öa benzina.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
un diezel daca nu-l schimbi pe la 3000 face urat caci va fi subturata
chiar astazi am mers cu un prieten care are un focus si cum e criza si-i cam greu cu banii merge cu ea subturat schimba pe la 2000 maxim 2500 si masina e diezelAstazi l-a suparat unul si la semafor a vrut sa faca un demaraj,si nu glumesc cand spun ca am lasat in urma o bila neagra de ceva care plutea in aer si nu vedeai prin ea
si am si eu un opel benzinar si daca nu schimb pe la 2500 incepe sa faca cam urat ca e supraturata
vorbesc din experienta nu din manual;)
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca face urat la numai 2500, nu te supara, dar ai probleme la motor, sau nu iti place zumzetul unui motor pe banzina turat pana acolo unde ii place lui..
  • gherna ion

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pentru rfv ,am un opel ca al tau de 4 ani si merge perfect,dai ai motor bun si nu are uzuri ,poti schimba in functie ne nevoi si la 4500 rot/min ; un mers subturat va ancrasa bujiile si vei uza catalizatorul ,petru chibiti: (sunt sofer profesionist de 26 ani )
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
In general intre 2500 si 3000 merge la z18xe, asa obtinand si un consum ok, dar nu se supara daca il duci si pe la 4500 - 5000 cand ai nevoie de putere.
Skip ads

  • rfv

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri, am incercat sa merg si eu mai turat in ultimele zi (schimbat in jur de 3000) si incepe sa imi placa. Masina merge foarte ok, un zgomot putin mai mare decat de obicei, dar in rest totul e ok.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca ti frica de consum...la mine schimbat pana in 2500 de ture(in oras treptele 1,2,3) consum 12-13
schimbat la 3000 consum 13 Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:
chiar astazi am mers cu un prieten care are un focus si cum e criza si-i cam greu cu banii merge cu ea subturat schimba pe la 2000 maxim 2500 si masina e diezelAstazi l-a suparat unul si la semafor a vrut sa faca un demaraj,si nu glumesc cand spun ca am lasat in urma o bila neagra de ceva care plutea in aer si nu vedeai prin ea

Diesel ford....asa face toate Laughing

SI benzina se tureaza daca vrei sa mergi. Altfel....te intrebi de ce nu merge.
Daca vrei consum, mergi in 2000. Daca vrei acceleratie 4000-5000.
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am un vectra cu 2.2 automatic, in orash (ptr consum) schimb pana in 2000ture(shtiiu, nu-i bine, dar ii eftin !) inafara, nu luam in calcul consumul (nu prea am rabdare), asa ca o turez pana la 6.500 (aia-i place ei cand o pun pe "sport")
*am precizat k am schimbat un motor pana acum ? de ce ? k l-am stricat !
eu nu shtiu de ce v-atzi luat voi mashinile...dar eu am luat-o sa ma folosesc de ea si SA MA BUCUR DE EA ! de totzi 147cp Razz
consum ? in oras 11 (DA! am 2.2benzina si automatic !), inafara 9, dar alt stil de condus Razz
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am Z18XE si cred ca o turatie optima de oras, ar fi 3000rpm. Daca schimbi peste 3000 deja parca te grabesti, si devine un mers sportiv, dar pentru un mers normal cred ca e in regula 3k.

Din ce am observat, e relativ sprintena daca de exemplu la 50kmh, viteza a 3-a apesi brusc acceleratia, nu dureaza mult pana la 80-90kmh.
Deci turatia de croaziera de 2500rpm, sau cu aproximatie cat are la 50kmh, e f buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR