Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:Asta am mai gasit daca am cautat. Oare asta se schimba la cutiile cu probleme?
https://www.youtube.com/watc...tube_gdata_player


Da, aia sunt rulmentii cu probleme, mai ales cel care il vezi ca are jocul mai mare care e langa treapta a 6-a. Dar problema asta e in general la cutiile in 6 trepte M20 si M32, tu ai F17 in 5 trepte la A16XER.
Skip ads

  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut clau70.
De aceea tot scriu intr-una despre acest subiect.poate mai este cineva cu cutie ca a mea care are aceste simptome
  • dgs_2007

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Sa nu va asteptati sa se auda vreun huruit puternic, sunetul e foarte discret si se aude ceva mai clar pe treapta 6 cand motorul e mai subturat, gen 2000 RPM si accelerezi mai tare, atat. Este un zgomot putin mai pronuntat decat la treapta 5 in acelasi regim de functionare (~1800 RPM si accelerat mai viguros).
La mine doi rulmenti s-au dezmembrat cand au fost scosi, desi schimbatorul incepuse sa se miste de maxim 2000 km.

La mine mai intai am sesizat acest zgomot pe treapta 6, apoi a inceput sa se miste schimbatorul in treptele 1 si 5.
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
[quote="nini_dintras"]Salutare tuturor.Oare Dorel de Romania chiar stie sa repare o cutie de viteze facand-o la loc dupa demontare?
Ma uit la filmul de mai jos si ma intreb daca se lucreaza asa in Romania....

https://www.youtube.com/watc..._gdata_player[/qu

Sunt persoane care se ocupa cu asta . Adica repara cutii de viteze . (De exemplu eu. ) Si lucreaza la fel ca in clip. Diferenta e ca aici se repara masini rulate . Adica te mai murdaresti. Smile
Skip ads

  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Daca aveti probleme sau intrebari legate de cutii de viteze va pot raspunde
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut andreixyz.te uiti te rog in topicul meu legat de problema miscarii schimbatorului in viteza 3?
Am pus si un filmulet.ce poate fi acolo?
Mersi
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sal. Jocul selectorului in treapta a 3 a poate avea doua cauze. Rulmentul din capatul axului sau(si) o piesa intermediara intre vitezele 3-4 care se numeste butuc. Costuri maxime (in cazul in care e si rulmentul si butucul ) 600ron + manopera de demontat/montat cutia de/pe masina.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut andreixyz .
Multumesc pentru sugestii.Dar din experienta ta e o urgenta ce trebuie corectata imediat sau acest defect poate fi remediat si dupa mai multi kilometri rulati?

Intreb acest lucru pentru ca mai am 3 luni de garantie extinsa si am emotii daca cei de la reprezentanta Sibiu vor sti ce e de facut.Incercam sa ma impac cu ideea ca daca nu vor sa o repare pe garantia extinsa voi merge asa cu ea inca vreo doi ani nestiind ca exista persoane ca tine care se pricep la acest model
Skip ads

  • IlieMihai

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z16LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am problema asta.Luni seara ma voi duce si o voi lasa la service sa imi demonteze cutia sibukterior sa comand piesele care imi trebuiesc.Va voi tine la curent cu ce a trebuitnsa schimb si ulterior costul reparatilor.o seara buna
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:Salut andreixyz .
Multumesc pentru sugestii.Dar din experienta ta e o urgenta ce trebuie corectata imediat sau acest defect poate fi remediat si dupa mai multi kilometri rulati?

Intreb acest lucru pentru ca mai am 3 luni de garantie extinsa si am emotii daca cei de la reprezentanta Sibiu vor sti ce e de facut.Incercam sa ma impac cu ideea ca daca nu vor sa o repare pe garantia extinsa voi merge asa cu ea inca vreo doi ani nestiind ca exista persoane ca tine care se pricep la acest model


Daca inca ai garantie incearca sa o rezolvi. Odata ce o piesa din cutie a inceput sa se uzeze uleiul inepe sa poarte particule din acea piesa si uzeaza altele.
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
IlieMihai a scris:Si eu am problema asta.Luni seara ma voi duce si o voi lasa la service sa imi demonteze cutia sibukterior sa comand piesele care imi trebuiesc.Va voi tine la curent cu ce a trebuitnsa schimb si ulterior costul reparatilor.o seara buna


Bafta cu reparatia. Daca ai nevoie de piese pentru cutie le gasesti la mine. Rulmentii ii gasesti in mai multe locuri insa restul pieselor nu se gasesc ;a aceasta cutie.
  • IlieMihai

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z16LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Da mi nr tau de telefon pe privat!ms
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:Salut andreixyz .
Multumesc pentru sugestii.Dar din experienta ta e o urgenta ce trebuie corectata imediat sau acest defect poate fi remediat si dupa mai multi kilometri rulati?

Intreb acest lucru pentru ca mai am 3 luni de garantie extinsa si am emotii daca cei de la reprezentanta Sibiu vor sti ce e de facut.Incercam sa ma impac cu ideea ca daca nu vor sa o repare pe garantia extinsa voi merge asa cu ea inca vreo doi ani nestiind ca exista persoane ca tine care se pricep la acest model


Daca ai garantie extinsa du-te si rezolva problema.
Asa cum ti-a spus si @andreixyz, uzura se va amplifica in timp si daca ai "norocul" sa se sparga vreun rulment si sa il prinda intre pinioane, ai pus-o.
Nu au de ce sa nu o repare, cutia e prinsa in garantia extinsa. Daca refuza, in baza reclamatiei tale pune-i sa iti dea in scris ca nu sunt probleme la cutie.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Marti m-am programat si eu la service.Voi cere sa-mi faca o foaie de constatare pe problema asta .
Apropos... daca vor sa desfaca cutia trebuie sa-mi arate daca au gasit ceva stricat sau nu?
Mersi
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Bineinteles, le ceri sa iti arate ce au gasit, doar e masina ta! Oricum trebuie sa instiinteze asiguratorul si sa primeasca acceptul lor de reparare/inlocuire in cazul unei defectiuni.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Intrebare pentru cei care se pricep. Oare o cutie de viteze deschisa ca la operatie mai este o cutie ok?
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ce te face sa crezi ca nu ar fi ok? E un ansamblu de piese la fel ca toata masina. Suruburi , rulmenti , pinioane.......Totul e demontabil si reparabil . Altfel era capsulata si facuta ca piesa de unica folosinta.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:Intrebare pentru cei care se pricep. Oare o cutie de viteze deschisa ca la operatie mai este o cutie ok?


Daca o repara Dorel de la coltul strazii si principala lui scula e ciocanul, s-ar putea sa nu mai fie OK cutia.
Daca o repara cineva cu experienta care are cunostintele si sculele necesare nu vad nici o problema.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutate.revin cu o constatare facuta in ultimele zile .
Am observat ca miscarea schimbatorului la intrarea in viteza a 3- a apare doar daca turometrul indica sub 2000 ture in momentul cand las ambreiajul.
Daca schimb viteza in a 3-a la peste 3000de ture iar cand las ambreiajul turometrul are peste 2200, nu se mai simte ca schimbatorul e dat in spate.
Asa e si la cei cu 6 viteze ce au postat aici?

@ andreixyz ce spui.e normal sa nu mai apara problema la schimbarea la turatii mari
Mersi
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca ai joc in rulmentii de pe axe sau in butucul dintre trepte, schimbatorul de misca inainte/inapoi când esti intr-o anumita treapta si numai in momentul in care apesi sau ridici piciorul de pe acceleratie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR