Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. am fost astazi la service pentru constatare si s-a confirmat si la ei problema miscarii schimbatorului la viteza a 3-a. Mi-au spus sa las masina sa deschida cutia de viteze , sa o pozeze si sa trimita cerere la asiguratorul Marsh pentru acceptare reparatie - care in momentul de fata ar fi schimbarea axului cu vitezele 3 si 4 .
Oare cat ar fi costat aceasta reparatie daca as fi facut-o eu pe banii mei?
Stie cineva?
Mersi
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si ai lasat masina sau te-ai programat? Ar fi trebuit sa le ceara in prealabil un acord de demontare/constatare, ca daca cei de la Marsh nu vor fi de acord cu repararea cutiei (asta in cel mai rau caz) te pot lasa cu cutia demontata si sa te puna pe tine sa platesti. Cat despre costuri, depinde unde ai fi facut-o , la reprezentanta sau nu, dar cred ca iti poate raspunde @andreixyz intrucat se ocupa cu asa ceva. Bafta.
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce au zis ca trebuie schimbat axul. La mine daca se schimba rulmentul de pe ax si mansonul . costa 550 ron. Se mai adauga uleiul si manopera de demontat/montat cutie. Aprox 450 ron.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut andreixyz.
Asa mi-au spus cand am fost azi la constatare dar apoi mai tarziu dupa ce am plecat m-au sunat sa ma programez si sa las masina aprox o saptamana la ei pentru remediere.
Banuiesc ca dupa deschiderea cutiei vor constata exact ce e defect si sper sa stie sa si o faca la loc.
Va trebui sa cer sa ma asigure de o garantie si daca gasesc ceva la cutie si daca nu pentru ca stau serios sa ma gandesc daca sa-i las.
Azi am cerut un sfat de la cineva de la Sigemo Sibiu si mi s-a spus ca doar la Cluj exista oameni care stiu cu ce se mananca cutiile de viteze asa ca ma bucur de sfaturile tale andreixyz.
Si mai am o intrebare? Daca-i las sa remedieze trebuie sa platesc ceva manopera?
Mersi
Skip ads

  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Daca e in garantie teoretic nu ar trebui sa platesti manopera. Ar mai fi o mica problema. De unde pun ei alt ax pt ca reprezentantele opel nu livreaza nici o piesa de schimb la aceasta cutie cu exceptia rulmentilor?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu platesti nimic, nici manopera, nici piese, intrucat ai garantie extinsa. Normal ca o sa ai garantie la lucrare. Eu nu vad de ce esti reticent sa faci cutia la reprezentanta atata timp cat e moca (e o cutie in 5 trepte, nu e o nava spatiala)
O sa dureze cel putin o saptamana (demontare/montare cutie de pe masina, desfacut cutia, informat asiguratorul, comandat piese...). Eu am trecut prin ceva similar.
Cei de la Sigemo Sibiu vad ca sunt importatori de anvelope, ce treaba au cu cutiile? Asa e, doar in Cluj sunt oameni care stiu cu ce se mananca cutiile de viteze si mai sunt cativa la Russelsheim. La Sibiu nu s-a auzit de cutii de viteza!
Du-te si rezolva problema, ca daca o lasi asa, s-ar putea (sigur) sa se agraveze.
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
E vorba de o cutie in 5 trepte? Daca da eu sunt pe langa subiect pentru ca tot ce am zis e despre cea in 6 trepte Very Happy
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E o cutie F17 dupa motorizarea colegului (pagina 3, primele 2 postari)
Skip ads

  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dar titlul topicului se refera la cutie de viteze 6+1 Smile . Cutia F17 e cea mai banala si comuna cutie de opel. E o cutie cu mult mai putine probleme decat M32. Lasa-i sa o demonteze si sa face ce vor cu ea.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ar trebui sa fi facut un topic separat cu problema asta si sa nu le amestecti ca induce-ti lumea in eroare, mai ales pentru cei care nu au urmarit topicul de la inceput
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut.imi cer scuze.am deschis un topic nou dar raspunsuri la intrebarile mele au venit tot aici.
Scuze inca o data.
  • florin1983

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salut! aceeasi problema o am si eu la cutie: joc schimbator fata,spate in treapta 1+ "huruiala" treptele 2 si 3,mai accentuat in 5
sunt cu ea la mecanic,diagnostic : 4 rulmenti uzati ce necesita inlocuire
am gasit undeva la 700 lei toti 4 "timken" + manopera 900 lei
Skip ads

  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
jebitm a scris:Eu nu pot sa spun cu siguranta cand a aparut jocul , dar pot sa spun ca in ultimii 15.000 km a facut tot mai rau. Cred ca problema a fost usor sesizabila pe la ~ 30.000 km , pe urma a fost tot mai vizibila , pana cand facea urat la revizia de 60.000 km.
Cei de la Service au spus ca mai toate cutiile au un mic joc , dar la mine au recunoscut ca este o problema. Acum, dupa schimbarea pieselor , nu mai este nici cel mai mic joc, schimbatorul este fix.



Salutare. Cum se prezinta masina azi dupa ce ai facut deja ceva kilometri de la reparatie?
Ti-au aparut probleme ce nu le aveai inainte
de reparatie?
Mersi
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sunt curios care este durata medie de viata a acestei masini si daca ar merge sa cerem garantie chiar daca cea standard a expirat pe baza art 10

http://www.cdep.ro/pls/legi...act_text?idt=5545

ART. 10
Vinzatorul este obligat sa asigure repararea sau inlocuirea gratuita a produselor de folosinta indelungata, dupa expirarea termenului de garantie, in cazul in care defectiunea s-a datorat unor vicii ascunse, confirmate prin expertize tehnice efectuate de un organism tehnic neutru, aparute in cadrul duratei medii de utilizare a acestora, caz in care cheltuielile aferente vor fi suportate de vinzator, fara a-l exonera de raspundere pe producator.

cred ca problema ar putea fi stabilirea faptului ca e viciu de fabricatie ..... ce ziceti?

http://www.anpc.gov.ro/anpc...20din%202003.html
  • jebitm

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2014

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:
jebitm a scris:Eu nu pot sa spun cu siguranta cand a aparut jocul , dar pot sa spun ca in ultimii 15.000 km a facut tot mai rau. Cred ca problema a fost usor sesizabila pe la ~ 30.000 km , pe urma a fost tot mai vizibila , pana cand facea urat la revizia de 60.000 km.
Cei de la Service au spus ca mai toate cutiile au un mic joc , dar la mine au recunoscut ca este o problema. Acum, dupa schimbarea pieselor , nu mai este nici cel mai mic joc, schimbatorul este fix.



Salutare. Cum se prezinta masina azi dupa ce ai facut deja ceva kilometri de la reparatie?
Ti-au aparut probleme ce nu le aveai inainte
de reparatie?
Mersi


Salut,

Masina se comporta bine , cutia de viteze e ok , acum dupa ce am facut ~ 4000 km.
  • Mich43l

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salutare
am avut si eu asa probleme la astra h 1.3 cutie m20 care e asemanatoare cu m32
era joc in treapta 1 foarte mare, 5 si 6 .
am schimbat toti 6 rulmenti
precizez ca masina avea 215.000 km
rulmentii mau costat 220 euro + 50 euro manopera(cutia am dato jos singur)
kitul lam comandat din anglia de pe ebay.era pentru cutie M32 si mia ramas in plus un rulment.avea si silicon pentru etansare
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Deci ai schimbat toti rulmentii , mai putin unu (de la grup) care la m32 e alta cota. 50e a costat manopera in Romania sau afara?
  • Mich43l

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2012

  • Mesaj Privat
manopera am facuto in Rep. Moldova .
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://workshop-manuals.com...ged_3rd/4th_gear/
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu probleme cu cutia de viteze dar nu in modul prezentat in acest topic. Banuiesc ca am tot un M32 (astra j 1.4 NET; aprox 38k Km). Nu am cum sa caut acum (si nici nu as sti unde) dar o sa ma uit deseara prin hartii...
Problema se manifesta altfel: de foarte multe ori, intra greu (sau foarte greu) - ca si cum ar agata ceva si nu ma lasa sa duc levierul pana in capat - in treptele:
- 1: agata mai mereu; uneori intra f greu (din a 2-a sau a 3-a incercare)
- 2: agata dar pot sa duc levierul pana in capat
- 3: uneori simt un "disconfort" si pt aceasta treapta dar fara probleme majore
Faza e ca nu se intampla mereu. A inceput sa fie deranjant de pe la inceputul ierinii si am tot zis ca e frig, dar acum ca s-a incalzit nu cred ca mai are vre-un motiv. Am schimbat si uleiul din cutie dar tot degeaba.
Am rugat o cunostinta sa faca o tura, doi angajati ai unui service si ei ziceau ca e ok si ca nu simt nici o problema... Poate nu s-a manifestat la ei sau poate au fost concentrati mai mult la volan decat la schimbator. Nu stiu. Dar mi-e greu sa cred ca mi se pare cand eu stau de caruta dupa ce se face verde la semafor pt ca nu pot sa bag in treapta 1...
Stie cineva de un astfel de simptom? (poate andreixyz Very Happy ?!) Sa fie cutia? Sau abreiajul?
O sa verific deseara spre casa daca am si miscare in timpul mersului asa cum s-a manifestat problema la voi...
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR