Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Ionut, desi nu suna deloc incurajator postul tau Sad ... am sa vad poate are cineva niste recomandari. Imi pare rau sa aud ca ai ajuns de unde ai plecat dupa niciun an.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa mergeti neaprat la service-uri dubioase

Daca pana acum cei de la reprezentante ziceau ca nu au ce piese sa schimbe , ca NU exista acum nu mai au ce cacat manaca si trebuie sa repare problema ,

dupa cum ziceam, cei de la opel au dat in sfarsit un TBS legat de treaba asta http://workshop-manuals.com...ged_3rd/4th_gear/

deci in mod normal orice reprezentanta ar trebui sa aiba piesele si cunostintele necesare pentru a remdia aceasta problema... Cum recall nu o sa fie in vecii veciilor ca nu sunt prosti ramana sa vedem cat costa reparatia la service.

Cei care mai aveti garantie la masina mergeti peste ei si schimbati ce e de schimbant, eventual daca tot desfac aia cutia schimbati toti rulmenti nu numai pe cei 2.


PS... si nu inteleg DE CE A LUAT BAN ANDREIXYZ ?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Chemarea aia nu are treaba cu rulmentii. Asa ca...
Ideal ar fi sa se identifice in fiecare zona a tarii cate un service, doua, unde sa poata fi remediate aceste probleme. Cei pãtiti ar fi bine sa ne zicã pe unde au remediat: ca sa nu fim trași de urechi de admini, am putea face un topic in zona service-urilor recomandate.
  • boaba

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Reparat la Andrei in cluj ,8 rulmenti ,ulei si in plus volanta si rulment presiune, 7 luni de la reparatie 15k km deocamdata foarte multumit cu precizarea ca dupa 1000km am schimbat inca odata uleiul in cutie.
Skip ads

  • johnsangeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,
am si eu nevoie de tel domnului Andrei daca ma poate ajuta cineva in privat

multumesc
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Îl gãsesti cãutând pe google.
  • johnsangeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, l-am gasit
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
salut, am avut si eu problema asta cu rulmentii, i-am schimbat la andrei dar jocul a existat in continuare, el a spus ca s-ar putea sa am joc in cutie, nu prea stiu ce inseamna asta, mai mult acum dupa ce am facut un drum lung si mai multi km in timp scurt, cam 4500 in 2 sapt, observ ca jocul exista la toate treptele si se accentuaza + daca tin mana pe schimbator (se lasa cam 0.5 cm pe spate din cauza greutatii mainii) in momentul cand sunt in a 4a si accelerez cam de pe la 1800 pana la 2200 rpm, trepideaza foarte tare incat face zgomot de trepidatie. sa fii avut eu noroc de kit prost sau am si alte probleme? pareri ceva?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pãi Andrei ce a verificat? Nu jocul din cutie?
Inainte de înlocuire, mai aveai si alte manifestari?
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
nu prea a verificat ca a zis ca daca am joc in ea sigur sunt rulmentii, ceea ce a fost adevarat, un rulment era destul de dus, si inainte era jocu mai mare la plecare de pe loc. ceea ce ma sperie mai tare e ca a 4a are trepidatii tari la aceeleratii in raza 1800-2200 rpm, si a treia are trepidatii in frana de motor pana la 2200 rpm. da a treia avea si inainte deci acolo e altcv( tin sa precizez ca trepidatiile nu apar daca schimbatoru sta fara sa il ating, apar in momentul in care in a treia il deplasez ushor (<0.5 cm) iar in a 4a tin mana pe el si se deplaseaza inapoi la fel. am sa fac maine un video si am sa il postez) si pe langa asta dupa ce se incalzeste motoru in a 3a si a 4a de la ~1800-2300rpm se aude un zgomot altfel decat cum rula motoru inainte, nu stiu sa il explic, din nou revin maine cu un filmulet Very Happy.

si inainte de inlocuire numa joc aveam. care sa atenuat la viteza intai, aproape disparuse. numa la plecarile mai urgente de pe loc se simtea. am ~7000 km facuti de la schimbare. pe la 3000 am schimbat si uleiul cum a spus si am pus si GM cumparat din reprezentanta, asa cum m-a sfatuit.
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
asta e jocul si trepidatia in a 4a http://www.youtube.com/watch?v=-6WZBGEbgw4 , face numa in a4a.

partea cu zgomotu nu am reusit sa prind pe telefon. oricum cred ca are cutia cv. mai am si cv sunete metalice mai ales cand ridic picioru de pe acceleratie la 3 si 4 se aude un cloncanit. trebe sa ii fac revizia la ulei si filtre oricum in curand si atunci o sa il rog pe mecanic sa verifice si restu. sau poate sunt doar ghinionit si am cumparat si o masina cu rulmentii buliti si un chit bulit Very Happy asa e la masini sh...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ai verificat cablurile + furca( sau cum se numeste- aia care schimba treptele) ? Poate nu sunt reglate /fixate bine.

Daca te a lãsat cu joc in cutie, tocmai si-a stricat reputatia.
Skip ads

  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
am sa rog mecanicul sa verifice ca eu nu stiu unde se afla si cum ar trebui reglate/fixate bine.
pai mi-a zis ca mai sunt cutii care au joc in ele, sau ceva de genu, stiu ca il sunasem dupa ce am plecat de la service si am observat ca jocu se diminuase 70% da nu disparuse, problema e ca la 5 si 6 jocu acu creca e mai mare decat era atunci Smile) si asta sa accentuat pe parcurs.
eh nu cred ca si-a stricat reputatia, echipa omului lucra bine, problema e ca se ocupa doar de cutii, nu fac ei montarea/demontarea cutiei, si atunci e greu sa ii faci un test inainte si dupa. mai ales ca am lucrat cu servisul recomandat de el dar care era la vro 15km distanta...vedem acu ce o fii o fii, oricum mi-a mancat zilele masina asta Smile)
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Au fost inlocuiti toti rulmentii ( opt la numar)?
Ai asistat la inlocuirea lor? Erau noi rulmentii?
Ce marca erau, Timken sau SNR?
Au fost refacute jocurile axiale ale arborilor si diferentialului conform noilor cote? Si daca da, ce metoda s-a folosit (sper ca nu cea "ochiometrica")?
Cat te-a costat toata operatiunea?
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
1: Da
2: Da, si... da (erau in cutie + punguta)
3: Timken
4: Aaaaaa nu stiu, baiatu a pus inapoi pe ax vitezele, alta operatiune nu cred ca s-a facut, sau nu ceva ce sa imi sara in ochi. ce s-a mai inlocuit a fost camerele sau masoanele sau cum se cheama chestia aia in care vin pusi rulmentii in cutie + o garnitura de la viteza 6 (cred) cea de la care pleaca toata problema cica.
5: Nu mai stiu exact, creca 950 rulmentii sau ceva de genu, 200 manopera pe cutie si 535 montat demontat cutie + ulei.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles.
Inainte de inlocuirea camasilor rulmentilor din carcasa exterioara (cea cu trei rulmenti) trebuia sa masoare (cu o scula speciala sau construita) tolerantele arborilor asamblati cu noii rulmenti si sa monteze sub cele trei camasi din carcasa niste saibe de reglaj (de 0.7...1mm).
Acelasi lucru si la diferential.
Daca nu s-a facut acest lucru, du-te inapoi la baieti.
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
pai saibele alea lea pus, 1 noua si restu care au fost inainte. la aia mam refierit cand am zis garnitura, am fost total pe langa Smile). daca operatiunea de reglarea tolerantei arborilor nu a fost reglata, inafara de jocul care il am se poate intampla si alte pacate?
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In principiu nu. Dar ai dat niste bani si normal ar fi sa ai o reparatie corespunzatoare. Explicatia "exista cutii care au joc" este de neacceptat, din punctul meu de vedere. Unde este jocul? Intre pinioane? De ce inainte de reparatie nu exista?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@ionexu - tu stii pe cineva care face aceste reparatii profi, fara a folosi expresii de genul " exista cutii care au joc".

Ma gandesc ca Andrei - mesterul de la Turda, avand foarte mult de lucru, nu le mai repara el, ci foloseste alti mecanici care mai dau buleala Smile
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu stiu, nu prea sunt adeptul service-urilor. Reparatiile si reviziile mi le fac singur, in limita posibilitatilor. Am si eu un mic joc la cutie, simt schimbatorul in mana la accelerare/decelerare , dar nu se misca vizibil. De aceea m-am documentat despre reparatia cutiei.
Iti recomand sa mergi inapoi la domnul Andrei, sa rezolve problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR