Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Astra H, si am facut rost astazi de un CD70 + GID-ul lui. A fost montat, dar au aparut diferite probleme - nu mai functioneaza climatizarea electronica, reading-urile de combustibil par ciudate si am mereu range 0 , aveam o problema cu cititul de cd-uri (invalid cd, cd error) asa ca nu stiu de ce am incercat sa bag un cd invers si a ramas acolo , unitatea nu recunoaste ca ar avea un cd inauntru (trebuie sa-l desfac adica ,grr).
Intrebarile mele ar fi :
La un CD70 cu GID, ar trebui sa am si un tab care sa imi afiseze consumul instant, nu ?
Din ce am inteles, se poate face un dump al eepromului folosind un programator UPA USB dupa care se foloseste un softulet pentru a extrage codul de securitate din dump, nu?
Pentru a pairui radio-ul cu masina stiu ca se foloseste un Tech2. Intrebarea ar fi - exista si alt device care ar putea face acest lucru , care sa nu coste 2200RON? Ar merge si cu un dongle OBD pe usb, sau poate chiar direct in eeprom , folosind acel programator UPA?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ai citit prea multe "legende urbane" si te-ai uitat prea mult la filme S.F. Wink
Pentru a rezolva problema nu ai nevoie decat de un Tech2, un indemnatic al tech2-ului si sa detii display-ul compatibil cu masina ta.
Succes !

CristianTM.
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Pai "decat un tech2" e o galagie de bani din ce am vazut. Si nu stiu cat de mult m-ar ajuta fara codurile alea de securitate. Si chiar daca ma ajuta, e SCUMP.
Cat despre display, nu stiu, banuiesc ca daca e pentru astra h, e compatibil , nu?
Restul sunt niste flaguri in software pentru diferite feature-uri, si avand in vedere ca masina e din 2005, banuiesc ca orice display pentru astra h fabricat dupa 2005 stie sa afiseze cam tot ce ar putea avea masina , nu? (Asta din impresia mea ca display-ul nu este un simplu display ci mai contine si nitica logica, daca gresesc corectati-ma va rog).

Also, ce poate face un tech2 si nu poate face un opcom? Sunt un pic in dubii.
  • patrutalex

  • Mesaje scrise: 549
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 ZT19D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa discuti cu CristianTm de pe forum
Skip ads

  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
overburn a scris:Salut,
Am un Astra H, si am facut rost astazi de un CD70 + GID-ul lui. A fost montat, dar au aparut diferite probleme - nu mai functioneaza climatizarea electronica, reading-urile de combustibil par ciudate si am mereu range 0 , aveam o problema cu cititul de cd-uri (invalid cd, cd error) asa ca nu stiu de ce am incercat sa bag un cd invers si a ramas acolo , unitatea nu recunoaste ca ar avea un cd inauntru (trebuie sa-l desfac adica ,grr).
Intrebarile mele ar fi :
La un CD70 cu GID, ar trebui sa am si un tab care sa imi afiseze consumul instant, nu ?
Din ce am inteles, se poate face un dump al eepromului folosind un programator UPA USB dupa care se foloseste un softulet pentru a extrage codul de securitate din dump, nu?
Pentru a pairui radio-ul cu masina stiu ca se foloseste un Tech2. Intrebarea ar fi - exista si alt device care ar putea face acest lucru , care sa nu coste 2200RON? Ar merge si cu un dongle OBD pe usb, sau poate chiar direct in eeprom , folosind acel programator UPA?



ai inteles gresit.....la un cd70+cid iti mai apare o pagina ptr afisarea consumului instant si a rangeului de combustibil aflat in rezervor
pentru a nu mai avea range 0 iti trebuie sa detii coduri de securitate de la masina donatoare cat si de la masina pe care o detii pentru a putea imperechea noul system audio cu restul calculatoarelor si electronicelor masinii tale cat si pentru a face modificari de index in noul aparat care sa recunoasca tipul de litrometru din rezervor.....
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cdc40 este pianoblack? Smile

  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Neah, e gri sobolan.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
si nu il dai ?
Skip ads

  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
O sa il si dau, dar momentan vreau sa fac CD70-ul sa mearga perfect ca sa nu raman fara radio in caz ca o dau in bara Smile
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ai o problema de compatibilitate intre display(GID) si instrumente(IPC). Teoretic se rezolva alegand code index corect, corespunzator tipului de sonda litrometrica pe care o ai pe masina. Chiar si asa s-ar putea sa nu fie compatibil GID-ul cu IPC-ul daca GID-ul este modelul nou cu afisare pe trei linii. Si in cazul asta exista o rezolvare si anume imperechezi cd70 cu GID-ul pe care l-ai avut pe masina. Cititul codurilor nu e o problema iar toata povestea coduri plus programare nu o sa coste mai mult de 200 lei. Nu stiu cine te-a speriat cu 2200. Cum spunea si Cristian ai nevoie de CINEVA cu tech2 , nu sa cumperi tech2.
Mai exact ai nevoie de tech2, cititor/programator de eepromuri si program de decriptat fisierul bin. Vezi ca Bucuresti este la o aruncatura de batz.
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
dar decat sa stau sa dau bani cuiva cu un tech2 , as putea sa incerc sa vad daca merge sa ma rezolv singur cu un opcom si un programator de eepromuri.
Cat despre GID cu afisare pe 3 linii, hmm sigur nu te referi la BID?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu ti-ai dat seama ca stiu ce vorbesc? E trist daca nu ai vazut niciodata GID pe trei linii. Exista si CID pe trei linii.
Cu OPCOM nu ai sa reusesti in veci sa programezi cd70navi. Am doua OPCOM-uri si stiu ca nu se poate. Merge doar cu tech2 sau MDI+ TECH2WIN. Cu programatorul o sa le faci praf daca nu alegi bin-rile corecte. Oricum succes .
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
overburn a scris:decat sa dau bani cuiva cu un tech2

mai bine te enervezi Embarassed

overburn a scris:as putea sa incerc sa ma rezolv singur

e bine si asa

Imperecheaza direct cd70navi cu gid-ul tau Smile
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Chiar nu ti-ai dat seama ca stiu ce vorbesc? E trist daca nu ai vazut niciodata GID pe trei linii. Exista si CID pe trei linii.
Cu OPCOM nu ai sa reusesti in veci sa programezi cd70navi. Am doua OPCOM-uri si stiu ca nu se poate. Merge doar cu tech2 sau MDI+ TECH2WIN. Cu programatorul o sa le faci praf daca nu alegi bin-rile corecte. Oricum succes .


De dat mi-am dat seama ca stii despre ce vorbesti, doar ca ai zis 3 linii si m-am gandit automat la BID , fiind in necunostinta de cauza Embarassed

Si nu merge de nicio culoare sa folosesc un GID pe 3 linii in cazul in care IPC-ul nu il suporta? Vreun update de soft, ceva?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cred ca merge daca schimbi sonda litrometrica si reprogramezi IPC
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Hmm as putea schimba sonda, si-asa nu mi se pare ca ar fi prea precisa asta pe care o am acum.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimbi sonda "linear resistance" cu una "linear voltage tip b", apoi sa modifici code index de la IPC din 1 in 5.
Toate astea daca ai display dupa 2007 cu code index 9
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca a avut cdc40 opera cu gid si mergea masina, sa schimbe doar cd70navi....si code index corespunzator.
  • overburn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Intrebare. Daca vreau sa montez o antena GPS, eventual sa scap si de modulul DAB care imi e 100% inutil, banuiesc ca trebuie sa demontez tot plafonul din interior, nu?
Eh, cam de unde as incepe? Singurele suruburi de orice fel pe care le vad sunt de la parasolare....
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Poti incepe cu un opcom, tot il lauzi atat. Crezi ca mai iti raspunde cineva, daca tot nu tii cont de sfaturile lor?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR