Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • b0gDanel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Seara buna! Mi-am montat zilele trecute pe masina un vectra b o suspensie sport reglabila kW 600 1102 venita de pe un vectra b din germania.
Toate bune si frumoase, am demontat cele vechi din care 2 telescoape erau stricate avand pe ele arcuri sport si dupa am montat suspensia sport.
In fine, la reglaj am avut o surpriza mare.... nu am cheia speciala pentru ea, dar am gasit una mai mica si cat de cat a mers.... a mers doar 3-4 mm deci mm nu cm dupa care imi era imposibil sa mai clintesc piulita, nu mai vroia iar cum cheia nu era fixa am facut si ceva prostii pe acolo si anume am turtit marginile de le piulita de plastic cea mov.
Acum as vrea sa va intreb, de ce nu se ridica mai sus pentru ca filet mai are 5-6 cm. Am sa ii cumpar cheie speciala si am sa incerc cu ea. Tin sa precizez ca sunt din inox deci nu au deloc rugina care sa zicem ca ma poate impiedica sa o ridic, iar filetul e curat.
Daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema sper sa ma ajute si pe mine.Cheia folosita de mine e mai groasa cam 6 mm iar cea originala are doar 3mm si deschiderea mai mare.
Din cate am citit prin alte parti nu ar trebui sa comprim arcul sau alte chestii ci doar ar trebui cheia si reglata cu mana. Va multumesc, o seara buna!
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
La fel a patit si un amic cu o suspensie Koni. A mers 3-4 mm reglajul dar apoi mort.S-a tras de cheia aceeea cu ranga si nu s-a clintit. A rezolvat-o scotand suspensia si a lasat-o 3 zile in motorina si a "fragezit" mizeria care era pe filet care se vedea curat. Apoi a incercat sa le desfaca si si-au dat drumul.S-au incercat nenumarate sprayuri de curatare , de ungere dar fara rezultat.O ultima solutie ar fi fost un mops pentru tevi de grosime mare. Apoi a facut la strung piulite pentru cheie hexagonala si a uns filetul cu vaselina teflonata rezistenta la apa.

Bafta in continuare.
  • b0gDanel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Da dar la mine telescopul e de inox deci nu are dram de rugina, sa zicem ceva mizerie. In fine am sa incerc sa curat cat mai bine filetul si sa imi cumpar cheie potrivita pentru ea.
O seara buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR