Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Am si eu o mica-mare problema cu pierderea de ulei. Practic in urma cu 10000 km mi-am schimbat motorul (tot X16XEL, 16V, 101CP)...iar in urma cu trei luni am fost nevoit sa schimb semeringul la distributie deoarece brusc am inceput sa pierd ulei pe acolo(destul de mult). In urma cu vreo luna jumatate am observat din nou ulei sub masina, doar ca acum in partea opusa (cei drept nu foarte mult). Cu ocazia inlocuirii suspensiei fata, am intrebat mecanicul, iar verdictul dat - semeringul de palier.
Daca acu' doua saptamani gaseam aproximativ 4-5 picaturi de ulei dupa o zi de stationare acum mi se pare ca s-a mai marit...poate un 10-12 picaturi pe zi. Am inteles ca intreaga operatiune de remediere a problemei nu e una usoara si ieftina, iar mai ales daca nu e nevoie sa schimb si kit-ul de ambreaj, chiar nu merita...mai ales ca am schimbat kit-ul de ambreaj odata cu schimbarea motorului, acu' 10.000 km.
Momentan am ulei Aral 10W40, si daca tot a venit timpul sa-l schimb m-am gandit ca m-as mai putea lungi cu un 15W40 pana "va arde" problema cu semeringul prea tare...ma gandesc ca in acest mod voi mai scadea pierderea pe la semering, fiind un pic mai dens decat 10W40. Ce-mi recomandati? E o solutie buna?
Cateva picaturi pierdute pe zi nu e mult acum...mai pot completa cu ulei la un timp...dar daca se va incalzi afara odata cu venirea primaverii-verii banuiesc ca uleiul fiind mai putin dens voi avea pierderi mai mari.
Deci cum o mai pot lungi pana la schimbarea semeringului de palier? pot remedia in alt mod?
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sincer nu cred ca mai ai cum sa mai remediezi in afara de schimbarea acelui semering, tot motorul tau il are si tatal meu pe masina, acum 3 zile la fel se vaita si el ca ii pierde ulei(tot aral 10w40) si vroia ca si tine sa se dea pe 15w40, sincer nu prea recomand, am un prieten care baga tot in acelasi motor 15w40 si tot ii pisca din el, din punctul meu de vedere iti sugerez sa dai iar cutia jos so sa scimbi semeringul acela, si schimbi cam ce se mai poate prin acea zona sa nu mai ai probleme,cutia nu e greu de dat jos, doar ca nu prea este acces sa poti lucra cum trebuie.
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Masina si motorul asta (X16XEL) mi-au mancat foarte multi bani pana acum...daca ii aveam in mana pe toti odata acu' aveam si eu masina de vreo 8-10 ani vechime nu 20. Iar la felul in care imi merge acum masina (adica destul de prost) chiar nu mai merita nici un banut investit in ea. Doar in ultimul an am bagat vreo 3000 ron(schimbat motor, kit ambreaj, manopera, schimbat semering distributie si toata suspensia fata) si degeaba...macar de-ar merge motorul bine, dar e varza. Iar acu' 5 ani cand am laut-o, dupa doua luni de la achizitie am dat ca popa 2100 ron ca s-a dus distributia...
In fine nu are rost sa expun acum toate problemele, si nu mai pun asigurari, cauciucuri si alte consumabile(care oricum sunt necesare pentru orice masina)...
Sa nu deviez de tot de la subiect, in conditiile de fata prefer sa completez un litru de ulei la un timp decat sa mai platesc reparatii si manopera de dat motorul sau cutia jos pentru un amarat de semering! Si asta pana se va agrava mai mult, sa ma trezesc cu juma' de litru de ulei sub masina peste noapte Smile
As dori sa aflu mai mult despre riscurile sau beneficiile folosirii de ulei 15W40 la acest motor...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR