Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si sa inteleg ca protejeaza (sau antifoneaza?) doar toba intermediara? nu avea legatura si cu baia de ulei?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A mea, si cred ca la toate este la fel, sub motor este o bucata mare de plastic, aproape cat suprafata capotei, ce incepe imediat in spatele barii fata si ridicandu-se in colturi pana in dreptul farurilor si merge in spate pana la pedalier. Acest plastic este capitonat cu pasla si are rol de protectie impotriva noroilui si antifonaj. In dreptul baii de ulei are un decupaj de aproximativ 30/40 cm, decupaj de este acoperit cu plastic sau cu tabla (sau aluminiu).
Nu stiu daca si acest capac este capitonat pentru ca atunci cand am demontat eu scutul era lipsa si baia nu doar capacul.
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Uitandu-ma mai bine sub masina, am vazut si eu acea bucata de plastic de care spui tu, dar pare intreaga. Bucata de tabla care s-a desprins la mine e putin dupa rotile din fata. Am vazut ca e prinsa in suruburi sau bolturi si ca aceastea sunt rupte. Inca n-am ajuns cu ea pe o rampa, n-am avut timp, dar imediat ce o sa o duc la service o sa va spun mai exact ce este.
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am eu un scut nou acasa mi l-a dat casco pe factura a fost 38 milioane complet original.
Skip ads

  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
oho, 38 milioane! este din otel, titan? banuiesc ca nu e un plastic ordinar.
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Totusi din discutiile pe care le-am vazut pe forum, un scut e cam 3-4 milioane. esti sigur ca nu ai uitat sa pui o virgula? adi 380 ron?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bujuxp a scris:Am eu un scut nou acasa mi l-a dat casco pe factura a fost 38 milioane complet original.

Eu am gasit baiea cu 1300 lei cu senzorul de temperatura ulei iar scutul cu 750 lei dar nu gm ci compatibil.
  • RazvanOpel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Dupa cate stiu eu Vectra si (SIGUR) Astra pe benzina nu au scut de protectie...

AM o Asta si pot sa-ti spun ca are scut la motor...... cand am luat-o, la optionale, m-a costa 40 Euro... asa ca nu m-am gandit de 2 ori si l-am luat......
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut
Bucata aceea de tabla este un mascator la galeria de evacuare
Are rolul de a proteja galeria de noroi si alte bazaconii
Tabla este capitonata cu azbest ignifug ptr a preintimpina aprindere
  • RazvanOpel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
edgstyle a scris:salut
Bucata aceea de tabla este un mascator la galeria de evacuare
Are rolul de a proteja galeria de noroi si alte bazaconii
Tabla este capitonata cu azbest ignifug ptr a preintimpina aprindere


Tin sa te anunt ca este scut motor asa era trecut la optiune si este sub motor fixata ..... cand au schimbat uleiul au dat-o jos ca sa poata sa scoata uleiul...... este prinsa in 4 suruburi.........
  • adrian.bratu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Adi B a scris:chiciuc : preturi ... pai transportul pe rampa de la brad pana la timisoara : 4.8 mil, baia de ulei second - 100 eur, manopera service 870. , ulei 1 mil plus cateva 10 de fire albe in cap ... de griji ... Smile ... dar, distractia costa .. Laughing

dar cu ceva sudat pe baie ... nu coboara garda mai jos ... nu sunt mai multe sanse asa ca sa te atingi de ceva .. ??




Am intrat in niste cataroaie, ce pareau a fi bulgari de gheata in noapte, fara scut si am patit-o bine. Am luat toate masurile si acum nu gasesc baie second hand. Ma ajuta cineva? Pare cam greu, la dezmembrarile accesate/telefonate pana acum sunt in stadiu de: "asteptare pentru un raspuns" sau "nu am asa ceva".

Multumesc anticipat grupului!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR