Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vali_scama

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2006 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara,colegi!Ma alatur comunitatii voastre in urma achizitionarii unui exemplar Opel Astra .Locuiesc de 2 ani aici.Lucrez ca sofer/administrator parc auto pentru Avis Rent A Car de 2 ani in Belgia.Conduc in jur de 33 de masini diferite zilnic.O activitate super!Achizitionarea unui vehicul retras din circuitul de inchiriere direct de la companie este practic imposibila..asa ca m-am orientat catre un second hand provenit din alte surse.
As dori sa impartasesc cateva informatii cu voi:cautare,vizualizare,achizitionare,inmatriculare...si implicit probleme
Am achizitionat autoturismul acum 3 saptamani de la un particular,in urma unei cautari intense pe site-urile auto de specialitate din Belgia.In urma cautarii descopar ca exista multime de anunturi false (aviz rezervarii masinii pe internet si deplasarii in strainatate).Masinile din Belgia se afla,din punct de vedere estetic intr-o stare optica execrabila....cel putin cele din marile orase.Preturile mai mari ca in RO.Rulaj mai mare ca in RO.Concluzia:masinile importate in RO sunt cele mai ieftine oferte si cozmetizate pt vanzare....
Masina achizitionata: Astra H 2006,hatchback,1.7 diesel,100hp.170000KM .Neagra.Geamuri negre.
Dotari :ABS,6 Airbag,Navi 70 Color,Cruise control,senzori ploaie si lumini,jante aliaj etc..
Propietarul anterior:armean..samsar (rar o sa gasiti flamand,blond,ochi verzi Smile) sau pensionara ).Toti sunt marocani,turci etc.
Defecte optice:un capac oglinda lipsa,atinsa ffff putin pe bara fata in dreapta,bancheta spate descusuta din cauza montarii unui scaun de copil.
Defecte tehnice aparente : 0
Aici vanzatorul este obligat sa furnizeze un CarPass (garantie oficiala a km) si de asemenea un control tehnic inaintea vanzarii.Orice viciu ascuns poate fii reclamat intr-un anumit termen
Efectuez un scurt drive test (nu avea placi de inmatriculare).Consider ca e ok si iau hotararea ca o iau.
Se ofera un acont cash in schimbul unei hartii de mana si a unei copii id.Dupa trecerea controlului tehnic de catre vanzator masina imi este livrata la locul cerut impreuna cu actele necesare.
Vehiculul nu are placi asa ca stationeaza pana la inmariculare.Cu actele oferite de vanzator (certificat de inmatriculare,control tehnic si contract de vanzare-cumparare) merg in cautarea unei companii gata sa ma asigure pentru circularea pe drumurile publice.Scump..foarte scump.Gasesc in fine o buna oferta :830E.Dupa stabilirea detaliilor cu asiguratorul:
surpriza!Asiguratorul mi-a inmatriculat autovehiculul pe loc.Pe internet.A doua zi am avut placile de inmatriculare impreuna cu asigurarea.Taxele de drum si etc vin in 30 de zile.Simplu!
La primul drum mai lung pe autostrada constat ca la 120kph se aprinde un martor motor (o masinuta portocalie cu o cheita) si nu mai ¨trage¨.Opresc motorul si isi revine dupa care in acelasi regim de autostrada clacheaza din nou.Smile)))))))))) BUNA ACHIZITIE!Nu voi recurge la temeiul legal pentru anularea vanzarii pentru ca sunt obisnuit cu ¨nimicuri¨ de genul asta din RO!
Skip ads

  • vali_scama

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2006 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Pretul:3800 euro FIX.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pretul l-ai negociat?.....
problema cu martorul din bord este din cauza electrovalvei turbo, trebuie inlocuita....
..de unde anume din belgia esti?.....fratele meu sta in bruxelles....ar putea sa te ajute cu o diagnoza...
  • vali_scama

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2006 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Locuiesc tot in Bruxelles.Ar fi super sa iau legatura cu fratele tau!Vanzatorul nu a fost dispus sa negocieze sub nici o forma.Multumesc.
Skip ads

  • vali_scama

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2006 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Revin...astazi pe autostrada masina da in nas de cateva ori si scoate putin fum...furtunul de la turbo a iesit pur si simplu...aa si prezinta urme de ulei.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vali_scama a scris:Salut.Locuiesc tot in Bruxelles.Ar fi super sa iau legatura cu fratele tau!Vanzatorul nu a fost dispus sa negocieze sub nici o forma.Multumesc.



lasa-mi un nr de tel de acolo pe mesaj privat...si o sa te sune el
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vali_scama a scris:Revin...astazi pe autostrada masina da in nas de cateva ori si scoate putin fum...furtunul de la turbo a iesit pur si simplu...aa si prezinta urme de ulei.



pot fi multe cauze,... colierul a fost slab sau a facut suprapresiune turbine...
strange bine colierul, eventual inlocuieste-l daca ti se pare ca nu strange la maxim si apoi mai dai o forja pe autostrada
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR