Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dgk

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare,
Sunt intr-o mare dilema. Pentru 5000-6000 de euro vreu sa-mi iau o masina SH si am nevoie de cateva sfaturi:

1. Se mai pot aduce masini din Germania cu euro 3? (m-as incadra la suma asta pt. o masina din 1999 - 2000)
2. Intre Opel Astra Caravan si Volkswagen Polo Variant ce mi-ati recomanda?
(eventual cei care au una din aceste masini sa-si dea cu parerea)
3. Cine stie cam cat costa piesele de schimb la cele doua modele - care sunt mai ieftine?

Mentionez ca nu ma intereseaza caii putere sau viteza. Am nevoie de o masina de familie (am un copil mic - bagaje...), care sa consume putin si intretinerea sa ma coste putina. Daca se strica, eventual, ceva piesele sa fie ieftine.

Un prieten mi-a zis ca e mai bine sa iau o masina pe benzina, avand in vedere ca merg 15.000-20.000 km pe an - pt. ca intretinerea e mai ieftina la benzinare, daca se strica pompa de injectie la diesel e foarte scumpa. In concluzie, pentru nevoile mele mi-ar trebui o masina cu motor de 1,4 (repet, nu ma intereseaza viteza si puterea motorului). Ce parere aveti?

Din cate am mai citit pe forumuri mi-am format urmatoarea parere:
Avantaje VW Polo Variant - fiabilitate, pretul masinii scade mai greu
Avantaje Opel Astra Caravan - piese mai ieftine, portbagaj mai mare, mai ieftina
Cineva zicea ca VW e mai bun la motorina dar la motoarele pe benzina sunt mai bune Opelurile. Asa este?

Sunt cam multe intrebari, insa in esenta ideea este care dintre cele doua masini se merita la SH (pentru nevoile mele - pt. ca multii au nevoie de f. multi cai putere, viteza - si in acel caz s-ar schimba datele problemei). Va multumesc anticipat, sper sa fie cat mai multe raspunsuri ale acelora care detin aceste masini.
Skip ads

  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Eu asa alege opelul. Sunt si fan opel si dupa parerea mea Astra arata mai bine ca Polo.
Ambele masini sunt la fel de bune.
Cred ca totusi este mai putin costisitoare intretinerea la Opel.
Bafta
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra e din clasa compacta si de aceea este mai mare in interior, arata mai bine, si are stabilitate mai mare.
Polo beneficiaza de renumele de fiabilitate a marcii VW, insa este din clasa mica si este mai ingusta, mai urata, mai putin stabila.
  • dgk

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu inclin din ce in ce mai mult in favoarea lui Opel Astra Caravan.
Ma gandesc la varianta de motorizare 1,6. La diesel am inteles ca Opelurile nu sunt prea stralucite.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Asa ma gandeam/auzisem si eu, dar dupa ce am vazut un Astra 1.7dti la un prietn timp de jumatate de an, mi-am cumparat si eu una, si sunt f. multumit in privinta consumului si ca este silentios motorul in detrimentul acceleratiilor (are 75 cai) si vitezei maxime care oricum nu ma pasioneaza f. mult.
  • dgk

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pentru sandumbogdan:

Mi-ai putea da mai multe info despre varianta 1,7?
Ma refer la costuri de intretinere, cat costa unele piese de schimb, cum e sa fii posesorul unei astfel de masini.

Mentionez ca nici pe mine nu ma intereseaza viteza sau caii putere. Doar ca auzisem ca daca se strica pompa de injectie trebuie sa dai o caruta de bani 800-1000 de euro - si m-am cam speriat. Deja fac un efort sa cumpar o astfel de masina si nu vreau sa mai cheltuiesc mare lucru cu ea.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La motor diesel, daca pica ceva e scump, insa daca mergi normal cu ea nuprea are ce sa se strice. Eu o am de la 88 mii km si acuma am 103 mii, si am schimbat 4 bujii incandescente pt. ca erau arse de cand am cumparat-o, 1.3 mil bucata, altceva nimic deosebit, filtre, ulei, placute de frana.
Un alt exemplu de defect major la diesel este turbina care daca pica... aoleu. Si sunt multi care iau diesel, si pt. cum consumul este mic, trag de ea in acceletatii la maxim in permanenta, si viteze f. mari, si in asa regim e si normal sa mai pice una, alta.
O masina diesel la cati bani ai disponibili are multi multi km, si e riscant, deci mai bine iei pe benzina cu motor mic.
Nu voiam sa te indrum spre diesel, doar sa-ti spun ca si eu am avut o parere proasta despre opel diesel si in final mi-am schimbat total opinia.
  • Cata B

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intrebare: v-ati cumpara masina de la (printr-o) firma ce importa "gebrauchtwagen" din strainatate? Ati avea incredere sa le dati o caruta de bani?
Skip ads

  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cata B a scris:Vin si eu cu o intrebare: v-ati cumpara masina de la (printr-o) firma ce importa "gebrauchtwagen" din strainatate? Ati avea incredere sa le dati o caruta de bani?

Pai banuiesc ca le dai banii dupa ce vezi masina (daca e firma serioasa).
Daca e sa le dai inainte e cam naspa dar din cite stiu se da un avans inainte la unele firme oricum in nici un caz toti banii. Eu stiu mai multa lume care si-a luat masina in sistemul asta si toate masinile erau super (fara probleme). Am inteles ca poti sa-ti cauti daca vrei chiar tu anuntul (in general pe mobile.de) si masina care ai gasit-o aia o aduc.
Eu as avea incredere, dar totusi ar fi mai bine sa ai ceve referinte despre ei de la prieteni, rude.... Eu cunosc prin zona mea mai multi care aduc chiar fara firma si am incredere pentru ca am vazut ce masini aduc si sunt ok. (si-i cunosc si pe cei care si-au luat prin ei)
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu cati dintre voi ati avut de a face cu VW Polo. Eu am la firma un VW Polo Classic, si pot sa va spun cate ceva; in primul rand motorul (in cazul meu 1.6 8V, 75 CP) este f. solid si surprinzator de vivace. Si cu asta am terminat tot ce era de spus "de bine". In rest, masina e mult mai mica decat Astra (e totusi din clasa lui Corsa), intretinerea e scumpa, nu stiu cine v-a pacalit ca ar fi mai ieftina (de ex. am schimbat discurile de frana si placutele care erau muci dupa 60.000 km - masina fiind luata de noua- si au costat mai mult decat la Vectra B in conditiile in care erau de la acelasi fabricant). In alta ordine de idei, inchiderea centralizata nu mai functioneaza ca lumea sub -10 grade (intri in masina si ramai blocat pana se incalzeste), luminile din bord de la butoanele pt. climatizare au cedat dupa 3 ani, are mereu probleme cu sonda lambda etc. Si ca sa inchei are o suspensie f. prost reglata, foarte rigida dar care tinde sa "pompeze" dand o siguranta mult mai mica pe viraje in comparatie cu Astra. Deci alegerea ar fi Astra, motor 1.6 benzina, 8 sau 16V in functie de scor, uzura, nevoie de performante etc.
  • Cata B

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Catre Ingineru:
Ce inseamna scor?
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cata B a scris:Catre Ingineru:
Ce inseamna scor?

scor = pretz
Skip ads

  • dgk

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu m-am orientat spre Astra Caravan G 1,6 - pentru nevoile mele ajung 8v

Intrebarea e cam cat consuma?

In legatura cu pretul, am vazut pe mobile.de din 1999 cu 4200-4300 (fara TVA) ceea ce ma duce cu tot cu drum si vama pe la 5500 euro.

Am sunat zilele trecute la RAR Voluntari si am intrebat daca se mai pot inmatricula masini din strainatate cu euro 3. Raspunsul lor: DA. Pana in septembrie 2006.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR