Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Synck

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut tuturor. va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: cand am montat husa pe scaunul de la sofer a trebuit sa scot rotita pentru reglarea spatarului. cand am tras de ea a iesit cu tot cu tija. ma chinui de zile bune sa pun tija la loc dar nu reusesc.

stie cineva cum pot sa o pun la loc acea tija ? trebuie sa scot tapiteria de pe scaun...si daca da,cum ? si are cineva schita scaunului ca sa imi dau seama cat de cat cum trebuie sa intre inapoi acea tija?multumesc anticipat !
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este foarte simplu, se scoate scaunul din 2 suruburi afara. Se desfac plastice si din laterala cealalta. Se scoate tija de tot si urmaresti exact forma tijei. Posibil sa fie o diferenta intre partea stg dreapta. Tija are un bolt(ghidaj, catare) trebuie sa introduci cu atentie.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Te uiti la profilul din capatul tijei,apoi la gaura dinspre centura sa iti dai seama cum ar veni in final.iti trebuie o surubelnita mai lunga pe care o bagi pe partea scaunului cu centura,ar fi minunat daca ai avea una cu un capat magnetic,bagi tija pozitionata asa cat sa iasa pe partea aialalta la semnul din profil .incerci sa nu o rasucesti.cauti sa atingi tija cu varful surubeknitei si apoi o ghidezu cu surubelnita pana la iesire.tija o impingi usor si surubelnita o tragi incet.Nu e nevoie sa desfaci nimic.am patit si eu asta.maxim 30 min a durat pana am pus-o la loc,pana mi-a venit ideea.spor!Aaa si vezi sa fie spatarul neinclinat.adica daca bagi tija doar la un capat si rotesti spatarul se va muta doar pe partea aia.sa il asuci in pozitia lyi fireasca daca ai umblat acolo.
  • Synck

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor.am sa incerc
Skip ads

  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Incearca si vei reusii . Si eu am patit la fel cand am montat rezistentele de incalzire. Cu putina atentie si o lumina in partea opusa rolei, vei reusii !
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Stie cineva daca metoda asta este valabila si pentru Astra H ? Nu as demonta scaunul ca sa aflu ca nu functioneaza metoda.
Dupa parerea mea scaunul este la fel (cel putin exterior).
Multumesc anticipat.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Revin tot eu cu o solutie pt aceasta problema.
Am reusit si la Astra H sa repozitionez tija la scaunul de la sofer (cu reglaj pe inaltime) FARA SA DAU SCAUNUL JOS.
1. Am dat scaunul la maxim in fata si am avut acces la surub (ala care tine plasticul de protectie) printre frana de mana si consola centrala.
2. Am scos de tot tija din scaun si am introdus in locul ei o sarma lunga (mai lunga decat latimea scaunului) obtinuta dintr-un umeras de la spalatoria de haine.
3. Am introdus tija in scaun (cu sarma in interior) obtinand astfel centrarea tijei pentru ambele gauri, capatul care are doua mici umflaturi trebuie sa fie in partea cu rotita de reglare a spatarului.
4. Am montat "surubul" din plastic in partea dinspre frana de mana prin presare.
5. Am dat scaunul la maxim in fata si am montat protectia de plastic cu surubul buclucas.
6. Rotita de reglaj a spatarului merge foarte usor montata pe tija, problema este ca ea nu se blocheaza. Probabil din fabrica a fost folsit un fel de clei care cedeaza la o fortare spre exterior a rotitei.

ATENTIE !
Tija are in profil forma unei roti dintate (teoretic cu sase dinti) DAR careia ii liseste de fapt un dinte (vedeti in pozele atasate) astfel incat se poate monta intr-o singura pozitie, si astfel ca sa puteti introduce tija trebuie intai sincronizate cele doua roti dintate din scaun (stg si dr).


Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR