Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • popi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de nebunia pachetului legislativ.
cum trebuie sa fie trusa, stingatoru si triunghiul ca sa fii in regula?
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Trusa trebuie sa fie de la firma "VESTA" iar stingatorul si triunghiul sa fie omologate RAR.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Trusa si triunghiul pot fi omologate in orice tara UE (sa aiba scris pe ele undeva CE); stingatorul am inteles ca ar fi valabil doar cel omologat de pompierii romani Evil or Very Mad ; oricum, acesta din urma trebuie sa fie cu spuma, nu tip spray.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tu nu stii ca daca trusa nu este omologata RAR nu este valabila (cel putin asa zice in codul rutier )si singura firma care are aviz RAR este VESTA(mama lor de jigodii)
Skip ads

  • smorc23

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut eu la ultima emisiune de la OTV legata de schimbarea codului rutier, se pare ca trusa este OK daca are scris pe ea un E. Cat despre extinctor, sunt vreo 7 firme care sunt autorizate de pompieri, dar nu stiu care sunt exact.
  • popi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Triunghiurile de presemnalizare auto sunt reglementate de Regulamentul nr.27 CEE-ONU (Comisia Economica pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite). Din punct de vedere tehnic, acest tip de produs poate fi comercializat legal daca dispune de Comunicare de omologare internationala acordata de oricare dintre autoritatile administrative din tarile semnatare ale Acordului de la Geneva din 1958. Un triunghi de presemnalizare omologat international poate fi recunoscut dupa marca de omologare, reprezentata de litera E si codul tarii care a acordat omologarea încadrate într-un cerc, precum si o serie de identificare.
În România trusele sanitare auto sunt reglementate de Ordinul Ministerului Sanatatii nr.623/1999. Conform art.2 din O.M.S. nr.623/1999, punerea pe piata a trusei sanitare auto se autorizeaza pentru fiecare furnizor în parte.
În România stingatoarele sunt reglementate de Legea nr. 307/2006 privind apararea împotriva incendiilor. Conform art.50 din Legea nr. 307/2006, punerea pe piata a acestui tip de produs se face pe baza evaluarii conformitatii fata de reglementarile Inspectoratului General al Corpului Pompierilor, pe baza Metodologei de certificare a conformitatii aprobata prin Ordin al Ministerului Administratiei si Internelor.
Din punctul de vedere al RAR, conform art.1 alin.8 din Ordonanta Guvernului nr.34/2005, aprobata prin Legea nr.375/2005, de la data aderarii României la U.E. produsele fabricate si comercializate legal în tari membre ale U.E., altele decît România, care nu fac parte dintr-un sistem sau echipament care este reglementat printr-o directiva/printr-un regulament a/al Uniunii Europene sau printr-un regulament CEE–ONU (cazul truselor sanitare auto si stingatoarelor), sunt exceptate de la obligativitatea omologarii RAR în vederea introducerii pe piata, daca acestea furnizeaza un nivel echivalent de protectie a sigurantei circulatiei sau de protectie a mediului în raport cu cerintele nationale de introducere pe piata, nivel demonstrabil pe baza unor documente oficiale.
Pentru vestele reflectorizante nu exista reglementari nationale/internationale privitoare la conditii tehnice de introducere pe piata. În România acest produs este obligatoriu numai la vehicule peste 3,5 tone.
  • popi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de asta. La truse se poate interpreta. in ce consta autorizatia de punere pe piata? scrie unde treaba asta?
  • vioara80

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut


e prima oara cand scriu ieri mi-a venit opelul corsa enjoy 1,2 80 cai si am vazut ca nu are protectia aia la capota, nici trusa medicala, stingator, triunghi . am sunat la dealer si a zis ca nu vin standard .asa e?
sau mi-a tras teapa?
astept raspunsuri de la voi poate stiti mai bine
Skip ads

  • vioara80

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut


e prima oara cand scriu ieri mi-a venit opelul corsa enjoy 1,2 80 cai si am vazut ca nu are protectia aia la capota, nici trusa medicala, stingator, triunghi . am sunat la dealer si a zis ca nu vin standard .asa e?
sau mi-a tras teapa?
astept raspunsuri de la voi poate stiti mai bine
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca trebuia sa fie standard.
  • vioara80

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si eu cred la fel dar cine poate sa imi spuna sigur?
o sa incerc sa ma duc la alt dealer sa vad ce zice
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce protectie la capota? Daca te referi la paturica aia de pe interiorul capotei, aia vine numai la diesel.

Trusa si stingatorul nu vin in standard. La tine in contractul pe care l-ai facut cu dealerul nu scrie asta? Daca ai negociat cu dealerul sa iti vina trebuiau sa le ai trecute in contract. Deci intrebarea este: le ai trecute in contract sau nu?
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu le-am cerut, la un 1.3 dar daca nu le cerean eu cred ca nu imi dadeau. Dar stai linistit ca oricum nu iti dau originale, mie nici covorase originale nu mi-au dat, mi-au dat niste jeguri Pufi pe care le-am schimbat cu prima ocazie. Eu stiu ca orice masina trebuie sa vina cu trusa si triunghi, sa zicem ca daca pleci de la dealer cu masina si ai un accident sau iti ia foc ce faci vi cu stingatorul si trusa de acasa? Asta nu cred ca trebuie specificat in contract si e chestie de legislatie.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si a mea tot asa am luat-o....dar ce protectie la capota ?(te ereri cumva la pasla aia de se pune pe interior pentru antifonare...aia parca vine numa la diesel)..te costa cam 100-150 lei toata distractia
  • i0nutz83

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asta e o problema care ar trebui sa se discute la inceput cu dealerul, pentru ca majoritatea ofera/sau ar trebui sa ofere acest pachet gratuit. La mine lucrurile au stat foarte simplu, mi s-a spus din momentul precomenzii ca trusa+triunghiurile+extinctorul+ covorasele sunt moca. Pe de alta parte, un consilier de vanzari de la o alta reprezentanta (nu Opel) mi-a povestit la o bere ca si la ei pachetul legislativ este gratuit, dar pentru ca lumea nu stie prefera sa procedeze in consecinta Wink
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu s ce se discuta la beri da io am primit doar covorase - cadou de la dealer - in rest triunghi, stingator truse le-am cumparat io...
  • vioara80

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
DECI PINA LA URMA O SA LE CUMPAR CA ASTA E ROMANIA
SA MA DUC SA FAC TAM-TAM PENTRU 1 MIL
ORICUM MERSI PT AJUTOR
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca o sa mai ai ceva de plata....cartea si numerele..vreo 100 de lei si astea
  • vioara80

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O SA AM MAI MULT CA MASINA E LUATA IN LEASING SI DEJA AU INCEPUT SA MA STRESEZE CU PLATILE
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aoleo..pai de ce nu ai facut credit...scapai putin mai ieftin..acuma deh..sa o stapanesti sanatoasa....multi km fara probleme ..desi io am ceva bube cu ea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR