Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut la toti colegii,am un astra G benzina z16xe din 2001 si am ca sa zic asa o "problema " masina nu trage,urca greu in ture,daca vreau sa bag piciorul in ea nimic urca lent....lent....nu am nici-o eroare totul functioneaza in parametri normali.Anul trecut am segmentat tot motorul si consumul de ulei este zerooo !Astept sfaturi ca vreau sa remediez problema asta enervanta !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fa-i o diagnozaaaaa!
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am facut o diagnoza si nimic.Totul este in regula.daca cineva stie in bucuresti pe cineva care face o diagnoza cum trebuie rog sa ma ajute.Multumesc !
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cumva merge asa dupa reparatia motorului? s-a scris despre verificarea in primul rand a semnelor de la distributie...apoi scrie mai sus ce urmeaza ,nu-i asa de greu
Skip ads

  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
motorul nu tragea nici inainte dar am crezut ca este de la consumul de ulei care era pe undeva la 1L la 1000-1500 km.Distributie este pusa bine motorul ruleaza foarte binedar.....nu trage.
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Verifica presiunea in rampa, sar putea sa ai o pompa de benzina obosita si sa ai presiunea de joasa mica ( pompa ta poate baga 1 bar in loc de minim 3 bari).
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi,o sa merg sa verific si va tin la curent !
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa cureti egr ul si throttle ul ?
Skip ads

  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da sunt curatate amandoua.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Du-te la un service mai bun. Poti sa incerci la maiandrei.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am citit pe aici si am vazut ca toata lumea e foarte multumita de maiandrei.o sa merg si eu.ms
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut, incearca si catalizatorul. Eu am patit-o anul trecut. Se desface evacuarea din galerie, se sparge catalizatorul, (posibil sa fie infundat la tine, la mine era), si apoi o sa traga mult mai bine decat cu catalizator nou. La noxe o sa iasa diferit la ITP, dar stii cum se rezolva. Catalizatorul e posibil sa fie infundat de la consum de ulei (si de aici incepe distractia) sau de la carburant, depinde. Succes !
Skip ads

  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
O sa iau in calcul si varianta cu catalizatorul,m-am gandit si eu la el.la cat ulei papa ma gandesc ca ar putea fi infundat.Dar daca incerc cu unul din dezmembrari pot sa am surprize ?A incercat cineva ?
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ai toate sansele sa iei unul la fel de unfundat de la dezmembrari. nu poti sa stii ce e in el, cat de infundat este, pentru ca este inchis, ca si corp al evacuarii. ar trebui sa tai teava de esapament de dupa catalizatorul tau si sa sudezi "corpul" cu cataliozator in locul lui. catalizatorul, inauntru, este ca un fagure de miere, si prin acel fagure se infunda. de la dezmembrari nu recomand, de pe net nu recomand (se gasesc noi la pretui intre 250 ron si 600 ron) dar am citit in alte topicuri ca se infunda si astea dupa 4000-5000 km. si reapare problema. daca dispui de la >= 2400 ron, atunci schimba-l, cam atat e unul nou recomandat. Bafta !
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@ionutz84 salut, am citit in alt topic ca ai avut probleme cu consumul de ulei si ai segmentat motorul. cat te-a costat si cat de bine a reusit mecanicul s-o rezolve ? as vrea si eu sa umblu la motor (de schimbat segmenti, semeringuri...etc si ce naivba mai trebuie ca m-am saturat), consum de ulei 1l/ 1000 km dar nu cunosc un mecanic de incredere si nivci nu stiu ce piese trebuie. daca poti sa ma ajuti, lasa-mi un nr de tel si ne auzim. multumesc.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
va salut pe toti si am revenit cu detalii legate de problema mea....am fost la un tester tech 2 si aveam valorile pe cilindrii diferite adica,pe 2 erau valoare 1 ,pe unu era 2 iar pe ultimul 3,la relanti ,sonda lambda imi dadea amestec bogat ,

Si acum hai sa va spun si de unde era problema,prima oara mecanicul a banuit ca ar fi de la ditribuitie montata prost si d aici toate problemele....problema defapt era de la soft (a instalat altul ) si toate problemele au disparut,sonda lambda lucreaza cum trebuie,valorile la cilindrii sunt toate la fel pe 0 iar masina fuge de rupe (zici ca am 1.8 Smile) ) sper sa va fie si voua de folos.Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR