Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Vine iana,bine-mi pare (NOT ) ,ca sa spun asa . Am discutat cu vre-o 2 spalatorii din Bucuresti si cica ar avea un ''tratament'' de aplicare a unei solutii pe masina ce o mai protejeaza de intemperii cand e zapada pe jos( sare, apa de o dau cei de la Rebu cu solutia respectiva) . Intrebare: exista aceasta solutie ce protejeaza caroseria? Si daca da, cum se numeste? Are eficienta sau sunt dor vorbe in vant pentru a-mi lua banii? Cei de la spalatoriile respective mi-au spus ca m-ar costa 150 ROn, respectiv 200 RON acest tratament.
Si a doua intrebare: cu ce pot sterge bordul masinii cand este acoperit de praf? nu vreau sa dau silicon, doar intreb caci la spalatorii nu prea imi place cum sterge masina cu carpa de piele,o spala ulterior si imi sterge bordul tot cu ea. Masinuta este cea din semnatura si este un ''mic bebe'' , are doar 12. 000 KM.
Multumesc tuturor pentru eventuale raspunsuri,drumuri cat mai line.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca tratamentul recomandat consta intr-o ceruire. Acest tratament este foarte utilizat de posesorii de Logan contra coroziunii. Tratamentul, daca asta este, consta in pulverizarea unui strat de ceara care se intareste dupa aplicare. Nu am folosit asa ceva si theoretic, nu ar avea ce sa strice. Am vazut ca posesorii de Logan sunt foarte multumiti de tratament.
Referitor la curatarea bordului, Solutia cea mai simpla si eficienta, eu o folosesc in permanenta, este o carpa curata din bumbac, usor umezita, una care sa nu lase scame. Nu raman urme.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pentru cei care ati mai schimbat elemente de directie, ce ati folosit? Lemforder, GM, etc? Mie imi 'troncane' ceva pe fata (ca un burduf uzat), cel putin asa se aude, plus ca atunci cand accelerez mai brusc, masina tinde sa traga in partea dreapta si ma astept la bucse, capete de bara, bielete, dar nu stiu spre ce sa ma orientez ca si firma..........pentru ca cele GM sunt produse de cineva, ideea e, de cine?

cpx a scris:
hog33 a scris:Asa doar sa topesti motorul ?
Cred ca are 7-8 litri rezervorul !

Merci oricum


Rezervorul este de 3l din cate imi amintesc Smile


Eu am bagat 4.5l, era aproape gol cand l-am alimentat.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
ca fapt divers pentru atunci cand va veni vremea sa schimb toba finala, aveti sugestii de unde se poate procura in afara reprezentantei ? Eu am gasit ceva after market dar avea un pret de arx. 2000 ron, totusi nu sunt tampit....
Toba mea este ascunsa, nu are teava la vedere, este orientata in jos sub spoiler si cred ca imi va fi greu sa gasesc altceva decat una originala.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
A folosit cineva polish pentru obiectele din plastic? A scos zgarieturile sau nu?

Sa fiu mai concret; am scapat un pic de super glue pe o zona de plastic a masinii si am facut fatala greseala sa il sterg, asa ca zona respectiva s-a albit. Deci intrebarea e, cu ce se poate indeparta albeata aia, daca se poate? Merci.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am incercat azi cu o solutie pentru reconditionat plasticul (cel putin asa scria pe ea) si nici un rezultat, deci nu dati banii pe asa ceva ca nu se rezolva. Pana la urma cred ca merg sa polishez suprafata respectiva........poate se rezolva.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:ca fapt divers pentru atunci cand va veni vremea sa schimb toba finala, aveti sugestii de unde se poate procura in afara reprezentantei ? Eu am gasit ceva after market dar avea un pret de arx. 2000 ron, totusi nu sunt tampit....
Toba mea este ascunsa, nu are teava la vedere, este orientata in jos sub spoiler si cred ca imi va fi greu sa gasesc altceva decat una originala.


Este un coleg cu o Insignia, care a montat un kit foarte frumos de doua tobe finale, ca la modelele de 220CP, cu fantele respective, arata super... Idea
Din pacate, eu nu pot efectua aceasta operatiune intrucat teava este ascunsa sub bara, nu se vede... Sad
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai si la cele ascunse nu se pot monta?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Despre el este vorba:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=125900
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma bate gandul de cand am luat-o sa ii mai pun o toba si pe partea dreapta, am final de inox viziil pe stanga si arata mult mai bine cu 2 Smile Am cautat prin dezmembrari o toba finala dar inca nu am cumparat, am gasit pe la 400-450 ron. Ideea este ca nu afecteaza cu nimic daca ma leg la evacuarea originala? Nu as vrea sa o pun doar estetic...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai e CDTI si e doar I-ul negru, ca si la noi.......cel putin asa pare din poze.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Florin Insignia a scris:Si pe mine ma bate gandul de cand am luat-o sa ii mai pun o toba si pe partea dreapta, am final de inox viziil pe stanga si arata mult mai bine cu 2 Smile Am cautat prin dezmembrari o toba finala dar inca nu am cumparat, am gasit pe la 400-450 ron. Ideea este ca nu afecteaza cu nimic daca ma leg la evacuarea originala? Nu as vrea sa o pun doar estetic...

Nu vad, ce sa-ti afecteze...?
Roaga-l pe colegul @86kmn, sa-ti spuna cat de mult afecteaza upgrade-ul facut de el... Idea
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
N-are ce sa afecteze, poti sa renunti si la toba asa cum a facut si @86_kmn.
Oricum nu are mare rol toba finala (am inteles ca mai nou sunt Insignii fara toba finala din fabrica), DPF-ul avand cel mai mare rol in amortizarea zgomotului motorului.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Asta am observat si eu, faceliftul nu are toba finala.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Deci ar trebui sa fie mai ieftina masina fara toba finala Smile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pai si nu este?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu, este?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu, nu este Sad
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ultimele 4 posturi geniale...am zambit Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
odata este cand este si odata nu este, a fost..... Respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR