Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am un Astra G Z16XEP 2008 (classic 2) si zilele aceastea mi-am achizitionat urmatoarele:
Manare spate cu iluminare
Parasolare cu iuliminare de vectra B
Plafoniera cu maplights

Acum trebuie sa le si leg la curent si cum nu sunt electrician de profesie, nu prea stiu cum Sad

Am desfacut acum cateva minute plafoniera originala (cea simpla, cu un singur bec pe centru) si am observat urmatoarele:

Vine un cablu gros (de undeva din stanga) si acesta se desparte in 3:
1 manunchi se duce undeva in spate, nu stiu unde (intrebare - poate fi pentru spalator luneta? am hatchback)
2 fire se duc sa alimenteze plafoniera mea
3 fire intra intr-o mufa mama fix deasupra plafonierei si raman acolo. Aceasta mufa are 1 intrare si o iesire. De intrat intra aceste 3 fire, de iesit, nu iese nimic.

Am atasat si niste poze pentru mai multe detalii.

Intrebare, pot sa ma leg la cele care se duc in spate undeva sau cele 3 care se opresc in mufa de deasupra plafonierei pentru a trage curent la parasolare, maplights, manere spate iluminate?

Multumesc mult de ajutor!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
un sfat
laso asa pana se incalzeste afara(daca tragi de fire se poate crapa izolatia de plastic de pe fire din cauza frigului/vechimea instalatiei electrice)
si in primavara apeleaza la un electrician
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Scoate minerele din spate si vezi daca ai firele trase.Pentru minere spate trebuie sa ai 3 fire. Asa ar trebui sa fie. Pentru lampa de citit verifica la firele alea care le ai la plafon daca iti vine curent cu un bec .Si la lampa de citit trebuie sa ai mufa cu pini. Ai aceea mufa?
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am scos manarele in spate si nu am mufele, insa un manunchi de fire pleaca spre spate (nu situ unde se duc) si mai sunt si acele 3 fire care sunt trase pana in clema aceea care le tine fix deasupra plafonierei. Plafoniera cumparata cu lampa de citit nu are mufa cu pini, are 4 cleme de alimentare (ca cea normala, numai ca in loc de 2 are 4 (nu sti cum sa adaug poza ca sa iti arat, o sa adaug la postarea initiala)
Skip ads

  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
poze cu plafoniera noua Sad
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Verifica daca ai curent la firele alea. Doua fire ai de la lampa veche si atuncia ti ar mai trebui 2 sa ai toate 4 pentru lampa. Lampa asa e care are mufa cu pini


Ultima modificare facuta de szian la Vin 31 Jan, 2014 9:43 pm
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc! Ferific maine. Da, imi mai trebuie un + si un - permanent pentru lampile de citit ca lumina de pe centru va fi actionata de firele lampei vechi. Si daca gasesc un plus permanent, pot sa merg cu el si la parasolare luminate si in spate la manere, nu?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Normal DA. Firele sa le tragi prin plafon la minere. Normal ar trebui sa ai curent pe acele fire. In caz de nu ai sa zicem de la firele care le ai acuma la lampa mai pleci cu 2 fire si faci 4. Pui papucei pa capeti sa iti intre bine la lampa. Si eu zic ca tot de acolo poti trage fire si pentru parasolare doar acolo ai permanent plus si minus.
Skip ads

  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos! LA lampa nu am permanent, poate celelalte 3 care au ramas sa mai fie unu cu permanent. La lampa e curent doar cand trag de butonul de la faruri. Verific maine.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca ai permanent. Tie ti se aprinde becul cind tragi de buton DA, dar curent pe fir este. E simplu. Verifici cu un bec la fire si vezi.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
la lampa ai plus permanent si minus pe buton. iti mai trebuie un minus permnent care il iei de pe caroserie
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc! Imi poti spune daca este sigur sa alimentez de pe firul acela toate cele de mai jos:
1 lampa cu lumini de citire (3 becuri in total)
2 parasolare iluminate (4 becuri in total)
2 manere spate iluminate (2 becuri in total)

Ma gandesc sa nu fie suprasolicitat firul in cazul in care toate cele de mai sus vor fi in sarcina.

Seara buna!
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Manunchiu ala de fire care pleaca spre spate (in zona plafonierei) e o precablare pentru trapa electrica. Daca tragi de ele o sa gasesti asa ceva (pozele nu imi apartin). Printre ele e posibil sa gasesti si un + si - permanent. Verificale. Am dat si eu recent peste firele acestea si le-am gasit in topicul cu mufe necunoscute sau cam asa ceva. Daca scoti manerele din spate e posibil sa ai si acolo firele trase, eu le-am avut si a mea e coupe, la 4 usi mi se pare cam ciudat sa nu le aiba.

  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Multumesc mult! Am scos manere de pe spate si nu era nimic acolo, o sa mai caut, nu stiu daca trebuie sa fie la vedere sau trebuiesc cautate cu degetele prin gaura pe acolo.

Multumesc!
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cauta-le pe acolo. La mine s-au vazut imediat erau puse intr-o pozitie buna.
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
SAlut! Oficial nu am trase cabluri pentru manere din spate. M-am uitat azi, am tras de plafon cat am putut fara sa il stric, am bagat o lanterna, nu e nimic. Trebuiesc trase si cred ca cel mai bine e sa trag de la plafoniera ca sa am si lumina la deschiderea usilor si inca un minus permanent de pe caroserie, ma gandesc, sau din alt minus permanent daca il gasesc pe undeva.
Ce parere ai?
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
minus poti lua de oriunde dupa caroserie (orice surub prins pe caroserie) iar plusul de la plafoniera daca vrei. eu am facut la o alta masina cu leduri normale+rezistenta la toate usile si minusul a fost luat dupa caroserie si plusul de la pozitie asa noaptea erau aprinse permanent dar nu deranja vizual doar se vedea locul de unde deschizi portiera
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Multumesc! m-am uitat in TIS pe diagrame si am vazut ca exista o precablare pana fix deasupra plafonierei. Acolo intra un manunchi de 3-4 fire mufate si se opresc acolo iar conform diagramei aceea este alimentarea pentru manere spate. Cred ca pot sa ma leg la ele direct pentru parasolare luminate si pentru manere spate iluminate insa mai astept sa treaca frigu ca sa pot da plafonul jos sa am o vizibilitate mai buna.
  • deleted-76807

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
caz asemanator. la plafoniera (model cu butoane-ex szian) am folosit cele 2 fire existente deja de la plafoniera veche-simpla cat si un plus permanent tras de la lumina torpedou. rezultatul: la deschidere usa se prind 5-10s capetele de plafoniera iar daca apesi butoanele, indiferent de usi sau pozitie buton lumini, se aprind becurile pe mijloc. parasolarele: minus de la plafoniera, plus permanent de la torpedou. urmeaza lumini spate: daca nu am deja cablurile trase, minus de pe caroserie, plusul de pe plafoniera veche(comandat de buton lumini) si un plus permanent(presupun ca manerele au 3 pozitti-idem plafoniera szian). si poate o schimbare de rezistenta
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Da, o rezistenta de 7.5 in loc de 5 e ok. La mine s-a ars cea de 5 pe care o aveam (nu stiu daca s-a ars in timpul montajului - am atins eu 2 fire ceva sau dupa). Spor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR