Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
azi a stat mai atent la masina si cum e grer acum trelescopul e mai rigid din cauza uleiului ingrosat cred ..am observat ca am o bataie pe partea stanga cum ar fi de la bucse dar in partea de sus a telescopului de o mica denivelare cu mai amorseaza din telescop si din interiorul oalei cred dar cu bataie de fir pe fier..e un pic si pe dreapta da prea putin abia se simte un mic sunet..de la ce sa fie si ce trebuie schimbat si cred ca bataia la volan de acolo se trage Sad
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Incearca te rog sa construiesti fraze mai ,,clare,, .....
Am dedus ca ai o bataie de ,,fier pe fier,, in partea superioara a unui telescop fata .... Intai trebuie identificat daca de acolo vine zgomotul ...in cazul asta , daca telescopul e macar intr-o conditie buna , ai nevoie de un ,,kit telescop,, - (cuprinde bucsa/palarie/rulment/etc) si este specific fiecarui tip de masina.
Verifica si bucsile stabilizatoare ...uneori bataia provocata de ele se poate confunda usor cu cea de telescop.
Bataia in volan nu vine de la un telescop cu probleme ci in 90% din cazuri de la roti.
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
la roti laeam echilibrat ..leam schimbat intre ele fata cu spate tot asa face tot asa bate ..mai mentionez ca ,in momentul cand trag usor de volan dreapta merge usor dar revine mai greu iar cand trag stanga e mai eficient se vireaza apoi rebine brusc la loc
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni nimica legat de problema mea ?
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut . vezi daca nu sa slabit piulita de la telescop (este sub un capac de plastic de la flansa amortizor)dar cum a scris si colegul @ bh13ncu mai sigur este uzura flansa amortizor cu tot cu rulment presiune. Bafta.
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
din cauza flansei si rulmentului sa bata volanul Sad?practic volanl are o miscare dute-vino (stanga treapta) pana pe la vreo 80-90 km/h o miscare cum ar fi la franare cand ai discu denivelat sau cum se zice ?
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
1 verifica daca ai stransa roata ca lumea si nu ai joc la ea.
2 sa nu ai gentile strambe si sa ai o bataie laterala .
PS
Rezolva prima data jocul stanga dreapta de la volan si apoi bataia de fier pe fier....
Toate cele bune
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cum au zis si colegii mai sus
probabil ai vreo roata stramba/dezechilibrata si de aici si trepidatia in volan
inteleg ca ai verificat si echilibrat rotile, dar si eu pot sa iti spun ca le-am echilibrat de vreo 3 ori pana am dat peste unii mai normali, care intr-adevar se si pricepeau si aveau si masinariile de echilibrat bune, asa ca ... mai verifica echilibrarea rotilor si in alte statii auto
sau/si
sper sa nu gresesc, dar am inteles ca axul volanului ar avea si un rulment pe coloana volanului, asa ca este posibil ca acea bataie de fier pe fier sa fie de acolo
verifica sa nu cumva sa fie joc si la prinderea coloanei de directie in caseta de directie
sau volan slabit efectiv din surubul de prindere al lui (extrem de rar, daca nu s-a intervenit acolo)
sau
cel mai simplu du-te intr-un service auto si fa decat o verificare/constatare
nu cred ca o sa iti ia mai mult de 20-30 de lei pt atata lucru
noi nu suntem langa masina ta sa auzim acel zgomot si sa simtim acea bataie in volan
bafta
Skip ads

  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am observat azi intro curba pe stanga mai lunga un "sunet"o bataie la roata din dreapta cred cum ar bate roata doar bataie nu craie sau sa scartaie ..am ajuns sa cred ca bataie de la boate e una cu aia de la volan pe care o am eu si cred ca este de la planetara ...dati si voi o parere si de unde cade mai des planetara si daca e ea ?
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Planetara ....
  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nustiu ce sa mai cred multi zic ca e bucsa in cruce la volan..unde este acea bucsa si cum dau de da si bum se verifica?
  • valioil

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor. Sunt detinator Opel Antara de aprox.3 ani si nu am luat in considerare deschiderea unui cont pe "clubopel",insa acum am o probleama cu masina si doresc sa vad daca alti utilizatori Opel Antara s-au confruntat cu ea. Masina am cumparat-o SH in 2012 (avea 120000Km), este fabricatie 2008 si are 165000Km la bord acum.Vechiul propietar a schimbat pana acum ambreiajul pe la 100000Km,distributia,caseta de directie pe la 124000 Km,bieletele antiruliu si capetele de bara pe la 140000Km(de catre mine).In primul rand urasc faptul ca persoanele angajate la aceste service-uri habar nu au de simptomele masinii. Pe scurt am un fel de cloncanit(bataie) la volan( se simte si fizic socul in volan) dar numai pe gropi(de fapt este asfalt) sau teren denivelat,indiferent daca roata implicata este stanga,dreapta,sau ambele. Acesta bataie nu se manifesta daca virez sau trag de volan sus-jos. Dupa cum va spuneam am fost pe la "doctori" cu ea dar fiecare isi dau cu parerea diferit,ba ca este caseta,ba capetele de bara,ba pivotii si bine inteles vechea metoda le schimbam pe rand si vedem daca se mai manifesta simptomul,adica bagam bani in piese dar nu stim care este de fapt problema.Poate cineva ma poate ajuta cu un sfat.Va multumesc.
Skip ads

  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Bine ai venit! Sunt sanse sa primesti sfaturi in legatura cu problema ta, dar ideal ar fi sa postezi pe sectiunea dedicata Opel Antara, ai nimerit la Astra F. Baftã!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR