Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor! am si eu cateva nelamuriri daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi... mi-am cumparat in urma cu ceva timp o interfata op-com china clone, si functioneaza perfect pe partea de diagnoza. as vrea sa stiu daca as putea face cu aceasta interfata si o remapare la opelul meu zafira 1.9 cdti 120cp. 1.9DT? daca se poate remapa cu ajutorul op-com-ului as mai vrea sa stiu cate rescrieri de soft permite ecu,unde as putea gasi harti pt remap si cam cum se face remaparea respectiva(ca habar n-am desi nu cred ca e vreo mare filozofie) daca stie cineva sa explice mai detaliat ce fisiere trebuiesc rescrise sau copiate sau sterse. ar fi interesant de stiut.din ce am inteles,toata operatiunea dureaza cam jumatate de ora. si inca ceva: cam care ar fi riscurile sau dezavantajele remaparii.(tin sa va spun ca deja am o planetara care bate si ma gandesc ca daca fac remaparea respectiva,eu oricum nu ma pot abtine sa nu conduc sportiv chiar si asa cu 120 de ponei pe care ii are hardughia in momentul de fata) ma gandesc la injectoare fortate sau pompa sau ambreiaj,planetare,etc. intreb si eu nu stiu. cutiile de viteze de pe 120cp sunt identice cu cele de pe 150cp?
Skip ads

  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nimeni?
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Remapezi hartile deci cutia de viteze nu are nici o treaba. Vezi ca e un baiat din DB nu ii mai stiu namely pe aici pe forum
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
DB77AAA gata mi-am reamintit
Skip ads

  • mihai4o

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2006 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2013

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa apelezi la cineva care se ocupa cu asa ceva, o sa ramai surprins cat se schimba masina. cu op com din cate stiu nu se poate face remapare.
Eu tocmai am facut remapare la zafira mea 1.9 100 cp, acum nu stiu cati cai are dar sa schimbat foarte mult motorul
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
andrei borbely a scris:nimeni?


cu Op-Com nu poti sa faci remapare - este o scula doar pentru diagnoza. Mai poti sa faci cu ea ceva programari - daca ECU din masina ta stie de asa ceva.

O remapare se face cu alte scule - nu ti le voi enumera aici pentru ca prietenul Google ti le va spune sigur.

Insa iti recomad - ca operatia sa fie facuta de cineva care stie ce face acolo - de citit si scris softul pe masina poti sa faci tu, daca ai cum am spus scula care stie asta - insa de modificat softul nu este chiar simplu.
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ok. m-ati linistit.merci de raspunsuri,in cazul asta voi apela la revo,timisoara,care am inteles ca dau si garantie si pretul e rezonabil
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
inca o intrebare,scade intradevar consumul dupa remapare?
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Din spusele expertilor, se constata o scadere usoara a consumului (este deschisa discutie pe forum pe aceast subiect ). In schimb daca masina a trecut de 200000 km se merge pe risc propriu cu remap-ul. Se forteaza motorul mai ales daca se conduce mai sportiv.
http://www.serviceopel.ro/chiptuning/0/0/0
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR