Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna, am deschis acest topic deoarece consider util subiectul pe care il vom dezbate intrucat la mai toate astrele H intervine problema condensului in interiorul farului care murdareste sticla pe interior obstructionand mai mult sau mai putin lumina.
Ideea este ca am cautat pe net fel si fel de solutii la aceastra problema insa nu am ajuns la nici o concluzie in acest sens decat daca dezlipesc farul, operatiune care e destul de migaloasa si riscanta.
Astept in acest topic sa va dati cu parerea despre solutii prin care putem curata sticla farului pe interior fara a dezlipi farul....sau cei care au rezolvat intr-un fel aceasta problema sa ne impartaseasca si noua experienta.

Numai bine si astept cat mai multe raspunsuri si solutii.
Skip ads

  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nimeni nici o idee?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca ti se intampla tie, asta nu inseamna "la mai toate astrele". Sincer eu nu am prea vasut Astra H cu problema asta. Probabil iti lipsesc ceva capacele.
Alta varianta decat sa dai jos geamul nu prea ai.
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
capacele? poti detalia putin ....
urat daca numai dezlipirea e singura solutie...ma gandeam sa scot H7 de pe lunga si sa bag o tija ceva de metal cu o chestie gen pansament imbibat in spirt si sa incerc asa....
legat de "mai toate astrele" in Sibiu cred ca am vazut 5 cu aceeasi problema deaia m-am grabit sa generalizez.... atunci nu toate ...unele Very Happy
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
capacele de pe la becuri
Alea au rol de a preveni "contaminarea" farului cu mizerie. Condensul in sine nu ar trebuis a fie o problema, becurile incalzesc suficient farul ca sa "uste" atmosfera pe acolo
Poti incerca si cum zici tu, grija sa nu spargi oglinda. Succesul va depinde si cat de sedimentata e mizeria.
Oricum, operatia o s-o faci cu farul dat jos de pe masina
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pai cam asa....o sa incerc prima data pt dreapta....cu el pe masina.
  • Ghera

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
salutare,
nu stiu ce murdarie ai tu in far dar eu am avut un far caruia ii lipseau capacele din spatesi mi-a intrat nu doar praf ci si nisip.
saptamana ttecut l-am dat jos si l-am bagat in cada si am bagat furtunul de la dus in el, si s-a spalat chiar bine, dupa care l-am pus pe calorifer peste noapte.
Inainte sa-l spal imi era frica ca o sa-l afecteze apa in vreun fel dar nu s-a intamplat nimic
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
au am capacelele toate la el....insa condensul s-a pus pe sticla transparenta cea care o vezi la exterior. la aceeasi metoda m-am gandit si eu....sa dezechipez faru de becuri si alte chesti electronice....si sa fac acelasi lucri, numai ca farul meu este Xenon si AFL si imi e sa nu stic ceva pe acolo
  • Ghera

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic farrile mele sunt normale, fara xenon si a mers fara probleme sa le spal.
eu as zice sa astepti pana la vara si sa lasi masina la soare,sa scoti capacele alea din spate sa se evapore condensul ala,daca e doar condens.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR