Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca in ultima vreme mediul online este impanzit de reclame agresive ale unor firme, case de avocatura , consultant etc. ce promit obtinerea de despagubiri grase de la firmele de asigurari in urma accidentelor de circulatie si nu numai , pentru ca si eu am fost invitat sa intru cu siteul meu intr-o structura ce se ocupa cu acest lucru, vazand astfel realitatea din spatele reclamelor am considerat ca este cazul sa afle mai multa lume adevarul.
In primul rand, ca sa va faceti o idee , “agentului” care “pescuieste cazul” ii poate reveni un comision chiar mai mare de 50 % din cuantumul despagubirilor obtinute. Asta inseamna ca din totalul despagubirilor stabilite de instante pagubitului ii va reveni doar o mica parte. Si asta bineinteles dupa o lunga perioada de timp , pentru ca un proces poate dura si 3 ani de zile. Asta fara sa socotim ca poate dura mult si pana se termina cercetarile efectuate de Politie pentru a se putea inainta dosarul catre instante. Situatia asta se intalneste mai ales in cazul accidentelor cu vatamari corporale grave sau cu decese, pentru ca asta este tinta acestor “rechini” . De reprezentarea pagubitiolor in urma accidentelor usoare soldate doar cu pagube materiale intereseaza pe prea putini. La cazurile de daune totale calculate gresit , la intarzierile de plata a despagubirilor sau la alte abuzuri sau neglijente venite din partea asiguratorilor nu prea se baga nimeni fara sa implice financiar pagubitul odata cu inceperea actiunii . Plus de asta nici nu prea exista avocati sau consultanti specializati in asa ceva. Acum, cand a murit piata imobiliara si s-a cam terminat cu retrocedarile au inceput si casele de avocatura sa isi indrepte atentia spre alte surse generatoare de despagubiri. Si impreuna cu acestia si o parte dintre judecatori , posibil beneficiind si ei pe ascuns la o felie din “prajitura” , acorda sume nejustificate ca despagubire . Dar din aceste sume fiti siguri ca doar o mica parte ajunge la victima.
Revenind ,de cele mai multe ori pagubitii au nevoie de ajutor financiar cat mai rapid , cand sunt in spital, cand sunt sub tratament de recuperare sau in perioada in care se chinuie sa isi aduca viata pe linia de dinaintea nenorocitului de accident . In unele cazuri primirea unor sume de bani dupa cativa ani ar putea sa nu mai aduca nicio satisfactie sau beneficiu pagubitului . De aceea nu putine sunt cazurile in care casele de avocatura ofera pagubitilor sume foarte mici in comparatie cu despagubirile meritate cumparand astfel drepturile de despagubire. Pentru aceste firme nu conteaza ca primesc banii in cativa ani pentru ca profitul in urma unei astfel de actiuni este considerabil ! La fel, de multe ori aceste sume cu care se cumpara drepturile de despagubire sunt mult mai mici decat sumele pe care asigurartorul le-ar fi oferit mai repede pentru despagubirea pe cale amiabila. Pagubitul nu are cum sa stie asta pentru ca acesti avocati, consultanti sau ce or fi ei , cu buna stiinta fac greoaie comunicarea cu departamentele juridice ale firmelor de asigurari si de multe ori chiar refuza sa colaboreze cu asiguratorul.
Nu mai vorbim de faptul ca una din cauzele principale a scumpirii asigurarilor o constituie chiar sumele mari care au inceput sa se obtina in instante pentru despagubiri, sume din care doar o mica parte ajung unde trebuie si unde este nevoie, adica ..la pagubiti.
Atentie mare deci pe cine va bazati sa va obtina despagubiri pentru ca puteti fi pus sub incidenta unui contract de exclusivitate si nu mai puteti actiona dupa propria vointa. Exista cazuri cand firma de asigurari vine cu oferte de despagubire in intampinarea pagubitului iar acesta fortat sa le refuze din cauza unor clauze abusive din contractile de reprezentare. De aceea eu recomand ca inainte sa alegeti calea instantei sa faceti toate demersurile legale posibile sa obtineti o comunicare buna cu departamentele juridice ale asiguratorilor, trecand chiar si peste departamentele de daune unde se stie ca lucreaza mai mult ingineri, persoane tehnice si logice care au insa de multe ori carente in ce priveste comunicarea , interpretarea legilor si nu au o viziune larga asupra daunelor din punct de vedere al despagubirii daunelor morale si a vatamarilor corporale. De aceea recomand ca in cazul in care intampinati orice problema sa faci reclamatii bine concepute si la obiect catre conducerea societatilor de asigurare sau catre ASF .
Chiar de curand, mi s-a intamplat sa fiu trimis de o firma de asigurari cu care colaborez, sa iau legatura in vederea constatarii daunelor si a pretentiilor de despagubire ale unui pagubit dintr-un accident de circulatie produs de un asigurat care si-a respectat obligatia de “a-si instiinta asiguratorul cu privire la producerea riscului asigurat”. Astfel s-a aflat de caz si de faptul ca pe langa o masina dauna totala mai exista si vatamarea corporala usoara a soferului pagubit. In prima instanta, pagubitul a refuzat ca firma de asigurari sa vina pentru constatre si cercetare a accidentului, “pentru ca asa ii recomandase avocatul” . In cele din urma am ajuns sa efectuez constatarea daunelor si sa ma intalnesc cu pagubitul si asta in prezenta avocatului pagubitului. Nu mica mi-a fost mirarea cand in urma unei discutii cu acesta sa constat faptul ca nu avea nici cunostinte elementare in ce priveste legislatia asigurarilor . Pe langa asta , desi accidentul se petrecuse in urma cu doua luni nu exista la dispozitia pagubitului , copie dupa asigurarea vinovatului, nici copie a vreunui act al soferului vinovat si al masinii acestuia . Nu exista nici macar o anexa, adresa sau orice altceva emis de Politie care sa arate circumstantele producerii accidentului . Nimic in afara simplei autorizatii de reparatie . De fata cu avocatul i-am spus pagubitului ca acesta nu ii reprezinta cu profesionalism interesul si ca din cauza acestuia are numai de pierdut. Daca ar fi deschis dosarul de daune dupa producerea accidentului in timpul pierdut aiurea firma de asigurari ar fi trimis o adresa catre Politie si aceasta ar fi trimis deja raspunsul si toate documentele necesare despagubirii dosarului de daune. Calculul in ce priveste despagubirea masinii l-am facut pe loc si i-am comunicat omului suma ce trebuie sa o primesca. Aceasta era mult mai mare decat isi daduse cu parerea avocatul si pagubitul a decis sa rupa colaborarea cu acesta pentru ca in schimb acesta ii promisese o suma colosala de zeci de mii de euro pentru despagubirea unei entorse usoare pe care o suferise si pentru care pagubitul nu avea pretentii de despagubire prea mari.
Probabil ca in urma a ce am relatat in acest post vor exista voci care vor striga ca prin aceasta interventie apar interesele asiguratorilor dar sa stiti ca nu este deloc asa, iar asta o pot confirma multi dintre colegii de forum pe care i-am ajuta neconditionat atunci cand au considerat ca sunt supusi la nedreptati din partea asiguratorilor sau cand pur si simplu nu stiau cum sa procedeze corect pentru a primi despagubirile cuvenite in urma evenimentelor rutiere neplacute.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nimeni nun face ceva mocca! iar ce l ce se pare ca face asa ceva e aparenta! castiga din alta parte!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu vorbeste nimeni de moca ci de faptul ca nu iti sunt reprezentate cu adevarat interesele ! Si nu e vorba cat castiga consultantul ci de faptul ca pagubitul are de pierdut !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acesta nu este singurul scenariu in care diversi intermediari "bine intentionati" se interpun intre pagubit si sursa de despagubire, avand ca interes principal realizarea unor foloase materiale (necuvenite, in opinia mea).
Asa cum bine a punctat colegul kosfunny, acesti intermediari se bazeaza, in demersul lor, pe necunoasterea, de catre pagubit, a legislatiei in vigoare, a procedurilor pe care trebuie sa le urmeze si a drepturilor pe care le are.
Ii multumim colegului kosfunny pentru semnalul de alarma tras. Cine are ochi de citit sa citeasca, cine are minte de inteles, sa inteleaga.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, mai sunt si baietii destepti de pe la diferite service-uri care se ofera sa te scutesca de griji si sa iti ia ei masina, sa faca constatarea in locul tau, sa o repare si sa ti-o aduca frumoasa in fata blocului.
Care e realitatea:
Clientul ii imputerniceste sa ii rezolve cu o dauna de vreo doua trei piese, sa zicem avariate in parcare de catre autori necunoscuti iar acestia deschid dosare pentru daune mult mai mari, "plantate" de imputerniciti pe perioada incredintarii masinii. Cele mai frecvente sunt cazurile in care pentru masina se deschide dosar pt vandalism sau vopsitorie totala. Ca sa nu mai zic ca sunt si cazuri in care inaintea deschiderii dosarului masina, fiind asigurata Casco , provoaca si cate un accident aranjat.
Uite asa , te poti trezi ca la reinnoirea contractului sa ti se ofere preturi mari datorita unei daunalitati ridicate de care clientul nici nu are habar. Se mai poate trezi si ca la reiinoirea RCA-ului ii paste un malus .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR