Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • martin_gl

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa cumpar un opel vivaro 5 + 1 locuri. Pt a evita taxa mare de mediu vreau sa-l inmatriculez ca si autoutilitara pentru ca apoi sa-l transform in autoturism (am inteles ca acest lucru este posibil pentru ca are 6 locuri). A facut cineva lucrul acesta? Puteti sa-mi explicati care e procedura si daca intradevar nu esti obligat ca dupa plata taxei aferente unei autoutilitare sa platesti iarasi taxa pt autoturism? Multumesc!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei mai inatai trebuie sa faci modificarile la un service autorizat RAR.
Lista la ei pe site.
Apoi cu masina modificata si cu foaia de la service te duci la RAR sa faci omologarea.
Dupa aceea o inmatriculezi la autoutilitara.
  • martin_gl

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Opel Vivaro 5+1 locuri vin ca autoutilitare. O pot inmatricula in tara ca autoutilitara fara probleme. Ideea e cum fac ca dupa inmatriculare sa modific incadrarea. In loc de autoutilitara masina sa fie incadrata in acte autoturism, fara sa modific propriu-zis masina pt ca are deja 6 locuri si asa vreau sa o pastrez. Vreau sa transform numai actele, evident, pt taxe mai mici. Din ce am vazut pe net, pt ca are 6 locuri acest lucru ar fi posibil. Multumesc!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu stiam ca singura pe care o poti inmatricula ca si autoturism este cea care are geamuri peste tot, celelalte sunt considerate autoutilitare
daca cumperi una care nu are geamuri ca cele din poza de mai jos va trebui sa faci modificarile in service autorizat dupa care mer cu ea la R.A.R

LE vad ca pe situl opel apar toate ca autoutilitare.. Rolling Eyes
Skip ads

  • martin_gl

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am trimis un mail la RAR si mi-au zis ca daca pe placuta constructor exista numar de omologare CE de tip sau reprezentantul autorizat al constructorului in Romania emite un document prin care sa ateste faptul ca vehiculul in cauza (particularizat prin numarul de identificare) a fost construit in aceeasi configuratie ca si varianta autoturism a modelului respectiv si modificarea categoriei de folosinþã a unui vehicul s-a efectuat în atelier specializat, autorizat conform legislaþiei în vigoare, reprezentantii RAR vor reomologa autovehiculul.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am avut un prieten care lucra aici in Constanta la o firma care facea astfel de modificari ,la Iveco,aduceau masini iveco de marfa si le transformau in masini de persoane,adica le taiau tablele de pe lateral si le puneau geamuri cu chedere,iar in interior puneau scaune .
Acum nu stiu cum faceau cu inmatriculatul /omologatul ,daca le inmatriculau inainte sau dupa transformare.
Stiu doar ca faceau treaba asta pentru ca masinile utilitare erau mai ieftine si le vindeau ca masini pentru transport/persoane care se dadeau mai scump,si ieseau si in profit .
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR