Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Colegu nu ma supara nimic,doar v-am cerut parerea,deci singura solutie e sa fac toate actele calumea si sa o trec pe tatal meu,alta solutie nu vad,eram nedumerit in multe privinte ,daca pot sa o fac daca nu are permis sau daca pot sa o las prin notar. E rau este foarte mare asigurarea pentru mine cred ca 750 fac actele(contract,rar,taxele necesare) si fac si asigurarea..astea fiind pe numele lui.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:Tu ai citat din Ordinul 14/2011 NEACTUALIZAT !

scuzele mele, n-am observat si urmatorul paragraf cu actualizarea...

0megga: sa nu uiti de partea cu taxa de inmatriculare... daca ai platit-o si-ai recuperat-o, cand treci masina pe numele tatalui, vei fi nevoit sa platesti taxa iar... daca n-ai recuperat-o, ai scapat doar cu celelalte taxe
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Nu e recuperata.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se asigura autoturismul pe numele celui care e trecut in talon! comodatul nu are nici o treaba! este un contract de dare in folosinta fara pretentii financiare unui tert!
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:Mai omule continui sa aberezi aiurea . Unii pot lua de bune dezinformarile tale.
Cu comodat poti doar trece un utilizator pe polita dar Titularul asigurarii este TOT PROPRIETARUL . Pentru ce spui tu trebuie CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE . Nu e musai sa continui procedura dar te poti trezi in tafic ca un politist iti ia talonul pt ca nu e masina transcrisa dupa 30 de zile. Asta in cazul in care vede ca asigurarea nu e pe numele tau si ca sa te justifici scoti contractul si il arati .

La punctul patru nu spune nimic despre valabilitatea in cazul in care polita este facuta pe alta persoana decat proprietarul.
Polita acopera daune si daca este facuta pe numele bunicii, problema e ca nu gasesti pe cineva sa iti incheie asa pentru ca el e raspunzator de greseala, cel care incheie polita. In cazul politelor emise online raspunderea o poarta cel care introduce datele , scrie in termenii site-ului.








politia da amenda daca talonul e pe un nume si asigurarea pe alt nume! se considera ca e o instrainare a masini fara a finaliza actele . chestia cu 30 de zile maxim de toleranta de transcriere a actelor!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti evita si asta daca completezi cate un contract de vanzare cumparare din 30 in 30 de zile !
  • Kyzzyto

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare.Am un astra g 1.4 16v si ma omoara taxa rca a ajuns la vreo 700lei pe 6 luni.as vrea sa o inscriu pe numele tatalui fiind in jur de 350 lei pe an.As vrea sa stiu daca e vreo problema la rar sau la drpciv?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=122570
Skip ads

  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut la fel si eu am o problema mare cu asigurarea la inceput a fost 2, 3 ,5 ,7mil, acu mai nou e 12 mil pe an pe numele meu e bataie de joc nu am av niciodata accident nimik,masina mea este vectra b din 2001 z16xe,c-am cat m-ar costa sa o inscriu pe numele lu tata care iese 240 lei pe an, avand in vedere ca trebuie platit si timbru stie cineva cat e si ce taxe mai trebuie,nu schimb nr nimik doar proprietarul
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Identificare+acte necesare+drumuri+asigurarea pe numele tatalui tau..iar daca nu ai taxa achitata,trebuie sa o achiti,altfel nu merge...
  • turbatu007

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2014

  • Mesaj Privat
faci contract de vanzare intre tine si tatal tau fara sa treci instrainat pe talon Very Happy
dupa care te dici si faci asigurarea pe numele lui
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si dupa 30 de zile te opreste Politia . Ce faci daca te intreaba de ce pe asigurare e alt nume ? Nu te poti explica decat aratandu-i si contractul de vz/cump. Apoi urmeaza ori "atentia" ori retinerea talonului .
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Si in caz de accident ce mai face? E foarte posibil ca asiguratorul sa nu ii ia in considerara Rca-ul.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In caz de accident asiguratorul trebuie sa plateasca ! Atata timp cat exista seria de sasiu pe polita si banii incasati asigurarea produce efect .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR