Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut am un prieten care are o Vectra b 1.6 8v sa hotãrât sã segmenteze motorul în urmã desfacerii are niste zgârieturi pe bloc la pistonu 1 pe la jumãtatea lui deci nu-i de sus pana jos mecanicu ia recomandat piston r1 si ceilalti sã-i lase în pace sã le pune segment si sã-i lase asa.. Nu se decalibreaza motorul? Eu i-am zis mai bine bucseaza blocul p pistonu 1 pãrerea mea nu-s mecanic.. Dar în Iasi nu cunoastem nici un strungar care sa facã asa ceva.. Poate ma ajuta cineva cu un nr de contact sau dacã e bun ce a zis mecanix
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pune cateva poze cu cilindrul afectat. Agãța daca dai cu unghia?
Pistoalele se pun toate la fel. Nu meritã sã bucsezi, mai bine iei bloc sh.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un piston R1 va dezechilibra motorul plus ca il costa cat nu face. Alt bloc second ca prin honuire posibil sa nu iasa treaba buna.
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Agata cu unghia dar e zgâriat doar la mijloc blocul pistonu ochiometric arata bn nu-i zgâriat doar blocul
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
O poza face cat 1000 de cuvinte.
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Da nu a avut putina rãbdare și i-a dat jos blocul acel mini meseriaș a luat-o de buna ideea cu bucsatu și chiar îi dã el garanție 20000 de km p motor dar el nu are un atelier cu care sa lucreze în așa ceva ia zis doar ca a auzit de ceva la buc și cã îi dã mâine un numãr sã sune dar sa le verifice aia pe toate și sã le trimitã cu tot cu pistone și sã-i facã bucsare dupã pistoalele lui.. Nustiu deja sunt și eu curioas ce-o sa iasã și cât o sã tina.. O sa va dezvãlui rezultatul..d-nul Dan poate știi prin Iași vreun service care face asa ceva macar sã-i poatã lua de guler dacã nu-i face treaba buna ca dacã o trimit la buc e moarta treaba
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabil vorbim de motorul X16SZR, daca imi aduc aminte este singurul pe Vectra B in 8 valve.
Diametrul standard este de parca 78,... ceva si exista pistoane si segmenti R1 si R2 cu diferenta de doar 10 microni la R1 si 20 la R2. Cota de reparatie este la 0,5mm si implica scule si oameni care nu prea mai gasesti.
Crede-ma ca am facut practica la fostul IMAMUS, sectia prelucrari in coordonate si alte numerice care scoteau la micron si stiu cu ce papa astea. Nu mai avem in tara decat cateva puncte unde se face treaba de calitate in majoritatea cu pasionati si pensionari care mai vor un ban pe langa pensia de doi lei. La CFS mi-a facut unul un pinion din plastic de 2,5mm cu tot de nu-i vedeai decat cu lupa. Ce este acuma acolo ? Beton concasat si fier vechi, ceva hala inchiriate si pustiu, va mai aparea ceva rezidential sau supermarket.
Sa revenim, daca zgaraietura este doar la mijloc probabil este fina, o bucata de bujie care a plecat repede. Daca era de segment spart sau bucata de bujie serioas impanata atunci era de sus pana jos pe toata cursa pistonului. Daca este minora se poate face o honuire si segmenti putin mai mari, acum de se pricepe Dorel la ceas comparator.
Daca cilindri nu mai au urma de honuire de fabrica si lucesc atunci e fier vechi si alt bloc, maxim 200lei un second bun.

Acum sa ma scuze prietenul tau dar e cam botist si mecanicul ales e plutas. Cu matematica cum stau baietii ? Pai asa reparatie gen bucsare, alezare, honuire costa cat nu face ragalia de bloc. Se fac asa reparatii dar la motoare scumpe gen excavatoare, drezine etc. care nu ai sanse sa le gasesti la second.
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mulțumesc Dan în legãturã cu mecanicul am zis și eu dar el merge la el demult și a zis ca are încredere eu mi-am dat seama dupã primele vb schimbate schimbate cu el nu vreau sã-l jignesc dar fugit de el are service de la rond pãcurari spre restaurantul casa Blanca undeva sus.. Iar cu bucsatu la trimis în pãcurari la socom parca lângã Petrom dar nam mai vb cu el ca am si eu servici nu ma pot dedica mașinii lui îl ajut cum pot..legat de bloc el fuge de rar ca a zis cã-i veche mașina și nu rezolva nimic..stiu ca nu se face eu am planat o chiuloasa și mi-a dat-o plina de spân pe fetele de la bujii și restu noroc ca am vãzut și mai dibagesc cate ceva mecanica ca altfel muream
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Poate d-nul meknik sau Dan vad acest msg bãiatu e terminat la bucsatu și cu pistoane și segmenti noi pistoalele joaca în bloc parca nu segmenti asa ca ia dus blocu lu ala ia arãtat ia dat banii înapoi și i-a zis sec atât pot face și îmi zice mie ca ce vrea mașina de raliu el nu vede din ce an e mașina deci alt loc de evitat.. Toatã operațiunea a fost 700ron.. Acum cauta alt bloc acum e întrebarea mea cum e mai bine sã-l ia complet cu tot cu baie sau doar blocul ..eu am zis tot ca și așa are segmenti noi îi pune pe ala și mãcar știe cã e treaba Sfânta și nu mai are treaba...ca odatã apãrutã uzata pe bloc pistonu respectiv nu cred ca i-a plãcut asta și a cãpãtat și el o mica uzura cred presupun... Mulțumesc..
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta este, eu pierd timp si uzez tastatura+curent, tu iti racesti degeaba gura cu el...pana nu o musca si se da cu capul de pereti nu pricepe amicul.
Sa caute bloc, de obicei se vinde cu vibrochen si pistoane, baia cam separat ca 'e multi carele sparg'. Sa verifice seria motor ca e stantata pe bloc si sa fie de motorul lui ca iar plateste o tepusa.
  • scrumbie

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Problema rezolvatã cumpãrat bloc complet pistoane vibrochen pus segmenti noi mașina merge fffbine fãrã bãtãi și trage fffbine urmeazã programarea rar
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si pret reparație?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR