Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Silviu.cip

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1999 2,2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am fost astazi cu frontera la toate servicele din Slatina si nu a fost niciun service,macar unu,in stare sa-mi spuna de ce nu functioneaza ABS.Nu li s-a conectat la niciunu testerul cu masina,sunt......nu stiu ce sa mai zic de service-urile di acest judet.au luat-o babeste,verificat senzori-buni,verificat siguranta-ok,verificat mufe-ok,dar abs nu este deloc okei,si mai vine si vremea urata...ce sa mai fac......................... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Mad
Skip ads

  • blondinul69

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut Silviu ! Cum ai rezolvat problema de la ABS,am acceiasi problema si nu- dau de cap ? Sad
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
blondinul69 - Ai încercat sã-þi pui maºina pe tester?
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Silviu.cip a scris:Am fost astazi cu frontera la toate servicele din Slatina si nu a fost niciun service,macar unu,in stare sa-mi spuna de ce nu functioneaza ABS.Nu li s-a conectat la niciunu testerul cu masina,sunt......nu stiu ce sa mai zic de service-urile di acest judet.au luat-o babeste,verificat senzori-buni,verificat siguranta-ok,verificat mufe-ok,dar abs nu este deloc okei,si mai vine si vremea urata...ce sa mai fac......................... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Mad


de unde stii ca senzorii sunt buni? cum i-ai verificat?
de obicei, se duce unul din senzori, si asta se poate vedea doar pe tester, din cate am auzit si eu....
Skip ads

  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
se pot testa si cu multimetrul (continuitate/rezistenta pe loc sau V-AC cu roata pe cric si invartit de ea trebuie sa de curent pe terminale daca sunt ok. acuma cat ar trebui sa arate nu stiu exact, dar daca nu arata nimic sigur sunt praf)
metoda cu masurat rezistenta mai detaliata aici:
http://www.ohmcheck.com/con...ehicle-ABS-sensor
se verifica si cablurile pentru ca se duc repede din cauza mizeriei nu doar senzorii.
intr-adevar cea mai rapida solutie ar fi o diagnoza.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La Frontera B de obicei se rupe unul din firele de la cablajul senzorului din spate. Cablajul se rupe la mufa care face trecerea de la caroserie la sasiu, pur si simplu se mananca cablurile de la noroi si frecare. Foarte rar se strica un senzor pe fata dar am schimbat si din astea. Obligatoriu pui un tester inainte ca sa stii incotro sa o apuci. Succesuri!
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aprob si eu ... se rupe firul la senzorul din spate. Mie mi s-a rupt, nu la mufa ci undeva sub usa stanga spate cam pe unde incepe arcada rotii (pe spate e un singur senzor pozitionat pe grup ... chiar in mijlocul axei spate). Cauta pe cineva cu tester de Opel Tech 2 ... nu are cum sa nu se concteze.
  • blondinul69

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc prieteni,evident ,s-a rupt cablul langa mufa din spate (arcada roata stg) ,lipit si s-a rezolvat. Am eliminat mufa.
Skip ads

  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Problema noua ... ABS-ul intra prea repede. La viteze mici, de exemplu cand ajung la un semafor (15-25 km/h) si ating putin frana intra automat ABS-ul (conditii normale, drum uscat, cauciucuri bune). Am oprit deja de vreo 2 ori la 1 cm de cel din fata. Nu se intampla la fiecare franare la viteze mici, ci doar uneori ... aproximativ la o franare din 20.
Pana acum nu sunt probleme la viteze mai mari, aici ABS-ul intra cand ar trebui ... deocamdata.
Solutie temporara ... am scos releul de la ABS si circul asa, e mai sigur.

Are cineva idee unde e problema? (pe tester Tech 2 totul apare functional)
A mai patit cineva asa ceva?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Flaviu vezi sa nu ai mizerie/rugina la senzorii de pe fata, la rotile dintate. De acolo poate sa-ti citeasca eronat. E un prim pas de verificare, apoi conexiuni mufe.
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Ciprian de pont, daca stau sa ma gandesc cred ca ai dreptate ... tocmai m-am uitat putin la o roata din fata si nu stiu cum sa ajung la roata dintata si la capatul senzorului. Trebuie dat jos butucul?
Partea de conexiuni, mufe ... nu cred ca e problema, ar fi aparut pe Tech 2, daca ar fi intrerupt ceva fie ar merge bine, fie nu ar merge deloc ...

Daca trebuie dat jos butucul ... va trebui sa mai astepte ... ca nu ma pricep si finantele mele nu-s prea roz anul asta
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate, chiar si pentru o verificare vizuala, tot trebuie sa demontezi. Pe interior este planetara, si nu se vede nimic, iar pe exterior este discul si iar... aceiasi treaba.
Skip ads

  • andreiandrei12

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Flavicx asemanatoare problema am si eu numai ca la mn a aparut in urma schimbari placutilor de frana fata , ideea e ca intra abs prea repede si uneori la viteze de 60 -100 km/ora simnt ca se activeaza abs-ul fara a frana si daca ma duc e pedala de fraana e in functie abs-ul... imi puteti da niste sfaturi? schimbul de placute l-am facut cu un mecanic care a mai schimbat pe model deci fara nici o problema.... multumesc!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce frontera ai?Din ce an?
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Zic si eu: sa nu fie dezechilibrata franarea pe cele 4 roti sau diferente intre cele din spate si fata sau vreo roata "mai" blocata (rulment...)...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR