Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cine este informat despre modelul de bare transversale care sa se potriveasca la zafira b,,este rugat sa posteze informatia aici.{pt modelul care are montate barele longitudinale}
Am deschis topicul asta pt ca am cautat ceva timp ca sa gasesc ce model este necesar ,dar tot nu sunt sigur de informatie.Daca se poate si cu poze.....ar fi super!
Multumesc
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu am imagini cu barile de bortbagaj, dar cauta aici pe forum si le gasesti ,si ca sfat cumparati numai omologate de producatori seriosi ca sa fi sigur ca nu se desprind la viteze mari.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul am luat le la Lidl (nu fac reclama) la oferta di-nainte de sarbatori, un set de bare la oferta la 150 ron. Initial sunt pentru mainile ce au bare lungitudinale ca la astra g sau zafira a .



Cu toate ca la zafira b barele longitudinale sunt brute am reuzit si le-am montat si chiar daca am mers cu 140 km/h nu am avut probleme. Singurul inconvenient este ca dupa ce treci de 90/h incep a suiera.
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor: acelasi model din poza mi-a fost oferit de un furnizor local,dar am vazut pe o alta zafira b ,sistemul thule si erau ceva mai butucanoase (ma refer la sistemul de prindere) si din motivul asta am ezitat sa cumpar.
Ai spus ca te-ai chinuit sa le montezi ,asta insemnand ca ai recurs la ceva artificii de montaj,sau ai folosit doar suruburile de strangere din chitul de montaj al barelor?
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu am facut nici un artificiu. Le-am montat pur si simplu. Intradevar , la proma vedere ai senzatia ca sunt prinse destul de fragil (ca au suprafata de prindere a ghearei destul de mica) insa am zis ca la 110-120 la ora nu a fost nici o problema. Voi face si niste poze sa vezi cum arata. Daca dispui de bani poti lua originale insa trec de 100 E

.
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am luat ca ale tale ,si au rezistat chiar la transportul unei greutati de 150kg (in dec.le-am incercat) vreo 300 km ,maxim 100km/h .Multumesc ,un pic cam tarziu ce-i drept, pentru raspuns .
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Aceste bari de portbagaj nu sunt pt zafira b sunt periculoase pt .cei din spatele tau poti face accident , de astea am luat si eu din vitan dar nu le-am pus mi-a fost teama sa nu se desprinda .cele special pt. Barile de zafira b astra h vectra c sunt speciale se muleaza dupa forma de la masina .
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai am ezitat si eu un timp,dar le-am luat initial sa transport bradul de la piata pana acasa.Ei bine,am avut nevoie urgent sa transport ceva si nu aveam carlig pt remorca ,era complicat de procurat si montat ,asa ca am indraznit sa car cu ce aveam. Nu s-au deplasat nici macar 1 cm.De ce sa le blamez daca experienta s-a dovedit pozitiva?
Daniel, ai experimentat cu ele si ti-au facut probleme?
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu fac mobila si car pe masina diferite materiale si la sute dr km. Credeti ca pt. Cateva sute de lei merita riscul unor bari periculoase in trafic daca ai vant din fata plus viteza sigur o sa fie pronleme
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR