Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Dntza

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2014

  • Mesaj Privat
De curand am avut o intamplare nefericita. Ma duceam la facultate la Brasov pe ruta Siriu, si undeva prin Magura am dat de un betiv notoriu pe sosea care s-a balansat spre mijlocul drumului, asa ca am tras usor de volan ( fiind ceva zapada pe jos) pt a-l evita, dar din cauza greutatii din portbagaj si a zapezii + viteza, am derapat din maldarul de zapada de pe stanga in cel din dreapta. Asa ca m`am ales cu lipsa barii din fata si mentionez ca m-am proptit cu fundul masinii intr-un alt namete de zapada. Am bagat bara in masina, am fost la politie pt dovada de circulatie si constatare. Masina a mers bine pana cand am ajuns la Brasov. Treaba e ca la vreo 2-3 zile cand am plecat cu masina, la franare se aude un huruit groaznic indiferent de viteza plus ca atunci cand o apas imi salta pedala inapoi ca si cum cineva imi da cu ciocanul in ea inapoi. Nu am nici un bec martor aprins. Masina se opreste dar mai greu. Ma poate ajuta cineva cu niste pareri, sfaturi?

Conduc un Opel Astra G, modelul in 2 usi, 1.6 Benzina, an 2000
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Intra ABS`ul prea devreme.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
huruit la franare=placute uzate pana la fier
vibratii in pedaua de frana=disc(uri) ovalizate,se pot rectifica
  • Dntza

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si cam ce ar trebui sa fac? Adica se poate regla din calculator pe tester sau trebuie sa umblu la partea mecanica?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, intri cu opcomul pe calculatorul de airbaguri si dai o regenerare la placutele de frana. Sa vezi cum iti cresc la loc....
  • Dntza

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Regenerare la placute de frana? De unde pana unde? Eventual daca e vorba de facut misto, nu mi se pare in regula. Alea sunt consumabile. A, si mentionez ca sunt fata, si desi nu stiu eu prea multa mecania, asta cu regenerarea placutelor de frana mi se pare absurd.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Dntza@ tot ce tine de frana se inlocuieste,daca discu(rile) sunt prea uzate sau zgariate se inlocuiesc nu se mai rectifica
cangri@ la masina mea cand intra ABS-ul nu-mi ridica pedaua de frana sau sa se simta batai in ia,se aud doar motorasele de la ABS
  • Dntza

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Bun. Deci trebuie sa ma uit la discuri. Ma gandesc ca daca era ABS-ul, mi se aprindea martorul din bord. Dar e culmea ca dupa incident, a mers perfect masina, iar dupa 1-2 zile de stationare, incepe sa huruie si sa salte pedala...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu strica sa dai o fuga la un service sa verifica placutele de frana si discurile,zici ca masina a stat cateva zile,posibil sa aibe rugina pe discuri,de aici huruit la franare,sa vibreze pedaua,pete de rugina pe discuri
deci o verificare la service sau la un prieten care se pricepe la masini
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai iti zice omu' ca huruit=placute de fana uzate, si trepidat=discuri ovalizate, si tu intrebi daca se poate regla din calculator.

Cum sa nu te ia lumea la misto?
  • Dntza

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@jE, cand am scris treaba cu reglatul din calculator, m`am referit la raspunsul lui @cangri. Si stiam k erorile din bord ca cel cu abs-ul sau clipirea becului de la airbag se pot sterge din calc. Daca ai chef de misto sau nu iti face placere sa fii membru al discutiei, nu mai participa si treaba e rezolvata in privinta ta. Sau esti impotriva ideii de femeie la volan?
Sunt noua pe aici dupa cum vezi la profil, asa ca nu ai motive sa fii sarcastic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR