Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salut! intentionez sa imi cumpar o calibra adusa din afara si neinmatriculata la noi .. adica cu numere straine! as vrea sa stiu de la cineva care poseda o astfel de masina neimatriculata sau care a trecut prin asa ceva .. ce acte trebuie sa imi dea tipul care mio vinde ca sa fiu in legalitate cu masina? si ce acte trebuiesc facute cu actualul propietar? mentionez ca nu am de gand sa o inmatriculez la noi .. vreau sa circul cu ea inmatriculata in afara !!
astept sugestii si ajutor Very Happy .. mersi
Skip ads

  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Asigrare +impozit platit in tara de origine a masinii.
Plus ai nevoie de o procura ca iti da voie sa ii conduci masina.
Cool
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
+rovigneta in RO.
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
dj78lan a scris:Asigrare +impozit platit in tara de origine a masinii.
Plus ai nevoie de o procura ca iti da voie sa ii conduci masina.
Cool


Raspunsul e f interesant, dar are cineva mai multe detalii? Eventual legate de costuri (cuantum asigurare in DE, cuantum impozit anual in DE, alte taxe si impozite)?

PS: la o taxa de prima inmatriculare de 4 000 de Eur pt un autovehicul de 2-3 000 de EUR, incercam si noi variante alternative, nu? Smile

PS2: am gasit pe net Calibra 97-98 la care nemtii spun ca au EURO 3. Se poate? Stiti ceva? Varianta aceea e acceptata in RO? (in lista cu motoare EURO3 de pe siteul RAR nu apare nici un motor de Calibra)
Skip ads

  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mersi de raspunsuri ..!! mai astept si de la altii .. totusi mi se pare putin sa imi trebuie doar asigurarea si impozitu!!!atatia oameni cati suntem pe aci .. chiar nu a luat lumea vreodata o masina asa ?
samovare .. e normal sa cautam alternative .. pai ces nebun dupa ce dau 2000 pe masina sau cat oi da .. sa mai dau 4000 pt. inmatriculare la noi .. mai bine platesc in afara ..si oricum o calibra mai mult de 2 .. 3 ani nu o tin .. o vreau mai mult ca mi sa pus pata iar pe ea.. tocmai scapasem de de boala cand miam luat astra .. dar acu parca ard de nerabdare sa conduc o calibra Very Happy
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Startere, suna ciudat cand zici DOAR asigurarea si impozitu, avand in vedere ca nu stim la cat se cifreaza...
Daca asigurarea e 1000 E pe an si impozitul e si ala 1000 Eur pe an... parca nu mai suna asa atractiv, nu? Very Happy

De-aia zic, cineva care cunoaste aceste valori, poate ne lumineaza si pe noi.

PS: iti impartasesc entuziasmul vizavi de condus calibra, desi mie imi place f mult dpdv design si atitudine.
  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mda...greu ce cereti voi.
In primul rand nu vad cine se risca sa tina inmatriculata pe numele lui o masina si sa o dea in Romania...la condus...orice accident ii creste procentul la asigurare....
Impozitul depinde de norma de poluare( Euro 1 15 euro pe 100cm, euro 2 7,5 euro, euro 3 pe la 5 euro...) calculati si voi.
Daca impozitul s-a putut calcula, cu asigurarea e mai complicat, depinde de procentele asiguratului(daca are vechime, dc a facut accidente), de dotarile masinii( ABS, ..), de zona unde e inmatriculata...deci multe...iar la calibra e mare ptr ca in primul rand e masina veche, nu are asa multe sist de siguranta, e sport, si sunt sigur ca s-au facut muilt accidente cu acest tip de masina....
Deci estimativ, daca reusiti sa aveti asa o masina, o s afie cam 300 de euro impozit pe an+ ( sa luam un asigurat mediu_ cu 85% procente) 700 euro asig....sa zicem (cu o toleranta f mare) 1000 euro pe an....
  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut,eu am o Calibra din `92 cu numere straine ,masina apartine unui bun prieten cetatean strain, eu platesc asig.300 de euro pe an in 2 "rate" Confused , pe linga asig ar mai fi si procura care costa 45 euro, depinde de tara,perioada procurii este intre 1luna -3 luni,sau pe perioada nedeterminata.Impozitul iara depinde de tara si de proprietarul masini(unde lucreaza,cite masini are) poate fi 0/1000 euro,singura problema este cu politia Romana caruia trebuie sa ii explici povestea cu masina.
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sergyu a scris:platesc asig.300 de euro pe an

Ok, si care ar fi costul total pe an pe care il ai de platit? (500-1000 EUR?) Politia nu are ce sa iti faca, atat timp cat actele sunt in regula...

dj78lan a scris:Deci estimativ, daca reusiti sa aveti asa o masina, o s afie cam 300 de euro impozit pe an+ ( sa luam un asigurat mediu_ cu 85% procente) 700 euro asig....sa zicem (cu o toleranta f mare) 1000 euro pe an....


Mda, interesanta calculatia... Daca cifrele sunt corecte, atunci o masina de 3 000 EUR te-ar costa dublu in numai 3 ani, lucru care nu stiu daca se merita.
In cazul asta, cred ca singura varianta care mai ramane ar fi recarosarea (dar si aici sunt o gramada de semne de intrebare). Si eventual sa asteptam sa se micsoreze taxa lui Tariceanu...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR