Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare lume,
De cateva saptamani ma roade si pe mine o mica problema mirositoare la "batranul" meu Kadett. Precum zice-am de cateva saptamani a inceput sa miroase motorul cand se incalzeste, cand o "fortez" mai mult (nu depaseste temperatura normala, asta daca indica bine acul ala), mirosul nu patrunde in habitaclu decat foarte rar insa daca trec prin fata masinii se simte.
Nici nu stiu cu ce sa il aseman ....nu mi se pare a fi de la discul de ambreiaj (cred eu ca il recunosc, insa ma pot insela). O fi de la motor? se poate ca motorul sa "miroase", precizez ca am pierderi de ulei mai pe la toate garniturile. E posibil ca uleiul ala de pe motor sa "arda" incet si de aici sa vina si mirosul?

Peace Cool ,
Vlad
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca ti-a picat o picatura de ulei pe galeria incinsa miroase ore in sir...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu ai schimbat recent pacutele de frana?
ambreiajul daca miroare in mod normal(cand masina nu este in sarcina mare....nu urci un deal) nu are cum sa miroase daca miroase inseamna ca patineaza si ii pe duse, nu ai putea sa mergi mult. daca ii asa verifica daca iti cupleaza complet.....sunt cazuri si persoane care trag ambreiajul sa prinda jos ca la dacie si sunt sanse sa ramana blocat pe deschis...in capat are 1surub de care intinzi,se poate sa aghate in tubul de plastic al cablului..in capat).
mirosul cand vine?cand se deschide termostatul?in asest caz poate ai ceva mizerie pe radiator si incalzit degaja miros(ca si in cazul meu...dar in masina nu se simte.doar afara)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR