Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • pleata20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi. As avea si eu nevoie de niste sfaturi.
Dupa ce am cumparat amortizoare fata-spate(KYB), am crezut ca nu o sa se mai lase asa tare de spate dupa ce se urca 2/3 persoane in spate( am verificat si cu o persoana de maxim 80 kg ,care s-a urcat in spate si cred ca a coborat instantaneu vreo 5 cm spatele masinii).
Cred ca arcurile sunt gata si de asta se lasa asa tare. Plus ca ma uit la alte vectre(din oras) sunt asa bine ridicate de spate. As vrea si eu sa o urc un pic de spate, chiar daca ar cobori un pic fata.
Sunt de vina arcurile? Sa le schimb? Ce arcuri sa pun? De la ce masina se mai potrivesc? M-am uitat dupa niste arcuri noi, dar sunt cam scumpe.
Astept sfaturile voastre. Stima! Drumuri bune!
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
arcurile le schimbi doar daca se rup. nu se duc ca si telescoapele
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
aici nu sunt de acord aceeasi problema am avut-o si ei acum vreo 2 ani si spre norocul meu fostul proprietar a avut 2 arcuri pe care mi le-a dat si cand le-am pus pe ea s-a ridicat destul de mult incat chiar si atunci cand e plin in spate nu se coboara nici macar ca atunci cand aveam arcurile vechi si era goala in spate adica am pus pe ea cu bancheta coborata 11 saci de grau plini( asta e de asta sunt bune masinile vechi nu te doare sufletul cand tragi pe ele) si tot maie era loc intre roata si aripa destul de mult
  • florin uricec

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai ce treaba au amortizoarele cu lasatul masinii? Amortizoarele (ca de asta se cheama asa) preiau socurile create de denivelari , pe cand arcurile sustin toata greutatea masinii, asa ca... arcurile s-au cam "calcat" , cum spun mecanicii... Acum varianta mai ieftina ar fi sa masori cu ruleta un arc nou de la magazin (lungimea lui) si sa cauti pe la dezmembrari arcuri tot de Vectra , dar cam la aceiasi lungime... Bafta si toate bune Smile
Skip ads

  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
arcurile au culori pe ele care le diferentiaza de la slabe la tari
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
e bravo asta e una ca au culori oricine isi poate vopsi arcurile si zice ca sunt noi
  • pleata20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La mine arcurile sunt sigur, cum zice si colegu florin, calcate tare...
Eu ma gandeam sa incerc niste arcuri de la alte masini, gen , mai noi, mai rigide, mai tari, care s-ar potrivi la vectra. Am sa incerc varianta cu dezmembrarile, poate reusesc sa o inalt. Cineva zicea de niste tampoane de cauciuc ce se pun intre inelele arcului. Stiti de asa ceva? A incercat cineva?
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ai impresia de caruta cu tampoanele acelea. Nu o sa se mai comprimele arcurile si vei avea si tu si amortizoarele de suferit.
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Arcuri de pe alta masina nu merge.
Compatibilitatea este de Cielo, Astra F, Vectra A, Calibra.
Mai bine asteapta sa iei arcuri noi, ca si a mea era lasata rau si imediat se lasa masina cand se urca o persoana, acum dupa arcuri noi e alta treaba, sta ridicata de spate normal, nu se mai lasa asa tare ...
  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu ma refeream la culoarea lor (rosii,negre,galbene...) ci la- http://i155.photobucket.com...paint_stripes.jpg
  • pleata20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Intai am sa incerc varianta cu niste arcuri de la dezmembrari, vad cum se aseaza si daca nu-mi convine i le dau inapoi.
Varianta cu arcuri noi e grea la buzunar, cele mai ieftine pe unix sunt in jur de 190 ron bucata.
Niste arcuri sport cum ar reactiona?
PS: Dupa ce am schimbat telescoapele fata se aud niste batai puternice in oale(mentionez ca o flansa e reparata prin sudura) la viteze mici, cand trec prin gropi.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
batailepot fi si din pivoti si din capetele de bara
referitor la arcurile din dezmembrari ar fi bine intai sa vezi masina donatoare cum se prezinta cu arcurile pe ea si sa te lasi un pic pe porbagaj dar daca il cunosti pe nenea de acoo si le poti restutui eu recomand caci in majopritatea cazurilor poti gasi piese originale in dezmembrari
Skip ads

  • pleata20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat capetele de bara si tot bate. Pai il cunosc pe ala de acolo si le-as putea restitui daca nu imi place cum vin arcurile.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
KYB sau LESJOFORS (eu am varianta Lesjofors) 120 de lei bucata ...
  • pleata20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si au mai inaltat masina? Se merita investitia?
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
S-a mai inaltat vreo 2-3 cm, dar nu asta e prea important, ci ca nu se mai lasa asa rau si nu mai e asa flexibila. Bine, aici ajuta si amortizoarele, dar diferenta e clar. Cu portbagajul plin si cu 3 persoane mai aveam 1-2 degete pana la aripa.
  • pleata20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Aha. Totusi eu nu inteleg cum la unele vectre distanta intre cauciuc si aripa, ma refer cand e masina goala, este de vreo 10 cm, poate chiar mai bn.
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ca unii isi pun arcuri de astra F caravan pe principiul ca astra e compatibila cu vectra.
Stiu pentru ca aveam asa ceva inainte, Iar masina arata normal doar cu 3 persoane pe bancheta din spate.
Arcurile respective au o spira in plus. Primesti ca bonus niste cm in plus si posibil niste telescoape stricate, pentru ca le scoti din zona in care sunt facute sa lucreze.
Recomandat doar celor care umbla tot timpul cu portbagajul plin de cartofi si nu au faruri reglabile electric.

Mi-am luat arcuri SH normale, iar masina sta in pozitie normala cand spatele e descarcat si se cam lasa cand e incarcata. Singura problema e ca posibil sa frece cu toba daca mergi peste hartoape mari sau pe drumuri foarte proaste. Nu cred ca face nimeni cu vectra offroad, deci nu e o problema.
Si asa garda la sol e data de puntea spate, care e cam joasa din cauza rotilor mici.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR