Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu daca aici trebuia sa postez, dar pentru mine este o problema tehnica.
stie cineva daca se potrivesc fuzetele de calibra 2000 de pe spate ,pe puntea spate vectra a ? am gasit de cumparat (sh) si nu stiu daca se potrivesc .vreau sa le pun pe masina din semnatura. calibra are suspensie independenta pe spate ,poate a facut cineva vreodata aceasta modificare sa ma lamureasca si pe mine. posesorii de calibra poate stiu ceva...
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si am avut masina identica cu a ta si i-am pus frane pe disc de pe modelul GT. Dupa parerea mea si la Calibra este la fel. Demontezi cele patru suruburi cu care este prins tot ansamblul si le montezi le montezi pe a ta. Trebuie sa indoi putin conductele ca sa potriveasca si daca nu vrei sa schimbi cablul franei de mana ii tragi 4 noduri pentru scurtare. Eu inainte sa la montez le-am curatat, vopsit, schimbat saboti si placute. Masina va frana mult mai eficient, nu se compara cu tamburul.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns,am rezolvat problema.am luat fuzetele de pe o punte de vectra a cu discuri si cu tot cu etrieri ,cablu de frana de mana si discuri noi si gata! o sa revin probabil si cu ceva poze la masina mea,asta dupa ce vopsesc si etrierii...Smile
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
soulfly erau bune niste poze la montaj (stiu ca numa de poze nu-ti ardea) poate dadeau si altora curaj Very Happy ... Ce pot sa zic.. sa te tina operatia, si asteptam cu nerabdare poze Smile
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Xperiment a scris:soulfly erau bune niste poze la montaj (stiu ca numa de poze nu-ti ardea) poate dadeau si altora curaj Very Happy ... Ce pot sa zic.. sa te tina operatia, si asteptam cu nerabdare poze Smile


pai poze pot sa pun doar cu discurile montate ...

intr-adevar numai de poze nu imi ardea ,dar eu zic ca e prea usor pentru a mai face tutorial. daca vrea cineva ceva lamuriri poate intreba ,o sa raspund cu placere! Smile deocamdata spun doar atat : nu trebuie schimbata puntea pentru a face trecerea de la tamburi la discuri (eu asa am crezut initial,dar m-am inselat ) .trebuie sa luati fuzetele(sau "morcovii") de pe alta punte cu discuri,se potrivesc la prinderea tamburilor (cele 4 suruburi) .apoi mai trebuie schimbat cablul de frana de mana . conductele se potrivesc la filet pentru a fi montate pe etrieri,trebuie doar indoite putin.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si cum ti se pare, tine mai bine frana acuma?
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va zic eu ca franeaza mult mai bine, nu se lasa masina in bot. Un alt avantaj ar fi ca tot timpul ai frana de mana deoarece are saboti separat. Marele avantaj este faptul ca poti sa mergi linistit la verificare tehnica ca franele tin bine nu trebuie reglate de fiecare data.
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pe astra se procedeaza la fel?sau trebuie inlocuita puntea?
  • daniel.cez

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ptr ce-i care vor sa stie se potrivesc si discurile de vectra b 1.6 16v pe vectra a va zic sigur sigur eu eunul am montat pe masina mea doar cablul de la frana de mana trebuie modificat ok
  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
soulfly a scris:deocamdata spun doar atat : nu trebuie schimbata puntea pentru a face trecerea de la tamburi la discuri.


Avantajul fuzetelor detasabile... Wink
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Is curios ce se intampla cu repartitia franei. Nu exista pericolul blocarii rotilor de pe spate la o franare puternica?
Cu masina goala s-ar putea sa fie destul de periculos.
Cum se poate regla distributia fortei de franare?
  • daniel.cez

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2013

  • Mesaj Privat
sincer eu am incercat destule franari si de cate ori franam mai brusc imi intra abs-ul si nu am observat sa mi se blocheze vre-o roata ok iar de reglat sincer nu stiu cum o poti regla pentru ca acceiasi presiune o ai in toate 4 roti cand franezi ok doar daca ai poti monta eventual niste valve de sens nu stiu sigur ok
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR