Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • arisgigi

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Am cumparat si eu de curand un Opel vectra din Olanda , dar am niste dubii in privinta inmatricularii fiind si prima mea masina .

Pana acum am înscriso la financiar , am facut rar-ul, am platit taxa mediu . Problema este ca am contract intre mine si un dealer olandez , insa pe cerificatul de numere provizorii de Olanda cu care trebuie sa ma duc la inmatriculare apare o alta persoana "soferul". Acum ca sa pot sa ma duc la inmatriculare trebuie sa dau o declaratie pe proprie raspundere sau ceva legalizat cum ca persoana respectiva a fost soferul care a adus masina sau cum ?

O alta intrebare este , daca am trecut de financiar , rar , taxa mediu doar cu contractul copie tradusa si legalizata la inmatriculare trebuie sa am si breif-ul tradus ?

Si o ultima intrebare , mai trebuie sa ma duc cu fisa de inmatriculare la administratia financiara sa imi puna viza sau e de ajuns hartia care mi-a dato la inceput cand am inscriso la finaciar ? mentionez ca de la ANaf mi-au dat si un certificat fiscal cum ca nu trebuie sa platesc tva .

Multumesc pentru raspunsuri,
  • arisgigi

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Raspund tot eu la aceste intrebari dupa ce am inmatriculat masina azi. Poate or fi utile raspunsurile si altor persoane incepatoare in procesul de inmatriculare.

Informatiile sunt valabile pentru Bucuresti , in alte localitati sigur e diferit.

-nu conteaza pe ce nume este certificatul de numere provizorii cu care a fost adusa masina (conteaza doar pe ce nume e factura/contractul) , ii intereseaza doar sa ai acel certificat in care se precizeaza numerele si bineinteles sa ai si placutele cu tine .

-la final la drpciv nu trebuie traduse breiful mic mare etc , in principiu trebuie tradus ( legalizat eventual) documentul in care se precizeaza data primei inmatriculari (ANAF) si data cumpararii (DITL) , in cazul meu a fost contractul.

-daca ati inregistrat masina la financiar (DITL) inainte de a face rar-ul pentru a nu expira termenul de o luna de la cumpararea masinii , dupa rar trebuie revenit la DITL pentru a se pune viza administratiei financiare pe fisa de inmatriculare .

O ultima precizare , pentru a nu plati 10 ron pentru fisa de inmatriculare se poate downloada de pe internet in format word si se completeaza si printeaza acasa pe calculator .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR