Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare colegii,

de 2 zile mi-am schimbat discurile si placutele, iar acum in timpul mersului se aude ca un huruit in partea dreapta doar, stie cineva de la ce ar putea fi? Discurile si placutele le-am schimbat eu cu un coleg mecanic, am curatat butucul bine, am montat tot in acelasi fel cum erau. Stie cineva care ar putea fi problema? se poate sa imi frece placutele pe discuri?
Multumes mult.
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Placutele freaca oricum pe discuri! Important e sa nu ai zgomote si asta ti o asigura niste piese de calitate.
e posibil sa fie din cauza placutelor eu am patit o ieftin cumperi-marfa proasta, dar poate fi si faptul ca sunt noi si necesita un mic rodaj pana se aseaza bine .Mai mergi ceva cu masina si poate se lasa.
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sau mai poate fi aparatoarea de praf a discului cand ati montat, poate ati indoit aceasta aparatoare care e in spatele discului de forma circulara si acum in mers iti atinge de el si ti produce zgomotul ala.
Am mai avut pe cineva care si a schimbat singur placutele si a venit la mine ca i scartaia o roata de zici ca era o caruta terminata.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
de problema calitatii nu cred ca se pune problema, discurile si placutele sunt ATE nu cred eu ca sunt de proasta calitate. O sa mai las un timp asa si daca face la fel o sa dau jos roata sa vad daca am indoit aparatoarea. Mersi de raspunsuri.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Zgomotul e pe fata sau pe spate? daca e pe spate, ai inlocuit suportii de ghidaj (niste tablite profilate)? daca e pe fata, ai curatat constiincios suportii de etrier (cei pe care culiseaza placutele? Da' sigurantele le-ai montat corect?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dar gradul de la disc de la vechile placute l-ai luat cu o pila ceva? sunt multe care pot fi cauzele care duc la sunetul de care spui...
in mod normal dupa ce dai jos vechile placute, scoti o cantitate din lichidul de frana existent cu o siringa mai mare, impingi usor cu o presa cilindrul in interiorul etrierului avand in vedere sa nu dea pe dinafara lichidul. Se curata bine de tot zona de ghidare a etrierilor unde gliseaza placutele apoi se pileste gradul discului de frana si se monteaza noile placute respectiv etrierul inapoi pe fuzeta si arcurile de tensionare a placutelor. Apoi se verifica nivelul de lichid de frana si se apasa cu grija pe pedala de frana. Se verifica dinnou lichidul de frana si se repeta apasarea pana placutele intra in contact cu discul. se invarte cu mana de disc pentru a verifica ca totul este in regula apoi se pune un coleg sa apese frana si se verifica functionarea acesteia. se departeaza usor cu o surubelnita placutele de disc si se repeta apasarea pe pedala de frana. Daca totul este Ok, se monteaza roata si se strang suruburile cu dinamometrica apoi se reverifica nivelul de lichid de frana si se pleaca la o tura in care se vor face franari lungi cu apasari moderate pe pedala de frana. Placutele de aseaza dupa cel putin 100km facuti in regim de oras.
Nu uitati la montarea placutelor de frana sa puneti fie vaselina rezistenta la temperatura pe zona de culisare fie doar curatati bine si verificati sa culiseze usor placutele si nu puneti nimic altceva, in functie de posibilitati.
Asta este pe scurt operatiunea de schimbare a placutelor de frana. Orice etapa din cele enumerate mai sus care a fost sarita sau uitata poate duce la probleme si nu franele nu este de joaca. Succes
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@ Miki utila expunerea ta, dar colegul cu problema a zis ca a schimbat discurile plus placutele. Iese din calcul gradul discurilor care da, e o chestie pacatoasa si lumea schimba placute si se plange apoi de zgomote.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
sincer singura chestie ce nu am facut-o a fost curatarea suportilor de etrier. Cand o sa prind ocazia sper ca sambata sa le desfac iar si sa curat mai atent. O sa verific si sigurantele, dar eu as zice ca le-am pus bine.
Multumesc mult de raspunsuri colegii.
  • vyoara

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
eu cred ca e un rulment de vina !daca placutele sau discurile ar freca ar trebui sa fie fierbinti jantele!
  • BAonofriese

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, de curand mi-am schimbat pe spare discurile + placutele. Odata cu schimbul acestora pe dreapta spate se aude un zgomot "vuiet" (vuuuvuuuuuvuuuu 😊)) acest zgomot dispare daca apas putin pedala de frana...si nu se mai aude,nu se aude mereu vuietu. De la ce ar putea fi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR