Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salut ! am de gand sa schimb boxele din portiere cu ceva bun.Am citit ca boxele au diametru de 16,5 si ma gandeam sa pun difuzoarele de la HERTZ Dieci DSK 165.3 , adaptoarele pt difuzoare o sa le cumpar si o sa vad daca e cazu sa le pun sau le dau retur , insonorizant inca nu stiu de care. Playerul este un pioneer destul de ok, model deh2200UB

Am nevoie de sfaturi , oare sunt ok difuzoarele ? ce insonorizant sa folosesc ? Unde sa am grija sa pun mai mult insonorizant ? (insonorizez doar usile), alte sfaturi !?
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nu te grabi sa schimbi boxele masinii (ele sunt destul de calitative). Mai bine ia un amplificator mic (4x50w) si amplifica-le pe ale masinii, s-ar putea sa e surprinda ce bine se aud. In alta ordine de idei, Pioneer-ul tau nu scoate decat undeva la 4x25-30w continuu, deci acele Hertz-uri pe care vrei sa le iei e necesar sa le amplifici, altfel poti avea surpriza sa se auda mai prost decat boxele originale. In fine, daca e gata lucrarea mea pana joi la intalnire. Te invit sa asculti difuzoarele originale ale masini, amplificate de un Helix 4x58w.

Adi G.
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
sper sa pot ajunge , sunt curios cum ai tras cablurile de la boxe spre amplificator.Hertzurile alea din cate am citit pe net am vazut ca sunt cam singurele mai puternice care nu necesita amplificare si se aud f bine direct pe player.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

La ce sensibilitate au, Hertz-urile, e normal sa se auda bine si pe amplificarea interna din player. Insa pentru cel mai bun randament, ar fi bine sa le amplifici Smile Eu am tras cablurile de la iesirile amplificatorului pana in spatele CD70, la mufa masinii, prin care am intrat in cablajul masinii.

Adi G.
Skip ads

  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
ma batea si pe mine gandu sa fac asta dar cu difuzoare aftermarket , dar trebuie sa verific inainte daca mai am loc prin unu din praguri pt ca am si woofer si cablurile sunt f groase.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Daca vrei sa amplifici hertz-urile, cu siguranta ai loc prin canalul cablu din pragul din stanga. Eu tocmai ce am tras in week-end 2 trasee prin el. 50mm2 si 20mm2. Insa iti sugerez sa tragi cablurile de semnal prin pragul din dreapta, pentru a nu aparea zgomote datorate campului creat de curentul care trece prin cablurile de alimentare. (e suficient loc, eu am tras pe-acolo 8 trasee de 2.5mm2)


Adi G.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR