Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Revin si eu cu o problema. Mereu se intmpla cand sunt plecat departe cu ea. Am observat ca dupa un drum facut acum de 550km am un sunet ciudat cand accelerez. Cand sunt la relanti acclerez, creste in truratii iar dupa ce scade din turatii se mai aude ceva ciudat. Ca o roata care se mai invarte in pic. Dupa cateva secunde se oprwste si masina merge la relanti normal. Apoi daca accelerez dinou, creste in turatii scade si apoi acest sunet dinou. Nu stiu cum sa.l explic dar asa mi.l explic eu un zumzait, un vaj, ca o roata care se mai invarte un pic. Imi puteti da si mie un sfat? Multumesc mult
Vroiam sa ma spun ceva, cand era frig afara si cand apasam ambreajul vibra un pic motorul. Asa facea pana se mai incalzea un pic si apoi era ok.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Era bun un filmulet.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat sa fac o mica inregistrare dar nu.ti dai seama cum se aude. Inca n.am descoperit. Multumesc mult.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa excluzi alternator, intinzator si AC, ventilatoare si alte minuni in miscare? Am vazut ca ai mai invocat zgomot pe acolo.
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
De asemenea trebuie specificat daca zgomotul apare numai
in mers sau si cu masina stationata si motorul accelerat in gol.
(eventual testat si cu ambreiajul decuplat).
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare. dupa drumul de intoarcere mi-am dat seama de ceva. Masina merge perfect, trage ok, chiar m-am intors cu ceva viteza. dar am observat ceva, la relanti cand accelerez si apoi las liber pedala se aude in final acest zgomot, daca in timp ce accelerez apas ambreiajul si-l tin apasat pana scade din turatii nu se mai aude acel zgomot. deci doar la relanti am auzit acest zgomot.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am intalnit zgomote suspecte si aleatorii de la rulmentul de presiune, era varza de nu stiu cum mai mergea. Treaba proasta e ca trebuie data jos cutia si asta e ceva munca si bani, rulmentul este ieftin. Daca tot se da jos cutia se inlocuiesc simeringurile planetare si cel de palier.

LE
Toate dar absolut toate la care am umblat si aveau undeva pe la 130-150k km aveau rulmentii de presiune terminati. O proba ar fi sa apasati usor pe ambreiaj, cativa mm si daca se aude ceva sau se simte in pedala mai mult ca sigur rulmentul e gata. Poate am pe undeva unul sa va arat ce balalau poate fi. In mod normal nu ar pica asa repede dar Agila fiind masina de oras preponderent deci frecat ambreiajul la greu nu tine.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da e posibil sa fie rulmentul. La asta m.am gandit si eu. Si exact daca apas un pic pe ambreiaj se aude ceva diferit. O sa trec la operatiunea inlocuire. Odata cu schimbarea rulmentului poate schimb si discul de ambreiaj. Tine ff sus si daca tot o sa deschid acolo il schimb si pe acesta. Ar mai fi ceva de inlocuit? Cred ca si uleiul si ceva garnituri?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uleiulcutie daca este vechi se schimba, daca e mai nou cumperi 1l de completare, evident pui cel nou si completezi cu vechi dar filtrat. Importante sunt simeringurile, dupa 13 ani nu ai baza in ele.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Inca n-am facut nimik. revin cand fac o constatare si schimbarile ce vor avea loc. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR