Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Ajut pe cineva sa-si cumpere o masina de oras de 2000 de euro. Din cate am citit pe forumuri si din ce oferte vad ca sunt prin targuri cel mai realist ar fi sau o Corsa mai veche sau un 206 sau o Fabia (dar sunt rare la pretul asta). Inclin spre benzinare pt ca va fi masina de casa-serviciu. Ce parere aveti?
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Fugi de corsa parearea mea...o masina f.f.f scumpa la intereintere...un disc de ambreiaj la corsa 1.0 e ~ 700 lei,; cu 500 lei iau un kit de ambreiaj pt majoritatea masinilor pe benzina, si la corsa DOAR DISCUL e 700 lei ; distributia iar e foarte scumpa, capete de planetara, etc; mi se pare o masina f. scumpa la piese in raport cu ce ofera ; eu am avut doua seat ibiza si am fost super multumit de ele ; cel mai ok ar fi fabia din lista ta..motoru de 1.2 64 cp in 3 cilindri este putin cam zgomotos dar se misca foarte bine fata de competitie ; peugeotul doar daca e 1.4 hdi 68 cp fiindca are un consum infim dar nu gasesti in banii decat cu 1.000.000 km sau facute praf..parearea mea este sa mai stranga niste bani si sa ia o fabia buna ;
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
M-am uitat ce masini vechi sunt mai multe in trafic. Seaturi sunt multe, dar majoritatea sunt relativ noi si deci mai scumpe. Pegeout am inteles ca e foarte fiabil, problemele cele mai frecvente sunt la puntea spate si alea se pot vedea inainte sa cumpar masina. Ar mai fi si Renaul Clio pe lista dar nu stiu cat de fiabil e.
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
M-am uitat ce masini vechi sunt mai multe in trafic. Seaturi sunt multe, dar majoritatea sunt relativ noi si deci mai scumpe. Pegeout am inteles ca e foarte fiabil, problemele cele mai frecvente sunt la puntea spate si alea se pot vedea inainte sa cumpar masina. Ar mai fi si Renaul Clio pe lista dar nu stiu cat de fiabil e.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
In banii astia nu conteaza care e cea mai fiabila prin traditie, ci care este un cea mai buna stare si necesita cat mai putin investitii !
  • raculea

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
de Peugeot 206 am auzit numai de bine din gura instructorilor din cadrul scolilor auto . Am si condus si intr-adevar e faina ca manevrabilitate + raspuns pedala (mentionez ca avea 300.000 km). Cat despre corsa tot de la instructor am auzit urmatoarea fraza " Am avut si o corsa si cica masina neamteasca , o gramada de problem am avut cu ea , nu-mi mai trebuie ") . Cat despre preturile pieselor nu stiu prea multe si nici nu prea conteaza avand in vedere ca nu stai cu ea in service . Aici am vorbit in general pt. ca la o masina SH in banii aia se fac alte calcule . Nu vreau sa te jignesc da eu la 2000 de coco nu mi-as lua nicio masina , te-as sfatui sa ma astepti si sa strangi ceva gologani . Sub 4000 nu m-as chinui sa aleg vreo masina , iau maxi taxi , troleu , tramvai si am si bani in buzunar .

Acum ce as face in locul tau . As mai strange 1500 -2000 de coco mi-as lua un Peugeot benzina 2007 100 si un pic de mii de km din Germania la cca 3000 euro + 400 e taxa timbre si as avea un bibiu bun cu care sa-mi fac treaba .
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea ar fi ca ordinea se achizitie din puct de vedere al cheltuielilor de intretinere:
fabia, corsa si daca nu ai de ales, peugeot.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cu 2500-3000 euro gasesti la masini cacalau..pt ce sa ia 207 si nu 206 ? doar pt ca este mai scump la intretinere si la achizitie ? Corsa mi se pare o masina exagerat de scumpa la intretinere...si eu am auzit multe probleme la corsa si scumpe, raportat la cei 1700-2300 euro pe care ii dai pe una ... plus ca motoarele sunt foarte slabe si consumul nu mi se pare mic deloc ; ca si confort, pot spune ca scaunele din corsa C imi provocau mereu dureri de spate iar suspensia....numai zic..am avut o masina cu suspensie sport si era mult mai placuta decat corsa..nu exagerez ; stiu ca nu prea poti avea pretentii la banii astia, dar atata timp cat poti alege , alege cu cap ! singura problema majora la peugeot ar fi puntea spate ; ai mare grija ; in rest, ca la orice masina normala ; preturi de bun simt la piese si multe gasesti in dezmembrari ; si inca ceva, daca cumva, prin abusrd, te hotaresti la corsa, NU LUA IN VECI MOTORIZAREA 1.0 58 cai 3 cilindri benzina...mai bine cumpara-ti un matiz ; da chiar, matizul de ce nu il iei in calcul ? in fata este spatios, poti gasi la 1500 euro unul cu dotari ( AC , geamuri electrice , servo ) , in oras e fasneata, are un consum bun, intretinerea e o joaca ( costa piesele ca la bicicleta ), etc
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ar mai fi si Fiesta.Am vazut in targ Fiesta care se prezentau destul de bine.
Matiz eu zic ca nu, rugineste cat cuprinde iar consumul e maricel.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca esti linistit si cumperi matiz euro 2 nu ai probleme...si bineinteles nu ai figuri de racer ai un consum extrem de bun. Un AC pe el si aia e..baza masina.
Are probleme cu rugina dar aia sa fie problema...la cat de ieftina este la intretinere... costa o distributie cam 200 ron:))
Am in ograda una si isi merita fiecare CENT si am cumparat-o de noua cu 6700E...
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna idee cu matizul, ce-i drept sunt putini bani si decat sa-si cumpere fata o rabla straina mai curand ceva cu mai putine ambitii ca brand dar mai noua.
  • KoRny

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
As dori sa stiu daca cei ce critica motorizarea de 1l au condus-o, pentru ca eu ma tot mir de ceea ce citesc si detinand corsa c 1.0 nu imi regasesc masina printre commenturile voastre. Chiar se misca bine pentru motorasul ei. Si mai ales cum s-o compari cu Matiz? Iar suspensia e foarte buna fiindca iti da acea impresie de sportivitate, dar asta difera de la om la om. Cu anvelope de 175 sta foarte bine pe drum. Oricum dintre cele prezentate mai sus e de departe cea mai frumoasa si nu cred ca sunt mari diferente intre costurile de intretinere. La partea cu problemele consider ca e foarte subiectiva treaba, ar trebui conduse toate la fel pe aceleasi drumuri ca sa poti face o comparatie cat de cat, dar probleme strict legate de motor, mai ales benzinarele nu prea au, eventual se mai strica un senzor care nu e foarte scump.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe fabia.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da, am condus toate masinile de mai sus ; corsa este cea mai slaba, nu vrea sa jignesc posesorii, spun doar un adevar ; motorul de 1.0 e lesinat rau, matizul fuge mult mai bine, ambele sunt la fel de zgomotoase fiind in 3 cilindrii ; piesele sunt mai scumpe ca la concurenta ; la suspensie eu nu vad nicio sportivitate...decat ca imi rupe oasele in mine..pe curbe oricum este instabila deci suspensia este doar foarte rigida, nu sportiva ; 0-100 km / h in 18 secunde iarasi nu da impresia ca se misca deloc bine; practic masina nu trage in nicio treapta, in nicio turatie..
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Eu am corsa C de 1.2 din 2002 pe care am cumparat-o in detrimentul altor marci pentru ca era singura care avea euro 4, din ce imi permiteam. Te sfatuiesc si pe tine sa iei ceva euro 4, taxa e mult mai mica. Parerea mea despre corsa:

- distributia desi e pe lant,,, se schimba, dupa schimb... rar mai ajunge ca noua, eu am avut noroc dar dupa doua interventii.
- suspensiile nu-s grozav de durabile. nici confortabile, nici sport. Daca fortezi nota pe ud sau mazga subvireaza ca o vaca. Dar pentru ca e joasa, daca nu sari calul, sta frumusel pe drum.
- are probleme stupide de masina neterminata precum: axe cu came nestranse din fabrica. Uneori se rup axele cu came. Cedeaza garnitura capac distributie si intra antigel in ulei, (la motoarele pe benzina). In orice caz, asa ceva nu prea pomenesti pe la altii.
- are greturi la uleiuri proaste. Adica il consuma daca nu ii dai ce-i trebuie. mai tacane tachetii daca nu ii dai ce-i trebuie.
- Pompa de ulei mai cedeaza uneori.
- caseta directie cedeaza. Eu inafara internetului ,nu am auzit decat pe la camioane sa trebuiasca sa schimbi caseta... nici macar la vechile dacii. Ma refer la un rulaj mediu nu la milioane de km.
- cutia de viteze agata la toate. Am inteles ca multe faceau asa de noi.
- farurile sunt fantastice pe faza lunga. Faza scurta e praf. La fel si proiectoarele de ceata.
- se misca OK cea de 1.2. imi ia in jur de 8 in bucuresti la mers mai adormit asa. Pe zapada asta iarna mi-a luat 9.2. Motorul de 1.4 e si el valabil, dar cu consum mai mare si aceleasi probleme.
- la varianta cu 3 usi, zgomotul de inchidere al usilor seamana cu poarta de la gradina. Execrabil !
- e mai mare la interior decat lasa impresia de afara. Portbagajul in schimb sub fabia si 206.

LA Fabia:

- 1.4 60 si 68 cp se misca mai greu decat corsa 1.2 si consuma mai mult. 1.4 16v 75 cai probabil mere la fel dar consuma MULT. 1.4 101 presupun ca nu prea gasesti... nu am gustat.
- 1.2 nu e nici el prea vioi dar e mai placut, are cutia scurta cam ca si corsa si il ajuta, consuma ok daca tii minte ca e motor mic si ca mergand subturat de fapt consuma mai mult.
- cea mai buna ca si calitate a asamblarii si materiale dintre cele 3.
- Mai incapatoare

Pug 206.

- As lua in discutie doar motorul 1.4 75 CP. Sunt mai recente, motor reusit, consuma ok, merge frumos, posibil sa gasesti euro4 in banii aia. 1.1 sau 1.2 sau cat mai are 206, nu au rost cand exista asta si sunt si euro3. 1.6 are 110 cp si rupe stilul pe 206. Nu consuma exagerat dar oricum mai mult.
- Puntea spate vechea belea.
- Verifica sa mearga toate luminile si echipamentele electrice.
- cea mai buna tinuta de drum din cele 3.
- e mai potrivita si pentru drumuri lungi decat celelalte 2

Dintre cele 3 as alege Fabia 1.2 12v (nu 6v) sau 206 1.4 75cp, in ce ordine vrei, adica cea care e in stare tehnica mai buna si/sau mai noua.

Toate astea daca nu ai ales deja...
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic totusi sa incerci sa gasesti o ibiza..motoarele 1.4 75 cp de la vw sunt peste cele de corsa 1.2 75 pc cat si 1.4 90 cp ; chiar si ibiza 1.2 12v 64 cp se misca excelent ! si calitatea materialelor + antifonarea + tinuta de drum + restul sunt peste toate masinile din comparatia asta ; daca nu, cum zice si colegul, as merge pe fabia..de preferat 1.4 daca gasesti
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Fabia am avut eu, 1.4 75cp dar este si cu 101cp. Consum in oras pe cutie automata ; vara 9% - iarna 10% (pe manuala mai scadeti 1l si ceva) mers sportiv (daca se poate spune). Ca si fiabilitate nu am ce sa ii reprosez (ii drept ca nu am tinut-o decat un an, mi s-a parut o masina doar pentru femei), am bagat in ea numai consumabile si un termostat. Eu am fost multumit de ea, pentru oras e foarte buna. Bafta.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Motorizare MPI sau HPI?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
1.4 16v
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Eu zic totusi sa incerci sa gasesti o ibiza..motoarele 1.4 75 cp de la vw sunt peste cele de corsa 1.2 75 pc cat si 1.4 90 cp ; chiar si ibiza 1.2 12v 64 cp se misca excelent ! si calitatea materialelor + antifonarea + tinuta de drum + restul sunt peste toate masinile din comparatia asta ; daca nu, cum zice si colegul, as merge pe fabia..de preferat 1.4 daca gasesti


vrei sa spui ca fiabilitate poate. Ca in rest l-am condus pe polo si nici nu misca grozav, nici nu consuma putin. L-am condus si pe Golf 4, lesinat si consuma 11 in Buc. 1.4 90 cp de pe Corsa sigur il face ca dinamica, dar nu merita pentru restul de belele.

In orice caz, eu recomand fabia (Polo.Ibiza dar nu sunt in topic) 1.2 sau 206 1.4. Corsa doar daca gasesti una super intretinuta si cu km reali si putintei. Dar alea nu se incadreaza in 2000 eur
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR