Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cine ne poate spune cum s-a ajuns la suma de 5E? care a fost baza de calcul?
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Masina are 4 cauciucuri asta face 4 Euro si din cauza ca are si sofer care trebuie sa sa usureze pe autostrada noua se va taxa si acesta cu un Euro. Asadar in total 5 Euro pentru confortul Dvs.
SA TRAITI BINE!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mai succint de atat nici ca se poate Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Acum chiar ca au dat-o pe ulei (ulei de motor ars, evident...) Twisted Evil
Sau au impresia ca o sa mai vina ceva biruri si din afara RO, stranse de altii si "cedate" marinimos bugetului-sac fara fund... Twisted Evil
Printre altele, nu stiu care politician german va avea curajul vecin cu sinuciderea politica sa bage taxe pentru autostrazile facute de Adolf acuma 70 de ani (deci BINE amortizate...) Deci "consensul" nu e posibil...
Skip ads

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pif a scris:Mai au sa ne puna taxa pe locul din pat. Am deja un gust amar cand vad ca le debiteaza mintea la tot felul de tampenii.

du-te in Italia...sa platesti taxa de autostrada.... Razz sau mergi pe drumurile express...si obisnuite...nu-s cum se cheama ales.
Eu am fost si la dus...nu am mers pe autostrada ..de roman sarac...dar dupa vreo 200 km ...m-am hotarit sa platesc..sa merg pe autostrada...si nu mi-a parut rau Smile
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am zis ca nu sunt deacord cu aceasta taxa dar intai sa avem infrastructura si apoi sa vb. de taxe. Sau sa avem salariile celor din Italia sau a celor din UE ca sa ne putem permite asemenea taxe pe toate prostiile. Noi avem salarii de 2 bani si taxe de UE. Este normal asa ceva. Nu toti beneficiaza de salarii care sa isi permita sa plateasca o taxa pentru a merge pe autostrada. Sunt persoane care au salariul de 300 ron si mai au si 3-5 puradei pe acasa plus parintii in intretinere care beneficiaza de o pensie dupa 30 de ani de munca la fostele CAP-uri de 150 ron. La tara sunt oameni saraci si poate vor sa scuteasca vreo 25 km daca ar luau-o pe alt drum si prefera si ei sa mearga pe varianta cea mai scurta care ar fi autostrada. Deci cam ce ar scuti pe km ar plati pe taxa dar aici ar mai fi si gropile de DN. sau la fel si pe autostrada deocamdata.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa lasam mizerabilismul legat de "greaua mostenire" Confused Putini pensionari CAP cu puradei in intretinere cap isi pun problema masinii...
... daca autostrazile se construiesc cu fonduri private e NORMAL ca sa se puna o taxa, ea fiind ajustata conform principiilor economiei libere... (sau... vrei sa platesti impozite suplimentare Question )
Cand nu va intra nimeni pe autostrada, pretul va scadea, cand e inghesuiala, va creste... Cool
Singura chestie este ca drumurile "pe de-a moka" nu au voie sa dispara si sa fie intr-o stare... sa zicem... "practicabila"...
Cred ca in RO inca nu s-a integrat complect ideea ca statul nu poate face pomeni sociale decat... din banii cetatenilor... Evil or Very Mad
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
....sa o luam de la inceputuri: Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
a fost odata ca in povesti taxa pentru drumuri inclusa in combustibil (si drumuri tot nu am avut)... cand au realizat ei dragurii ca nu atrag fonduri destule la buget si ca nu mai au cum sa fure o halca mai mare au scos (sau micsorat - pe hartie) taxa din combustibil si au bagat celebra rovigneta (cica pt drumurile nationale - care nici astea nu exista Evil or Very Mad )... in paralele au tot bagat accize in pretul combustibililor pana au compensat asa zisele scaderi... si acum ca sa fie treaba treaba vor sa ne bage si taxa pe autostrada (bine bine ce autostrada???? defapt ma scuzati autostrazi caci avem 2 Evil or Very Mad care impreuna nu fac nici macar cat una k-lumea)
...daca mai punem la socoteala faptul ca la noi impozitul pe masina avantajeaza daciile (care au pana 1,6 cmc motorul) - fapt contrar celorlalte state unde pragul este de la 2,0 in sus si ca au inzecit (x10) pretul parcarilor in 1 an plus TAXA' LU' TARICEANU' (de prima inmatriculare - taxa ce se va resfrange tot asupra buzunarelor nostre caci tot noi vom plati amenda uriasa la UE si tot noi vom despagubi pe cei care au platit-o pana la abrogare) rezulta =>

o asteptare cu mare interes a TAXEI de alegeri (aici avantaj noi care ar trebui sa o marim direct proportional cu "binele" primit de la guvern)
Skip ads

  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Parca asa imi aminteam si eu: avem taxa de drumuri deja platita de 2 ori, de ce mai trebuie si taxa de autostrada? Putin offtopic, daca tot a iesit scandal cu taxa de inmatriculare, de ce nu reclama nimeni la UE faptul ca in RO trebuie sa platesti taxa pentru a merge pe orice drum din tara? Asta e o taxa care ingradeste dreptul la libera circulatie. Si mai e dublata si de acciza din benzina, deci dubla taxare...
In mod normal ar trebui scoasa rovineta si sa se plateasca taxa pe autostrada la ghereta sau ceva automatizat (vise...), sau rovineta sa fie obligatorie numai pentru autostrada.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@pmi: rovigneta e obligatorie doar pe drumuri nationale... daca te plimbi doar in orash nu e musai sa-ti cumperi Wink
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@Cyclops: stiam asta. dar pentru a fi mai exact, vigneta nu e necesara in orasul de resedinta, unde e inmatriculata masina, pentru ca daca ajungi in alt oras se presupune ca mergi pe un drum national, nu pe camp... si atunci ai nevoie de ea...
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dpdv al organului constatator nu conteaza daca ai adus-o pe platforma sau ai venit cu ea... asa ca tre sa te prinda intre localitati... in plus fatza de asta mai sunt si drumuri judetene si comunale Wink
Skip ads

  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ar fi valabila faza cu drumul judetean si comunal daca ar fi si posibila... la ce DN-uri avem, ma gandesc cu groaza la starea drumurilor judetene si comunale. Ca sa nu mai spun ca nu ai nici o sansa de a strabate tara (Oradea - Constanta sau orice orase) intr-un interval de timp acceptabil.
PS: ca sa ajungi la distante mari pe drumuri judetene si comunale ai nevoie de multa rabdare si o harta foarte exacta...
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pmi a scris:@Cyclops: stiam asta. dar pentru a fi mai exact, vigneta nu e necesara in orasul de resedinta, unde e inmatriculata masina, pentru ca daca ajungi in alt oras se presupune ca mergi pe un drum national, nu pe camp... si atunci ai nevoie de ea...
.

poti sa mergi pe drumuri comunale sau judetene...si daca nu ti se strica masina....si ajungi in alt oras...paltesti de ex taxa mazare Razz
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
varza a scris:....sa o luam de la inceputuri: Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
a fost odata ca in povesti taxa pentru drumuri inclusa in combustibil (si drumuri tot nu am avut)... cand au realizat ei dragurii ca nu atrag fonduri destule la buget si ca nu mai au cum sa fure o halca mai mare au scos (sau micsorat - pe hartie) taxa din combustibil si au bagat celebra rovigneta (cica pt drumurile nationale - care nici astea nu exista Evil or Very Mad )... in paralele au tot bagat accize in pretul combustibililor pana au compensat asa zisele scaderi... si acum ca sa fie treaba treaba vor sa ne bage si taxa pe autostrada (bine bine ce autostrada???? defapt ma scuzati autostrazi caci avem 2 Evil or Very Mad care impreuna nu fac nici macar cat una k-lumea)
...daca mai punem la socoteala faptul ca la noi impozitul pe masina avantajeaza daciile (care au pana 1,6 cmc motorul) - fapt contrar celorlalte state unde pragul este de la 2,0 in sus si ca au inzecit (x10) pretul parcarilor in 1 an plus TAXA' LU' TARICEANU' (de prima inmatriculare - taxa ce se va resfrange tot asupra buzunarelor nostre caci tot noi vom plati amenda uriasa la UE si tot noi vom despagubi pe cei care au platit-o pana la abrogare) rezulta =>

o asteptare cu mare interes a TAXEI de alegeri (aici avantaj noi care ar trebui sa o marim direct proportional cu "binele" primit de la guvern)


ai fi expert financiar ...si international pe deasupra....de le stii tu pe toate.
ia mai uita-te pe site-ul UE...sii apoi fa o vizita in Italia...sa vezi ce taxa de autostrada platesti...apoi mergi si in Germania si intraba un neamt ce taxe ( impozite) plateste pentru masina lui... Razz
Eu cred ca taxa de inmatriculare se va modifica....sau se va introduce unitar la nivelul UE ( apropo din 27 tari membre UE, 16 au si 11 nu au taxa...sau vicevers Smile )
Iar la impozite....sa fie mai "in concordanta " cu veniturile medii ale romanilor...dar MAI ALES SA FIE TRANSPARENT MODUL DE UTILIZARE A BANILOR DIN IMPOZITE . Crying or Very sad
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@orinoco nu face pe desteptul si nu ma lua peste picior caci eu nu am afirmat ca sunt expert financiar si nici alceva. sa inteleg ca tu ai iest peste hotare si restul nu (in principal eu). sper ca iti dai seama ca ai pus gresit problema fiindca eu nu m-am legat de nimeni personal - tu nu ma cunosti pe mine si nici nu poti sa iti dai cu parerea despre persoana mea.
in ceea ce priveste taxele platite in alte tari sunt de acord ca ele exista, dar as fi mai mult decat bucuros sa platesc taxe daca as avea pentru ce: strazi bune, autostrazi (nu ma iau de nivelul de trai ci de ceea ce se ofera in schimbul acestor taxe adica multa bataie de cap, nervi si stres pe la SERVICE-uri)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In Germania se plateste o taxa anuala in functie de cilindree si norma de poluare, autostrazi gratis, in Franta, la inmatriculare, circa 15 E pe "cal fiscal" (un Astra 1600 are 7), nu exista impozite anuale pe masina dar autostrazile e cu bani (eu nu le iau practic niciodata, nu e necesar...)
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:In Germania se plateste o taxa anuala in functie de cilindree si norma de poluare, autostrazi gratis, in Franta, la inmatriculare, circa 15 E pe "cal fiscal" (un Astra 1600 are 7), nu exista impozite anuale pe masina dar autostrazile e cu bani (eu nu le iau practic niciodata, nu e necesar...)


Deci mai zice cineva ca germania are autostrazi gratis...italia si franta nu Smile
Nu stiu spania....cum sta..la capitolul asta...akolo nu am fost
astept sezonul de capsuni Razz
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@orinoco, imi esti simpatic, esti glumet, dar - nu mi-o lua in nume de rau - uneori prea exagerezi si vorbesti aiurea. Te rog nu o lua ca o jignire, dar cred ca uneori vorbesti fara sa stii, si din gluma insulti oamenii. (nu pe mine).

In Italia platesti cam 2-3 euro la suta de kilometrii, DAR cum intri din Austria in Italia, sau din Slovenia in Italia, sau de unde vrei in Italia... asfaltul este NEGRU. Italia are cele mai bune autostrazi din toata Europa, si cele mai scumpe. Acolo intr-adevar se vede "transparenta" de care vorbeai. Si in Croatia, Slovenia se plateste tot la suta de km.

Si ca sa inchei cu autostrazile, principiul de baza al economiei de piata: "Profit maxim, cheltuieli minime" => cheltuieli cu un produs => profit din incasari => incasari din produse.

Adica platesti un serviciu, produs etc. Dupa cum zicea si @zafira pe undeva, si inca cativa pe aici, produsul care il platim statului nu exista, nu se vede, chiar nu exista.

@varza a zis bine ce a zis, cu exceptia unui singur lucru. La taxa de alegeri, pe cine dracu mai votam, ca toti is la fel, si Romania merge irecuperabil in jos.

Topicul asta deja se deplaseaza in alta sfera, dar eu cred ca ne agitam degeaba, nici in 200 de ani nu vom fi la nivelul la care este orice tara europeana.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca tot e sa vorbim pe langa, du-te in Far East-ul Romaniei, soselele e bune, frate, nu ca Timisoara-Lugoj... Evil or Very Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR