Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"Sufar" ca n-am ecran mare. Care sa stie tot despre masina, sa-mi arate ce vreau eu, cand vreau eu si sa mearga perfect. Vise, nu?
Ochisem mai demult un Parrot Asteroid Smart, ar fi venit perfect si avea di tati. Dar are un mare neajuns, nu are buton fizic de volum. Poate la editia urmatoare.

Atunci macar un cd70 navi tot merge, asociat cu un GID. Dar ce ma fac, masina asta nu are can-bus. Si toti zic ca nu se poate, nu exista, nu s-a mai facut. Eu nu si nu, ca eu fac si dreg. Ce-i drept am cam multe proiecte in acelasi timp la masina asta si nu reusesc sa termin nici unul ...

Si uite asa m-am facut din greseala cu:
- un cd70 navi argintiu si gid de meriva-a, codate ambele si nu am codul pin;
- un cd70 navi argintiu dar cu urme urate de surubelnita la marginea de jos Crying or Very sad si gid de meriva-a, ambele cica resetate, oricum n-am de unde sa stiu.
- un posibil cd70 navi si cid, sincer nu le-as mai vrea da cred ca-s pe teava ambele.
- antena gps cu 3 fire si vreo 2 mufe lipite intre ele.

Dar, mai usor gasesti cd70 decat cablajul antenei si radioului, unde gasesc asa ceva? Am incercat ebay, net, nimic. La dezmembrari nu ma mai duc ca au preturi nesimtite. Am studiat putin prin TIS, trebuie sa schimb tot la cablaj, doar mufa de TID pare aceeasi ca la GID.
Mai trebuie sa resetez cd70 cel codat, eventual sa bag aux in pe ele, am vazut niste tutoriale pe net. Si cel mai probabil o sa raman cu cel avariat in stoc.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari Liviu!
Asa cum obisnuiesti, demarezi proiecte incitante si utile. Eu am, din fabrica, combinatia cd 70 navi + gid. Este interesant sa butonezi si ofera o gama variata de informatii, dar nu afiseaza consum instant, range, consum mediu. Am incercat sa obtin ceva informatii prin 2007 - 2009, dar nu am gasit pe nimeni care sa cunoasca sau sa vrea sa spuna ce si cum este de facut, asadar am renuntat o vreme. Acum m-a apucat, din nou, "setea de cunoastere". Daca crezi ca te ajuta in demersurile tale VIN-ul corsicii mele... W0L0XCF6856005886. Cine stie poate scociorand prin schemele electrice sau prin "configurari" te lovesti de vreo nevoie. Am si un alt VIN de la o corsa care afiseaza ceea ce doresc eu, adica: instant, range, mediu. Spor in derulare si sa ne tii la curent.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Motoarele 1.3 de pe Corsa-C NU suporta computer de bord (cred ca din cauza fabricantului).

CristianTM.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Permite-mi sa te contrazic.
Daca doresti dau, in privat, VIN de corsa 1.3 cu consum si alte alea. A mea are CB, pentru 2 sectiuni de trip si cronometru, iar la consum si range e o disfunctionalitate ceva ca nu afiseaza. O sa revin cu foto sau poate chiar un clip.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
corsablue, informatiile tale ma ajuta, cu VIN-ul pot afla ce cod are cablajul catre antena, poate gasesc sh pe ebay. La Z14XE am inteles ca sunt sanse mari sa pot avea date consum. Tu cum stai cu hartile de navigatie?

Ieri am pierdut vreo ora cautand in EPC4 ce cod are GID si CD70 la dotari.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa schimbi cablajul masinii pentru a avea informatii despre consum. Ai nevoie de TIS si o bruma de pricepere. Trebuie sa tragi 3 fire de la ecu. Te uiti pe schema, dar nu la corsa c, pentru ca nu exista bord computer la corsa c anterior lui 2005. Exista la astra g z14xe cu bord computer. Eu asa am pus bord computer la z12xe din 2001. I-am pus gid din ala mare cum zici ca ti-ai luat. O sa ai ceva surprize cu denumirea mufelor de la ecu.
Deci , repet , nu cauta cablaj de bord computer anterior lui 2005 ca nu exista.
Sa nu uit , la Z13 DT NU SE POATE PUNE BC !
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca tot cineva de pe aici de pe forum mi-a sugerat aproximativ ce mi-ai zis si tu despre consum si ecu z14xe. Nu mai stiu exact cine era, dar ii multumesc oricum. Ca si tie de altfel pentru sfaturi.
Bruma de pricepere zic ca am. Cam stiu care e + si - pe o masina, sa lipesc niste fire sunt in stare. Mai sunt altele care nu le stiu dar ce, le invat, nu e problema. Spre exemplu cum sa decodez un cd70. TIS exista. Cand am primit un CD70 avea si mufa facra din spate dar cablul de la antena GPS normal ca taiat. Bun, cablul asta este ecranat, cam greu de crezut ca merge o improvizatie in zona si tare as vrea sa am un cablu original. Dar par mai greu de gasit decat acest cd70 argintiu. Mai caut, nu ma grabesc.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Merge innadit cablul ecranat, nu o sa vina semnalul gps cocoloase.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Liviu cu hartile stau bine am Europa integral.
Uite si un VIN de corsa c cu motor z14xep cu CB, cd 70 si gid: W0L0XCF0856022719 si functioneaza. Dupa seria asta vei avea mai multe raspunsuri comparativ cu a mea. Tu ai acelasi cod motor si probabil seamana pana la identificare configuratia initiala cu exceptia headunit-ului.
O sa fac clip video cu HU si cu afisarea de la corsablue.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
z14xe si z14xep Very Happy
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Stiti vorba aia da romanului mintea cea de pe urma? Ei bine, eu am aplicat-o azi cu oarecare succes.
Aveam mai demult o instalatie de corsa c 1.3 cdti 2004. Din care am ciopartit coductori si mufe pentru modificarile facute pana acum. Ce-am zis, hai sa ma uit prin ea sa vad ce gasesc. Si am gasit pentru cd70 firele de alimentare pana la mufa, condensatorul de pe alimentare, care s-a pus numai pe motoare diesel, firele de audio si tot cablul ecranat inclusiv mufe pentru antena, doar partea de radio.
Cred ca am tot ce e nevoie pentru cd70, mai putin cablul de gps, inca sunt in cautare. Pentru GID, am gasit mufa, vreo 4 cabluri sunt taiate dar le pot aranja, e loc suficient.
M-am lamurit oarecum cu cablajul dintre GID si ECU. Unul e aratat direct, mai sunt trei prin instrumente, la astra g. Deci vreo 4?!
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si ca sa nu uit la ce adresa gasesc codul pentru resetat cd70, pun poza aici pe forum. Urmeaza sa iau un UPA USB.

Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si mai mult fara sa vreau, am mai castigat un cd70 pe ebay, dar partea buna e ca am castigat si un cid de meriva-a. Acum urmeaza un drum la Bonn intr-un weekend sa le iau. Cidul oricum nu-l instalez acum, mai intai sa fac GID-ul functional, apoi ne jucam cu CID.

Din 3 cd70 (1 codat), 2 GID (1 codat) si 1 cid fac un bc sa mearga? Nebun mai sunt!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Singurele Corsa-C / Meriva-A care suporta BC sunt :
2005-2006: Z10XEP, Z12XEP, Z14XE, Z14XEP, Z17DTH, Z18XE iar
2007-2011: Z14XEP, Z17DTH, Z18XE
Nu vorbim ROMANESTE ?

CristianTM.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ba da Cristian, vorbim romaneste. Mi-ai scris in topicul tau despre anii corecti. Cablajul aditional il pot face. Intre ECU si BCM, conform tis, pare a fi deja cablaj can sau ce tip de comunicatie o fi. Eventual iau un ECU de 2005-2006 de Z14XE si il programez la masina.

Doar sa fie altceva de care nu stiu, sa nu pot face bc.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ultimele progrese, dupa multe cautari, am gasit pe ebay un cablu de antena gps de vectra c, are acelasi conector catre antena. Rezultatul, de la antena pana la mufa 2 tot cablajul e gata. Partea cea mai grea este de la mufa Fakra female pana in mufa 2, pur si simplu nu reusesc sa gasesc ceva. Am contactat o firma care face cabluri la comanda, sa vad ce raspund. Pot sa iau un cablu gps de la o antena separata, apoi sa le duc la firma asta si sa-mi mufeze 2 conectori si gata. Nu e neaparat nevoie sa am mufa oem, aia ramane doar pentru radio.

Alta varianta gasita pe net ar fi sa iau un cablu oem pentru telefon, vda, are conectorul magic intr-o parte si in cealata are un alt tip de conector, nu mai stiu numele. Ultimele 2 poze. Cam scump cablul oem ce-i drept.

In rest cablajul ar cam fi, am luat si 2 sarme pentru scos radioul de pe masina, 3.5 eur. Cel mai greu va fi cu tech2, cam greu de gasit paci.


  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:Si ca sa nu uit la ce adresa gasesc codul pentru resetat cd70, pun poza aici pe forum. Urmeaza sa iau un UPA USB.


Ma multe detalii despre acest aspect eventual un video, te rog daca se poate,multumesc anticipat.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
O sa pun mai multe informatii cand am sa reusesc de decodez cd70. Dar mai intai am nevoie de o interfata.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cablajul antenelor e gata. Pe scurt, am fost la o firma, mi-a mufat cablul cu mufe fakra.

Montajul arata cam asa de la antena de pe masina, pana la mufele din radio:


Mai departe, primul si ultimul meu cd70 desfacut in bucati, ca sa ajung la eeprom.

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
In sfarsit, dupa lupte seculare, am reusit sa scot unitatea cdr2005. Doar ca sa aflu ca rama de cdr nu e buna pentru cd70. Dar am una de cd70, mersi ebay.



Si daca tot e sezonul, am trecut la roti de vara:

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR