Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Buna dimineata colegi!
Se intampla un fenomen destul de ciudat la masina mea. De cateva zile am observat ca racordul flexibil de pe evacuare a inceput sa scape gaze,se aude din exterior cum sufla si in sarcina are un 'barait". Nimic anormal pana aici,stiam din toamna ca nu va mai tine mult.
Fenomenul ciudat este ca a scazut foarte mult consumul si masina este mai sprintena.
Acum ma gandesc la 2 lucruri: In urma cu 2 saptamani si vreo 1500km am schimbat bujiile si uleiul,la ulei schimband marca si vascozitatea, totusi ma gandesc ca si astea ar avea legatura cu consumul,dar parca de cand scapa gaze pe la racord se vede diferenta de consum.
Sau varianta 2 la care ma gandesc,probabil una din tobe sa fie inundata si de aici inainte consuma mult,iar acum ca poate evacua gazele mai bine s-a redus consumul.
Inca nu mi-a dat vreo eroare de sonda lambda,parca asa era normal din moment ce scapa gaze lambda 2 nu mai citeste ce trebuie. Sincer stiu ca trebuie schimbat racordul dar parca nu imi vine la cum se comporta masina cu el asa.
Acum va cer parerea voua ce sa fac. Oare sa nu fie plauzibila posibilitatea uneia dintre tobe infundata si consumul sa fi fost influientat de bujii poate chiar si de ulei, sau sa ma apuc sa demontez tobele si sa incerc o curatire a lor si schimbarea racordului flexibil?
Ma scuzati pentru ditamai romanul dar am incercat sa explic cat mai detaliat pentru a ma face inteles.
O zi buna!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
consumul e influentat de bujii si de ulei. Evacuarea nu prea vad sa influenteze asa mult. Schimba tubul ca nu te costa mai mult de 150 ron.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic, ca e mai plauzibil ca un motor sa mearga prost de la tobe infundate decat de la ulei.
Aiurea sa fie masina mai sprintena cu un ulei si mai puturoasa cu altu...o prostie.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Eu am avut o experienta cu un vechi motoscuter cu toba infundata,cu consum mare si putere ioc. Ce-i drept era 2T. Totusi din cate stiu eu bujiile au un efect major atat asupra consumului cat si asupra puterii motorului. Si ma mai gandesc in cazul meu ca poate si uleiul are vreun efect pentru ca de la vechiul ulei care consuma 350-400 ml/1000km acum in 1500 km aproape nu a consumat deloc.
Skip ads

  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
racordul flexibil rupt stiu ca baga gaze in masina , asa ca ai agrija, cat despre putere nu stiu ce sa zic. trebuia saiti ia eroare de lambda 2 si mi se pare ca consuma mai mult fara ea si merge mai sprinten. ce erori iti apar?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Deci sa ma fac mai bine inteles. Racordul nu este rupt total,este rupt in partea dinspre catalizator cam 60% sa zic asa.Oricum este rupt indeajus in cat sa se auda ca sufla gaze atat la relanti cat si in sarcina. Gaze in masina nu imi baga(deocamdata) si nici vreo eroare nu a aparut inca sau vreun bec aprins in bord. Dilema este ca masina este mai sprintena si surprinzator consumul a scazut. De aceea ma gandesc ca nu cumva vreuna din tobe sa fie infundata si din cauza asta inainte consuma mai mult,iar acum ca poate evacua gazele mai usor sa fi scazut consumul. Saptamana viitoare sper sa fie timpul mai frumos(acum ploua si e frig) si sa reusesc sa demontez tobele sa vad ce si cum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR