Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,ca toti posesori de opel am si eu probleme cu kilometrajul,mai exact nu merge,am schimbat rulmetul crezand ca este de la el,am curatat mufele,am schimbat bordul....tot degeaba,tot nu vrea sa mearga,am verificar si firele cu ajutorul unu multimetru dar nu pe toata lungimea lor ca nu stiu unde duc.Eu ma gandesc la calculatorul de abs,pentru ca din ce stiu eu,semnalul pleaca de la senzor,ajunge la calculatorul de abs dupa care ajunge la ECU.Asi schimba si calculatorul de abs,problema este alta,dupa 2 zile de cautari si la masina si pe net,tot nu il gasesc unde este amplasat,la toate astrele care le-am vazut este in stanga jos aproape de spoiler.la mine nu este acolo....nici macar mufele,ma gandesc ca este amplasat altundeva,dar tot nu il gasesc.....masina este astra g 2003 1.7 dti y17dt .Are cineva idei,parere,orice care ar putea sa imi fie de folos?pentru ca am de 4 luni aceasta problema si tot nu ii dau de cap.Singura eroare din bord este P0500 - Vehicle Speed Sensor (VSS)
Skip ads

  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
valyku te-ai impotmolit?
  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ia un multimetru si masori firul de la ceasuri mai exact pinul 27 culoare albastru cu rosu in mufa de la abs pinul 25 tot albastru cu rosu,nu are treaba cu ecu motor,din modulul de abs se ramifica in 2 parti ecu motor si ceasuri
  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
modulul de abs se afla sub cutiuta de relee langa pompa de frana
Skip ads

  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ok,iti multumesc,imediat cum o sa fie vreme frumoasa afara o sa ma apuc,multumesc inca o data
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ceva off topic,selenoidul acela de la egr,electro-valva,cu motorul oprit,este normal sa stea deschida?cand suflu pe furtunul de vacum,tot aerul iese pe acolo
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am verificat cum a zis colegu mai sus si este continuitate pe fir,numai ca in mufa modului de abs nu era numar 25 ,nu stiu exact ce numar pentru ca nu stiam de unde sa incep cu numaratoarea ,era undeva in la mijloc stanga tot culoarea albastru cu rosu,dar mai erau inca 2 fire albastru cu rosu in aceasi mufa....deci?mai are altcineva alta parere?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR