Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

in urmatorul material aveti un tutorial cum puteti schimba capetele de bara de pe bieletele de directie de la o Corsa C.

Daca se misca de volan stanga-dreapta se aude un sunet surd si sec, care iti da impresia ca ar fi din caseta de directie si poate fi acest aspect, daca nu se schimba la timp capetele de bara, concluzia este ca imediat cum am facut mai mult de 100000 de kilometri au cedat, pana la urma, este si normal la cate gropi avem in Romania. Crying or Very sad

Imediat dupa ce ati efectuat schimbarea va duceti si va faceti geometria rotilor adica reglajul de cuviinta al directiei.











In speranta ca acest tutorial va fi de folos, va doresc toate cele bune.
Skip ads

  • mihaidintgv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Multumesc pentru tutorial.
O intrebare am si eu. Am observat mai multe dimensiuni ale filetului la bieleta (M12, M14) cat si lungimi diferite.
Ma intereseaza pentru corsa an fab 2004 motor 1.3 cdti. Care dimensiune este cea corecta ata la filet cat si la lungime?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

daca codul corespunde ca si complement cu piesa data de catalogul de piese nu este o problema nu le stiu pe de rost si nici nu-mi propun asa ceva, este inutil atata timp cat exista baza de date adecvata si PC.

Tocmai de aceea se recomanda efectuarea reglajului de directie, pentru a compensa lungimile diferite ale diversilor producatori, eu am preferat TRW pentru ca inca isi respecta produsele din punct de vedere al calitatii.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari!
Observatii:
1. Irelevanta masurarea lungimii filetului bieletei de directie;
2. Strict orientativa numararea gangurilor.
Asa cum foarte bine ai punctat OBLIGATORIE verificarea directiei.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ar mai fi si recomandarea de a le schimba pereche, atat capetele de bara cat si bieletele de directie. Geometria trebuie obligatoriu refacuta dupa interventie (cauciucurile sunt mai scumpe decat o geometrie!)
Am si patit sa schimb intr-un an un singur cap de bara si in anul urmator sa trebuiasca schimbat si celalalt. Le-am schimbat pe ambele acum 4 ani (sunt Lemforder, n-am idee cati km (a se citi gropi) ar trebui sa tina).
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Interesant tutorial, vreau si eu sa schimb capetele de bara si nu stiu ce marca sa aleg, ce recomandati? Caseta este Delphi iar capetele de bara actuale sunt MOOG, sa iau tot MOOG sau Delphi, sau Monroe sau alta marca?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR