Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • costelmkd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut. De ce imi incalzeste borna la plus?
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
strange mai bine contactul pe borna... eventual curata-l inainte... se incalzeste numai cu cheia in contact?
  • George1978

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2014

  • Mesaj Privat
pffoooa ... ce ~imi plac~ postarile astea TOTAL lipsite de informatiile MINIME ! uite ... am ajuns aici dupa ftia.search si ...cucu ...
NORMAL ca nici un rasp daca costelus a nostru nu ne da detalii. Facem conturi pe forumuri numa sa ne aflam in treaba Sad

Si na' ... sa las si eu o vorba: in majoritatea cazurilor e ceva scurt circuit in vreun consumator sau acumulatorul defect. Ca si empiric : nu trebuie sa faca scanteie cand pui contactorul pe borna ...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca ar fi scurt circuit intr-un consumator, s-ar fi ars siguranta corespunzatoare protejarii acelui circuit. Si ar fi intrerupt acel curent. Daca ar fi acumulatorul defect, el singur nu ar fi reusit sa induca un curent de circulatie prin cabluri, in lipsa unui consumator. Ca si empiric, la multe masini face scanteie cand pui cablul pe borna, datorita curentului absorbit de condensatoarele din consumatorii alimentati direct si suprafata minima de contact la momentul initial pe borna.

Ce-mi plac si mie postarile astea TOTAL lipsite de minima logica! Drum bun si pe alte cautari, ca aici cam te-ai facut de ...
Skip ads

  • George1978

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2014

  • Mesaj Privat
NU E MUSAI sa arda siguranta ... am intalnit caz in care era un CD-player cu ~ceva~defect la un canal audio ...si consuma peste normal fara sa arda siguranta..Sau alt caz ...contact imperfect /rece la unul (sau mai multe) becuri -dulia murdara etc.
Iar bateria nu trebuie sa fie TOATE celulele in scurt ... ajunge si una saau doua si~ face treaba~.
Parerea este pur a ta ...ca m-am facut sau nu de .. Cele bune.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
A avea un canal audio defect nu inseamna neaparat un consum peste 10 amperi. La 10 amperi, se incinge destul de bine radioul. Dar 10A e nimic pentru borna acumulatorului. Contact imperfect la un soclu de bec se traduce prin rezistenta electrica marita fata de nominal, ca efect, curentul in circuit scade. Incalzire locala la dulie si atat, iarasi borna acumulatorului nu se incalzeste ca nu are de ce.

Daca bateria are o celula "in scurt", se traduce prin tensiune mai mica la borne, proportional cu cate celule sunt defecte. E bine stiut ca tensiunea nu e totuna cu intensitatea curentului, vorbim de mere si numaram pere, iarasi de ce s-ar incinge borna pentru o tensiune mica?
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am auzit cazuri in care se incalzea Borna pentru ca aparea un contact imprefect in interiorul bornei si trebuia recositorit (sau ce procedeu tehnologic se folosestea acolo) cablul ce intra in borna
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Borna calda/fierbinte-contact prost.
La mine nu se misca nimic dar se incalzea. Am taiat borna si i-am pus alta clema. La un studiu atent, in borna sertizata am gasit cablul oxidat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR