Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Astazi am fost cu masina la reprezentanta Opel in vitan,bucuresti si au facut o revizie .
Costatarea acesti revizi este ca pierde ulei pe segmentul 3 si 4, si mai pierde antigel pe la niste coliere care sau slabit. Intrebarea mea este , cam cat costa sa fac o segmentare la motor sa il curat si sa ii schimb cam tot ce trebuie? Cei de la Opel mi-au dat un pret care incepe de la 1500€.Multumesc frumos!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sa schimbi intai mecanicul, apoi poti incerca sa cauti singur raspunsurile pe forum cu ajutorul butoanelor de cautare.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca stiam ca ai un V 8 de 4L sub capota... daca vrei un raspuns, macar ofera colegilor niste informatii de baza
  • astra1.6

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Motorul este 1,6 benzina 16V anul 2004. Ei asta au constatat! Acuma nu stiu ce sa zic... Scriu de pe contul unui prieten!
Skip ads

  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut am z18xe din 2001 si acum un am am segmentat motorul. de fapt am umblat numai in partea de jos pistoane , cilindri
m-a costat in total 2300 lei repet fara sa umblu la chiuloasa, supape, ghiduri la supape semeringuri supape
am avut 400 manopera. schimbat piston cucilindru ca era ros, luat sh cu 150 lei, rectificat arbore, segmenti ,cuzineti garnituri de tot felul, chiuloasa, capac admisie, evacuare capac etculei, filtre, bujii noi, antigel
rectificarea axului parca a fos 200 de lei
cred ca si planeitatea chiuloasa sau capac culbutori e la fel
depinde cat ulei iti mananca, la mine sa rotit un cuzinet pe biela si facea zgomot mare, nu mai tragea, ziceai ca e motor diesel
sper ca ti-am fost de folos
  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
daca dai la motoare benzina vezi ca sus scrie undeva consum ulei, te poti baga sa citesti pe acolo cate ceva sa te lamuresti
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Sunt lamurit dar la mine trage bine nu asta este problema doar consumul de ulei este problema!
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Trage bine te cred . Dar la piston poate sa fie blocat segmentul de ungere si cel de radere sa scape ulei pe linga el. Si desigur semeringurile de la supape in primul rind. Poti schimba doar semeringurile de la supape dar posibil sa tot iti pape si dupa aceea te mai costa odata manopera. La mine in curind urmeaza o astfel de operatiune. Iti pot zice si preturi daca te intereseaza. Aici iti trebuie un mecanic bun care stie sa faca motoare.
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca ai Z16XEP preturile ar fi urmatoarele.:
- 120 RON set segementi Goetze pe piston X 4 = 480 RON
-semeringuri supape 3 RON x 16= 48RON
-ulei 100 RON.
-planat chiulasa 100 RON
-garnitura chiulasa 90 RON.
Total piese= 720 RON.
Ca manopera te duce undeva cam la 100 % din pretul pieselor Smile). Eu consider manopera o japca pe fata, deoarece daca stii ce sa faci nu-i mare branza sa-l segmentezi doar ca ... dureaza.
P.S. Se observa uzura axelor intai ,poti face lucru asta si prin capacul de umplere cu ulei, daca au uzura deja nu are rost sa refaci motorul ala.
P.S. Apropo parerea mea legat de operatiuni de rectificat scaune supape sau chiar vibrochen este una foarte rezervata si anume probleme vor aparea in scurt timp 20-30 000 km ... odata ce ai luat din chiulasa " nu mai este ca noua"
Fiecare cu parerea lui ...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat cam 3000 lei acum un an si un pic , in afara de segmenti si simeringuri la supape am mai schimbat si simeringurile de la axele cu came .
Deasemenea am schimbat si cuzinetii garnitura de chiuloasa si distributia.
Am cumparat si simeringul la vibrochen dar nu l-am schimbat.
1500 de euro este exagerat iti spun asta pentru ca eu l-am segmentat la un service autorizat dacia-renault si mi s-a emis factura piesele au fost 1200 lei si restul manopera.
  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu fa prostia sa dai chiuloasa jos si sa nu skimbi segmentii,iti zic din propria experienta masina mergea stas tragea nu avea treaba, consuma ulei aproape 1 la mie,am schimbat simeringuri supape si scotea fum si consuma ulei mai rau k inainte,segmentii de ungere erau lipiti si la 3 pistoane aproape in linie.deci?
  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
asa m-am luat si eu dupa unu dupa altu,k daca nu scoate in turatie k,ca daca consuma mai mult in oras si pan la urma erau segmentii marea problema,am dat chiulosa de 2 ori jos knd puteam sa fac treaba odata si bine.cilindrii nu aveau gram de uzura si pistoanele dupa ce le-am spalat si curatat erau k noi,aq am in jur de 500 de km de la operatiune si nivelul e la maxim,si toba curata.am mers 60 70 in rodaj si de aq sa o mai pisc la 80 90 pana la 1000 de km
Skip ads

  • ionutcms

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut, ce service recomandati pentru segmentare motor?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Alt motor (nu stiu cu actele daca iesi mai ieftin adica sa treci noua serie in carte (dar merita sa intrebi)

Plus schimbat: 2 o-ring arbore cu came, 2 o-ring arbore cotit, plus Kit distributie (Ca sa nu mai ai dureri de cap in viitor)
(eu unul spun ca iesi mai castigat asa pe termen lung.)

La motorul pe care il cumperi fa-i compresia
https://www.clubopel.com/vie...p?p=822424#822424
https://www.clubopel.com/vie...p=1339966#1339966

Dar trebuie sa gandesti pe termen lung cat ai degand sa ti masina sa stii daca merita investita.
Sau alta masina.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ce alt motor , eu unul nu cred ca e cea mai buna idee pentru ca desi ii faci compresia nu se stie cat va tine poate in urmatorii 20.000 km o sa crape si o sa consume ulei.
Acel alt motor cati km poate sa aibe sa fim seriosi plus ca nu stii cat de mult timp a stat , daca il segmentezi bine o sa fie ok.
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca iei alt motor , masinafiind din 2004 o sa iei ceva cu destul de multi km, nu asculta daca o sa zica ca are km putini, la o masina de 2004 ai cel putin 200k km , deci destul de foit. recomand rk pentru motorul tau, eu lam segmentat pe al meu si merge ok. am deja 10k km cu el ulei imi mai consuma putin ca nu am umblat la supape
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Faci cum crezi tu, era numai o parere cu intenti bune.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Op3l de unde ai luat tu segmenti GOETZE cu 120 de lei pentru un piston ? Asta da pret ?
  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da dublu
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
exact DUBLU
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR