Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • avb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Redeschid acest topic cu o intrebare.

Am probleme cu roata stanga de pe spate la un GTS din 2002. Se simte infranata mai mereu, uneori atat de mult incat abia mai pot misca masina de pe loc. Acum 3 saptamani am fost la service... dupa cum ma asteptam, pistonasul etrierului ramanea blocat si nu se mai putea retrage de unul singur, apasand incontinuu pe placuta. A fost curatat cu un spray si impins/scos din etrier de cateva ori, pana s-a deblocat si nu pareau sa mai fie probleme (cel putin, nu grave). Saptamana trecuta au fost temperaturi destul de scazute si, cand am plecat cu masina (statuse nemiscata cateva zile), am simtit din nou ca ar merge putin infranata, dar nu mi-am facut prea multe griji, gandindu-ma ca poate era si din cauza gerului... dupa un drum de vreo 50-60 de km, nu mai parea infranata.
Are si momente cand merge foarte lin, nu pare ingreunata deloc, dar sunt destul de rare.
Astazi, stand la semafor, pe drum putin inclinat, m-am gandit sa trag frana de mana, ca sa nu mai stau cu piciorul pe pedala de frana... MARE greseala ! In urmatoarele cateva sute de metri, roata se infranase mai rau ca niciodata... noroc ca ajunsesem deja la destinatie. Neavand ce sa ii fac, am lasat-o si am plecat unde aveam treaba, pentru ca ma grabeam. Peste vreo 15 minute, cand sa plec de pe loc, surpriza... nu mai era blocata. Am mers vreo 2-3 km si inca se mai simtea putin infranata, dar nu in halul in care fusese.
Concluzia e ca problema e de la frana de mana. Mentionez ca pana acum, am evitat sa mai trag frana de mana tocmai de frica sa nu patesc ce am patit astazi. La parcari, nu e problema pentru ca o pot lasa bagata in viteza, dar mai sunt cazuri in care am nevoie sa opresc si sa cobor pentru cateva secunde in zone in care drumul e putin in panta si nu as vrea sa mai opresc motorul doar pentru acele cateva secunde... deci nu pot sa evit la nesfarsit tragerea franei de mana.

Intrebarea mea este: care sa fie problema, mai exact ? Este posibil sa "agate" cablul franei de mana pe undeva ?

Imi cer scuze pentru "romanul" scris, dar am vrut sa explic cat mai clar care este problema.
Skip ads

  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie de la cablul de la frana de mana sau sa fie etrierul dus. Eu am schimbat pistonul si tot facea figuri. Pana nu am schimbat etrierul cu totul nu am rezolvat. Poti scoate cablul de la etrier sa vezi daca agata. Are si un arc pe etrier care ar trebui sa traga cablul inapoi.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e cablul sau ceva legat de frana de mana...
Daca ar fi fost etrierul se bloca si la frana de picior...
  • avb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
@d3ath_sm0k3 - din pacate, momentan nu prea am acces pe sub masina si nici nu cred ca o sa am timp prea curand... de asta intrebam, sperand ca poate stie cineva sigur de unde este problema.

@jgyprime - asa ma gandesc si eu (sau asa sper, cel putin), dar nu stiu ce anume...

Astazi, dupa ce masina a stat nemiscata de la intamplarea de ieri, cand am plecat la drum, era din nou infranata (desi nu am mai tras frana de mana), dar nu la fel de rau cum a fost ieri. Ca si spatamana trecuta, dupa acelasi drum de 50-60 de km, pare sa isi fi "dat drumul", fara sa ii fi facut eu ceva.
Se pare ca se infraneaza si cand masina sta oprita. Nu stiu ce sa mai cred... sa fie problema DOAR de la frana de mana sau nu ? Sad
La un moment dat, dupa ce m-am asigurat ca nu vine nimeni din spate, am calcat frana brusc (cat sa intre ABS-ul) si dupa aceea parea sa se fi infranat din nou roata, dar putin, nu ca de la frana de mana... plus ca s-a deblocat dupa ceva timp. Totusi, cand o las pe liber, la viteza foarte mica, sa se opreasca singura, se simte ca nu se opreste pur si simplu, ci din cauza rotii infranate.

Pana cand o sa ajung pe sub ea, sa ma uit pe la cablul de la frana de mana, mai astept pareri... poate s-a mai lovit cineva de aceeasi problema si cunoaste rezolvarea.

Va multumesc.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cand ti apasata frana de picior lin in mers (50-70km/h) nu simti hopuri in pedala de frana? - daca simti sa nu fie discurile ovalizate.
in mers foarte incet in frana de mana simti ceva hopuri.

- discuri ovalizate
- etrier (piston, suport etrier etc.)
- joc butuc sau roata cauciuc...
- cablu frana (copt)
- furtun etrier
- conducte cu probleme interne sau pe traseu.
- pompa de frana (mai rar dar mai stii.)
- aer in conducte (aerisire frane)
- switch frana nu ii strica si la el o verificare. | vazut becurile spate daca raman aprinse.
..........................................................................
sunt doar pareri.

Cam este de cautat si probat.
  • avb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu am observat hopuri in pedala pana acum... o sa incerc, sa vad daca se simte ceva. Dar nu prea cred ca ar fi discurile, daca problema apare si dispare de la sine. Ma gandesc ca daca ar fi ovalizate, ar merge infranata mereu.

Stopurile nu raman aprinse, dar, legat de asta, am observat ca se aprind si cand apas pedala de frana fara sa am macar cheia in contact... e ceva normal ? La alte masini nu am intalnit chestia asta... sau poate ca nu am fost eu atent.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine se aprind becurile de frana pe spate fara sa pun contactul...
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cum se demonteaza cablul de frana de pe etrierul spate vectra C ? Am scos etrierul de pe suport dar nu stiu cum sa scap de cablul franei care.l tine
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Actionezi parghia de pe etrier cu mana, scoti capatul cablului din parghie, apoi scoti si imbracamintea cablului din orificiul de pe partea fixa a etrierului. Da-i cu un spray, ca poate e gripat si d-aia nu-ti iese!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=85677
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult !
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aveti idee cum anulez frana de picior pe spate ? S.a rupt conducta de la roata stanga si a curs lichidul afara !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR