Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • avolocaru

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Acum un an, am inlocuit periile electromotorului aferent motorului TC4EE1. De curand electromotorul s-a blocat pur si simplu. Initial cam dadea semne de oboseala, m-am gandit ca este bateria cu probleme. Cand s-a blocat, l-am demontat si am ramas total surprins. Periile erau praf si colectorul rotorului puternic amprentat. Comparand periile schimbate cu niste perii originale, mi se pare ca acestea noi au un aspect perlat, mai putin uniform decat cele originale.
As vrea sa stiu daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema, la acest tip de motor su unde as putea gasi niste perii de buna calitate.

Merci
Skip ads

  • avolocaru

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nimeni nimic?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Faptul ca s-a blocat electromotorul,ma face sa cred ca sistemul de centrare al rotorului(lagarele sau bucsele),este foarte uzat.Trebuie studiat atent daca colectorul rotorului poate fi rectificat in ideea de a mai fi folosit sau se va inlocui rotorul.Discutia pe tema calitatii periilor(carbunilor),nu cred ca isi are rostul,stiut fiind ca aceasta calitate este determinata in linii mari,de pret,deci...,daca ai bani iti permiti sa alegi,la orice magazin de piese auto,sau dai comanda.
  • avolocaru

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Electromotorul a fost reparat de manuta mea, o uzura in lagare as fi vazut-o. Prin service-urile din zona se gasesc doar doua tipuri de perii: 1 pe producator si 2 tot electromotorul. Daca imi poate da cineva perii originale ofer pretul corect.

Merci
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
avolocaru a scris:Acum un an, am inlocuit periile electromotorului aferent motorului TC4EE1. De curand electromotorul s-a blocat pur si simplu. Initial cam dadea semne de oboseala, m-am gandit ca este bateria cu probleme. Cand s-a blocat, l-am demontat si am ramas total surprins. Periile erau praf si colectorul rotorului puternic ampre
Un electromotor blocat,inseamna ca are rotorul blocat,iar un rotor ce are lagarele(bucsele) bune,nu se poate bloca,atita timp cit s-a constatat doar carbuni uzati si colector cu probleme.Cind explici blocarea unui electromotor,scrii ce ai vazut(constatat),ca doar tu ai fost la fata locului.Expresia "s-a blocat pur si simplu" este seaca sau lipsita de continut,ceri ajutor,explicatii,dar tu nu le dai pe cele firesti,vizibile,eu fiind privat de acest lucru. Apropo de perii colectoare,nu se cauta in service-uri,se cauta la magazine de profil,care au programe dedicate si ti se poate oferi,inclusiv la comanda,orice iti doresti(originale).
  • avolocaru

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Prietene, daca ai un raspuns la problema accept cu placere o discutie chiar daca la urma se constata ca sunt prost. Ca nu se poate bloca este parerea dumitale. Eu iti spun ca acei carbuni s-au dezintegrat sub forma unui praf care s-a intarit pe rotror, colector etc. Uzura a 2 din cei 4 carbuni a facut probabil ca forta electromotorului sa scada si sa se blocheze. Lagarele sunt ok, asa ca nu mai insistati. Rotorul este rectificabil pe strung, doar ca evident, va trebui sa subtiez din colector pt ca am pus o marfa proasta acum un an. Si apropo, spre deosebire de "alta tara" in Vaslui, unde s-a rasturnat caruta cu prosti, eu fiind deasupra, toate service-urile au si magazine specializate in piese auto. Nenea Gigi care are de reparat o masina nu se duce alergand prin oras, sa colinde "magazinele specializate", se duce frumusel la o domnisoara amabila, care butoneaza un PC-u si ii comanda piesa dorita. Si ca sa revenim, poate dumneata imi poti trimite din "alta tara" piesa originala de care am nevoie si eu am sa-ti platesc pretul piesei si deranjul dumitale.

Succesuri!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cind se depasesc anumite limite,situatia devine jenanta. Iti doresc o rezolvare conform dorintelor tale!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR