Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Sever.SVR

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut, stiu ca s-a mai discutat tema aceasta de 100 de milioane de ori, si vreau sa imi cer scuze ca deschid acest topic din nou, dar vreau sa primesc niste sfaturi de la cei care au avut aceasta problema, si care au REZOLVATO...

Deci totul a inceput dupa ce am schimbat termostatul care era blocat pe DESCHIS, implicit masina mea atingea rar 90*C, defapt iarna asta nu a vazut temperatura asta.

Nemultumit de consumul ridicat al masinii si de faptul ca nu imi urca apa am schimbat Termostatul, totul a fost bine pana am plecat cu masina si am patit urmatoarele:

1- Odata ajuns la 90 de grade se aprinde martorul Check Engine doar in momentul in care merg constant sau motorul sta la relanti
2- Cu check engine-ul aprins se tureaza relativ greu, odata ce ii dau acceleratie la fund, dupa 2-3 secunde se stinge si iese din Lamp Mode, comportanduse normal, dar ajuns din nou la viteza constanta si turatie constanta procesul se repeta, iar in cazul in care se aprinde cand motorul este la relantii daca ii dau talpa si ajunge la 2000-2300 de ture, martorul se stinge din nou in cateva secunde si motorul se comporta ok, dar din nou daca opresc la un semafor sau merg constanta se aprinde....

Am curatat EGR, am verificat daca acesta tine presiune si este OK, am curatat senzorul de presiune de pe admisie, ambele operatii le-am facut aseara si astazi simptomele au persistat... maine daca am timp am sa fiu mai atent asupra furtunaselor de la vacuum. Se pot demonta si montat usor, fara sa cauzez vreo dauna ? Daca nu sunt acestea pot fi acele electro valve ? Sau am mai vazut ceva legat de un actuator pus pe clapetele de admisie sau ceva de genul ? Sau debimetrul ?

Urmeaza duminica asta o diagnoza cu un OP-COM.... am sa va tin la curent iar daca o sa indentific problema si am sa o anulez am sa va zic cum, si am sa fac si un mic Video Tutorial pe tema asta, va multumesc anticipat. O seara placuta va doresc si multi km fara probleme.
  • alexdorgos

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2014

  • Mesaj Privat
verifica sonda landa.exact aceasi problema am avuto si eu am inschimbato si nu mai am probleme plus ca consunul a scazut foarte mult
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR